Kategorie

Kara nagany według Kodeksu wykroczeń

Sylwia Uścimiak
Prawnik, specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa i postępowania karnego
Kary nagany nie orzeka się w przypadku wykroczeń o charakterze chuligańskim./Fot. Shutterstock
Kara nagany jest jedną z kar obok ograniczenia wolności, grzywny i aresztu, jaka została przewidziana dla sprawcy wykroczenia. Kiedy może być zastosowana, a kiedy się jej nie stosuje?

Podstawa prawna i komentarz

Kara nagany została uregulowana w art. 18 pkt 4 Kodeksu wykroczeń (dalej: k.w.) i stanowi najłagodniejszą karę, jaką przepisy przewidują dla sprawcy wykroczenia. Niniejsza kara może być orzeczona w sytuacji, gdy charakter i okoliczności czynu lub właściwości i warunki osobiste sprawcy pozwalają przypuszczać, że jej zastosowanie jest wystarczające do poszanowania prawa i zasad współżycia społecznego przez sprawcę (art. 36 § 1 k.w.).

Niniejsza kara nie ma większych konsekwencji dla sprawcy, gdyż stanowi ona pewną formę „ostrzeżenia”. Innymi słowy sprawca popełnił wykroczenie, ale społeczność szkodliwość tego czynu nie przemawia za wymierzeniem sprawcy surowszej kary takiej jak grzywna. Wartym odnotowania jest również fakt, iż kara nagany nie jest rejestrowana w Krajowym Rejestrze Karnym, a co za tym idzie, nadal możemy legitymować się mianem „niekarany”.

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Kary nagany nie orzeka się w przypadku wykroczeń o charakterze chuligańskim (art. 36 § 2 k.w.).

Reklama

W myśl wyroku SR dla Warszawy-Mokotowa z dnia 12 kwietnia 2019 roku o sygn. akt III W 1840/18, kara nagany może zostać orzeczona w przypadku sprawcy, który prowadzi sprzedaż owoców i warzyw na terenie należącym do gminy poza miejscami do tego wyznaczonymi przez właściwe organy gminy (tj. czyn z art. 603 §1 k.w.). Orzeczona kara nagany w tym przypadku jest wynikiem nadzwyczajnego złagodzenia kary na podstawie art. 39 § 1 k.w., gdyż wykroczenie z art. 603 §1 k.w. jest zagrożone tylko karą grzywny.

Kara nagany może być orzeczona również w stosunku do sprawcy, który nie stosuje się do znaków lub sygnałów drogowych (wyrok SR dla Warszawy-Śródmieścia z dnia 11 kwietnia 2019 roku, sygn. akt XI W 2824/18). Jednocześnie w tym przypadku należy zwrócić uwagę, iż kara nagany jest uregulowana razem z karą grzywny jako kara główna za wykroczenie z art. 92 § 1 k.w. W niniejszym przypadku materiał dowodowy stanowił podstawę do przyjęcia, iż kara nagany będzie odpowiednia do popełnionego przewinienia.

W praktyce kara nagany nie jest często stosowana, gdyż przeważnie sądy orzekają karę alternatywną, jaką jest kara grzywny, która jest z kolei bardziej dolegliwa wobec sprawcy wykroczenia. Taka sytuacja jest możliwa m.in. w przypadku niedozwolonej kąpieli (art. 55 k.w.), wyrzucania przedmiotów (art. 75 k.w.), nieostrożności ze zwierzęciem (art. 77 k.w.), uszkodzenia wału przeciwpowodziowego (art. 80 k.w.), uszkodzenia drogi (art. 100 k.w.), szczucia psem (art. 108 k.w.), niepoddania się szczepieniu lub badaniu (art. 115 k.w.) i wielu innym przypadkom niewłaściwego zachowania.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  7 maja 2021
  Zakres dat:

  Emerytury stażowe. Prezydent powołał Radę ds. Społecznych

  Wypracowanie propozycji tzw. emerytury stażowej ma być jednym z zadań Rady ds. Społecznych, którą powołał prezydent.

  Czy biuro podróży może wymagać od turysty szczepienia?

  Szczepień przeciw COVID-19 może wymagać organizujące wyjazd biuro podróży, przyjmujący turystę hotel czy przewoźnik. Czy jest to zgodne z prawem?

  Internet popularny w komunikacji z administracją publiczną

  Internet na Mazowszu ma coraz większe znaczenie jako kanał komunikacji z administracją publiczną. Jakie są statystyki?

  Rzecznik TSUE o polskim systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów

  Według opinii rzecznika generalnego TSUE trybunał powinien orzec, iż polskie prawo w sprawie systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów jest sprzeczne z prawem unijnym.

  Bezpieczne hasło - czyli jakie?

  Bezpieczne hasło jest pierwszą linią obrony przed cyberprzestępcami. Jak skutecznie tworzyć hasło i nie dać się hakerom?

  Szczepienia w zakładach karnych - projekt

  Szczepienia w zakładach karnych zakłada projekt rozporządzenia, który przygotowało Ministerstwo Zdrowia. To nie jedyne miejsce, o które zostanie rozszerzony katalog miejsc, w których będą wykonywane szczepienia.

  SMS-y z pytaniem o alimenty nękaniem? SN uchylił wyrok

  SMS-y z pytaniem o alimenty zostały przez męża uznane za nękanie. Zdaniem Sądu Najwyższego nie można bez wątpliwości uznać, iż doszło do popełnienia występku.

  Zadłużeni emeryci. Co mogą zrobić w ciężkiej sytuacji finansowej?

  Emeryci znajdują się w coraz gorszych sytuacjach finansowych. Według danych Krajowego Rejestru Długów, zadłużonych w tej grupie przybywa.

  Po roku większa liczba bezrobotnych – porównanie [TABELA]

  Liczba bezrobotnych w Polsce w 2021 r. wzrosła w porównaniu do roku ubiegłego. Jak wygląda porównanie w poszczególnych województwach?

  Z jakich wydatków zrezygnują konsumenci w II kwartale 2021 r.?

  Wydatki zakupowe planuje ograniczyć 40% Polaków. Z deklaracji konsumentów wynika, że głównym powodem ograniczeń są rosnące ceny.

  Rejestracja na szczepienie COVID - 4 sposoby

  Rejestracja na szczepienie COVID może odbyć się na 4 sposoby - infolinia, online, SMS i kontakt z konkretnym punktem szczepień. Jak zapisać się na szczepienie?

  Od osób starszych łatwiej wyłudzić dane osobowe

  Osoby po 45. roku życia są bardziej podatne na wyłudzenie danych osobowych. Tak wynika z raportu przeprowadzonego pod patronatem UODO.

  Karta EKUZ z dłuższym terminem ważności

  Karta EKUZ ma dłuższy termin ważności. Nowe zasady obowiązują od 28 kwietnia 2021 r. Co się zmieniło?

  Fałszywe e-sklepy w pandemii częstym problemem

  Na fałszywy e-sklep w pandemii nietrudno się natknąć. Czy potrafimy je rozpoznawać?

  Jak nocować w lesie w 2021 r.?

  Jak nocować w lesie? Od 1 maja 2021 r. można wybrać jedno z ponad czterystu nadleśnictw, realizujących program „Zanocuj w lesie”.

  Skrócenie izolacji dla chorych z COVID-19 – projekt zmian

  Skrócenie izolacji dla chorych z COVID-19 zakłada aktualnie rozpatrywany projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia. Co to może oznaczać dla pacjentów?

  Wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych

  TSUE wydał wyrok w sprawie kredytów we frankach szwajcarskich. Jakie stanowisko zajął trybunał?

  Majówka - czego unikać? [ranking szkód]

  Majówka wyróżnia się większą ilością zgłaszanych szkód. Co może się przytrafić podczas długiego weekendu?

  Na co emeryci wydadzą trzynastki?

  Z danych GUS wynika, że comiesięczne wydatki emeryta pochłaniają średnio ¾ dochodów. Na co warto przeznaczyć trzynastą emeryturę, by zadbać o swoje bezpieczeństwo finansowe?

  Zasady kwarantanny granicznej po majówce

  Zasady kwarantanny granicznej po majówce nie zmienią się . Nadal obejmowani nią będą wszyscy przekraczający granicę Polski - przybywający zarówno z państw Strefy Schengen, jak i pozostałych.

  Spis powszechny – loteria

  Spis powszechny i loteria? To możliwe w przypadku samospisu. Podpowiadamy co i jak można wygrać.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnych - co się zmieni?

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnych ma być łatwiejsze do uzyskania. Czy nowe przepisy rozwieją dotychczasowe wątpliwości?

  Obostrzenia maj 2021

  Obostrzenia na maj 2021 r. zostały przedstawione podczas środowej konferencji prasowej. Które branże zostaną otwarte?

  Problematyka żołnierza OT na gruncie Kodeksu karnego

  Czy żołnierze OT są funkcjonariuszami publicznymi w rozumieniu ustawy karnej? Co ze szczególną ochroną przewidzianą dla służb mundurowych?

  Przetwarzanie danych biometrycznych w dowodach osobistych

  Kwestie przetwarzania danych biometrycznych w nowych dowodach osobistych ureguluje rozporządzenie Ministra Cyfryzacji, które zostało skierowane do opiniowania.