Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można uchylić mandat karny w sprawach o wykroczenie?

Sylwia Uścimiak
Prawnik, specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa i postępowania karnego
Mandat karny./ Fot. Fotolia
Mandat karny./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Często dla spokoju i zaoszczędzenia czasu zgadzamy się na przyjęcie mandatu karnego i jego uiszczenie. Następnie, zaczynamy się zastanawiać nad popełnionym przewinieniem i dochodzimy do wniosku, że jednak nie zgadzamy się z otrzymanym mandatem. Wówczas pojawia się pytanie, czy można się odwołać od przyjętego mandatu karnego. Odpowiedź brzmi: tak.

Podstawa prawna

Podstawą prawną do uchylenia mandatu karnego w sprawach o wykroczenie jest art. 101 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia (dalej: k.p.w.). W §1 ustawodawca przyjął, że prawomocny mandat karny podlega niezwłocznie uchyleniu, jeżeli grzywnę nałożono za czyn niebędący czynem zabronionym jako wykroczenie albo na osobę, która popełniła czyn zabroniony przed ukończeniem 17 lat, albo gdy ustawa stanowi, że sprawca nie popełnia wykroczenia z przyczyn, o których mowa w art. 15-17 Kodeksu wykroczeń (dalej: k.w.), tj. obrona konieczna (art. 15 k.w.), stan wyższej konieczności (art. 16 k.w.) lub niepoczytalność i poczytalność ograniczona (art. 16 k.w.).

REKLAMA

Innymi słowy musi zaistnieć taka sytuacja, która nie została uznana za wykroczenie w świetle przepisów prawa. Ważne jest, aby wskazane wykroczenie było wprost opisane jako zachowanie niepożądane i zagrożone karą.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów

REKLAMA

Uchylenie mandatu karnego następuje na wniosek ukaranego, jego przedstawiciela ustawowego lub opiekuna prawnego złożony nie później niż w terminie 7 dni od uprawomocnienia się mandatu lub na wniosek organu, którego funkcjonariusz nałożył grzywnę, albo z urzędu. Mandat jest prawomocny w momencie jego przyjęcia, zaś sąd nie bada winy ukaranego, tylko bada podstawę jego wystawienia z obowiązującymi przepisami w chwili popełnienia wykroczenia.

W myśl art. 101 § 1a k.p.w. prawomocny mandat karny podlega uchyleniu zgodnie z opisanymi wyżej warunkami, jeżeli grzywna została nałożona wbrew zakazom określonym w art. 96§2 k.p.w. Mandat podlega także uchyleniu, gdy została nałożona wyższa grzywna niż wynika to z art. 96 § 1-1b k.p.w,. jednak w takim wypadku uchylenie mandatu karnego jest możliwe tylko w części przekraczającej dopuszczalną wysokość. Dodatkowo zgodnie z §1b prawomocny mandat karny podlega uchyleniu w każdym czasie na wniosek ukaranego, jego przedstawiciela ustawowego lub opiekuna prawnego lub na wniosek organu, którego funkcjonariusz nałożył grzywnę, albo z urzędu, jeżeli:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z Konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub z ustawą przepisu prawnego, na podstawie którego została nałożona grzywna tym mandatem;

2) potrzeba taka wynika z rozstrzygnięcia organu międzynarodowego działającego na mocy umowy międzynarodowej ratyfikowanej przez Rzeczpospolitą Polską.

Właściwy sąd

Kolejnym problemem jest właściwość sądu, do którego należy złożyć wniosek o uchylenie mandatu. Pojawia się zasadnicze pytanie, czy właściwy dla uchylenia mandatu karnego jest sąd właściwy dla miejsca zamieszkania ukaranego czy miejsca popełnienia wykroczenia, a może występuje jakaś inna właściwość regulująca tą materię. Otóż właściwość sądu do którego należy złożyć wniosek o uchylenie mandatu została wprost wskazana w § 2, z którego wynika, że uprawnionym do uchylenia prawomocnego mandatu karnego jest sąd właściwy do rozpoznania sprawy, na którego obszarze działania została nałożona grzywna.

Orzeczenie sądu

REKLAMA

W przedmiocie uchylenia mandatu karnego sąd orzeka na posiedzeniu, na którym ma prawo uczestniczyć ukarany, organ, który lub którego funkcjonariusz nałożył grzywnę w drodze mandatu, albo przedstawiciel tego organu oraz ujawniony pokrzywdzony. Orzeczenie w przedmiocie uchylenia mandatu karnego wydawane jest w formie postanowienia, które jest niezaskarżalne.

W sytuacji, gdy zostanie wydane postanowienie o uchyleniu mandatu karnego, w myśl § 3 uchylając mandat karny nakazuje się podmiotowi, na rachunek którego pobrano grzywnę, zwrot uiszczonej kwoty. Nadto w § 4 ustawodawca w przypadku wydania ponownego rozstrzygnięcia w sprawie, w której uchylono prawomocny mandat karny, nie pozwala orzekać na niekorzyść obwinionego, jeżeli uchylenie mandatu nastąpiło z przyczyn wskazanych w § 1b.

W polskim prawie jest możliwe uchylenie mandatu karnego, jednak zostało ono obwarowane surowymi warunkami, tak, aby nie było nadużywane i przysługiwało tylko w wyjątkowych sytuacjach takich jak: brak karalności za konkretne przewinienie bądź niezgodność z obowiązującymi aktami prawnymi.

Polecamy serwis: Wykroczenia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(4)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • emeryt1946
    2022-01-29 22:28:21
    Właśnie jestem tego przykładem. Przyjąłem mandat, mając żelazny dowód swej niewinnosci w postaci nagrania z kamerki. Zespoł policyjny doprowadził do tego, że go podpisałem. Sąd mając dowod mej niewinności w świetle obowiązującego prawa, nie może mi anulowac mandatu. A "nasi wybrańcy" już rok czasu uchwalają zmianę, że nie możesz odmówić mandatu, lecz będzieśz miał prawo, aby sąd przeprowadził postępowanie dowodowe. Dranie. A co do policjantów, za poświadczenie nieprawdy w notatce policyjnej nie odpuszczę. Stan na dzień dzisiejszy. Pirat drogowy "hula" w Warszawie, korzystając z parasola ochronnego. Podjął decyzję zjechania ze skrzyżowania na czerwnym swietle świadomie, (na nagraniu przyznaje mi, ze miałem zielone światło)taranując moj samochód. Zespól likwidujący kolizje uznał, że nieprawidłowo zmieniałem pas. Oglądając nagranie, nie dostrzegli, ze obowiązywały znaki świetlne. Jechałem mając zielone swiatło. Najgorsze jest to, że "Najwyższy" mając wiedzę nie zareagował. Natomiast ja z pięćdziesięcioletnim stażem kierowcy, i trzema mandatami za ten okres, bez żadnej kolizji przestałem widzieć w policjantach przyjaciół, dopóki "nie przegonią ze swego stada czarnych owiec".
    0
    pokażodpowiedzi (2)
  • Sara
    2021-07-21 13:01:43
    W podobnej sytuacji zwróciłam się po poradę do kancelarii Cejrowski w Gdańsku i uzyskałam odpowiedzi. Niestety bez takiej wiedzy prawnej nie mogłam poczynić odpowiednich kroków.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Telus: popieramy wniosek komisarza UE ds. rolnictwa, by Unia dopłacała do transportu zboża

Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: My jako koalicja pięciu krajów popieramy wniosek unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, by UE dopłacała do transportu zboża, żeby on się opłacił.

Pomnik przyrody

Pomnik przyrody stanowi jedną z form jej ochrony. Jak można zdefiniować pomniki ochrony przyrody? Jakie kryteria powinno spełniać drzewo, aby uznać je za taki pomnik?

Odpady komunalne

Odpady komunalne to często odpady, które powstają w gospodarstwach domowych, ale nie tylko. Szczegółowe wyliczenie znajdziemy w ustawie o odpadach.

Ochrona przyrody

Ochrona przyrody jest ważnym zagadnieniem w dobie rozwoju technologicznego. Z tempo powodu warto wiedzieć na czym polega i jakie są jej cele.

REKLAMA

Park narodowy

Parki narodowe to miejsca, które pełnią ważną rolę w kontekście ochrony przyrody. W jakim celu są tworzone i jak można je zdefiniować?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wypłacił ponad 700 tys. świadczeń

Kapitał wypłacany jest w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Wyboru dokonuje rodzic. Błędy we wnioskach mogą jednak wpływać na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. 

Centralna Informacja Emerytalna. Ustawa opublikowana

Ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kto będzie miał dostęp do CIE? Jakie informacje znajdą się w systemie?

TSUE: Bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pokażą rzeczywiste ryzyko kredytu

Kolejny wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie kredytów frankowych. W wyroku z 21 września 2023 r. TSUE podkreślił, że bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pozwolą zrozumieć rzeczywiste ryzyka, na które jest narażony w trakcie całego okresu obowiązywania umowy kredytu denominowanego w walucie obcej.

REKLAMA

Kolejne problemy z wystawianiem recept na darmowe leki dla dzieci i seniorów?

Do Rzecznika Praw Obywatelskich docierają informacje o problemach z receptami na darmowe leki dla dzieci i seniorów. Mają one dotyczyć lekarzy przyjmujących prywatnie. Rzecznik zwrócił się do resortu zdrowia o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

Choroba Alzheimera: Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem

Choroba Alzheimera i choroby pokrewne została zdiagnozowana w 2022 r. u 357 tysięcy osób – takie dane podał Narodowy Fundusz Zdrowia w Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera, który przypada 21 września. Choroba Alzheimera charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.

REKLAMA