REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fotoradary będą lepiej widoczne

Marta Wrzosek
Fotoradary będą mogły być instalowane w obszarze zabudowanym w odległości nie mniejszej niż 1000 m od innego fotoradaru.
Fotoradary będą mogły być instalowane w obszarze zabudowanym w odległości nie mniejszej niż 1000 m od innego fotoradaru.

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z projektowanym rozporządzeniem w sprawie warunków lokalizacji, sposobu oznakowania i dokonywania pomiarów przez urządzenia rejestrujące, fotoradary będą lepiej widoczne i umieszczane nie bliżej niż 1 km od siebie w obszarze zabudowanym. Jakie inne zmiany znajdziemy w projekcie?

Lokalizacja fotoradarów

REKLAMA

To, gdzie ma zostać umieszczony fotoradar będzie określone na podstawie analizy stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, na odcinku obejmującym po 500 m drogi w obu kierunkach. Analiza ma objąć ostatnie 3 lat, uwzględniając przyczyny zdarzeń drogowych, w szczególności niedostosowania prędkości do warunków ruchu. 

Pod uwagę będzie brana również:

1. charakterystyka drogi (klasa, natężenie ruchu);
2. obiekty użyteczności publicznej (np. szkoły, obiekty kulturalne);
3. już zainstalowane na danej drodze inne fotoradary;
4. obowiązującą na danym odcinku maksymalną dopuszczalną prędkość.

Zobacz również: Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Projekt rozporządzenia przewiduje ponadto, że fotoradary będą mogły być instalowane:

1. w obszarze zabudowanym w odległości nie mniejszej niż 1000 m od innego fotoradaru;
2. poza obszarem zabudowanym w odległości nie mniejszej niż 5000 m od innego fotoradaru.

Oznaczenie fotoradaru

Po pierwsze, stacjonarne urządzenia rejestrujące (tj. fotoradary) mają być poprzedzane każdorazowo znakiem informacyjnym D-51 „automatyczna kontrola prędkości”. 

Ponadto, obudowy fotoradarów mają zostać pokryte żółtą folią odblaskową, w celu zapewnienia odpowiedniej widoczności. 

Jeżeli fotoradar zostanie czasowo wyłączony, jego obudowa zostanie zasłonięta, tak aby kierowca pojazdu wiedział, że dane urządzenie nie rejestruje prędkości.

Fotoradar nie będzie zapisywał naruszeń polegających na przekroczeniu przez kierującego pojazdem dopuszczalnej prędkości o 10 km/h lub mniej.

Kompetencje strażników miejskich

Strażnicy nie będą mogli dokonywać kontroli prędkości za pomocą przenośnych lub zainstalowanych urządzeń rejestrujących w trzech przypadkach:

1. na drodze, na której zlokalizowany jest fotoradar, w odległości mniejszej niż 500 m od niego;

2. na odcinkach dróg objętych nadzorem stacjonarnych urządzeń rejestrujących określonych w art.6 rozporządzenia (tj. na których dokonywanie pomiaru jest uzasadnione poprawą bezpieczeństwa ruchu, przeciwdziałaniem zdarzeniom drogowym, np. na drogach o odcinkach krętych, drogach w remoncie, drogach ekspresowych czy na mostach);

3. jeżeli pojazd z zainstalowanym urządzeniem rejestrującym jest w ruchu.

Zobacz również serwis: Komunikacja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cimoszewicz uniewinniony w sprawie potrącenia rowerzystki

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił Włodzimierza Cimoszewicza od zarzutu potrącenia rowerzystki na przejściu. Postępowanie w sprawie wykroczenia dotyczącego opuszczenia miejsca zdarzenia zostało umorzone z powodu przedawnienia orzekania.

5 390 zł miesięcznie stypendium dla młodych naukowców. Kto otrzyma w 2024 r.?

Ministerstwo Nauki przyznało stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom, reprezentującym 53 różne dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu otrzymają stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez 3 lata. 

NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł

Tyle gminę kosztuje trzy lata upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały, że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Whistleblowing jako wsparcie organizacji

Wiele podmiotów sektora prywatnego i publicznego stanie przed dylematem: Czy potraktować wdrożenie systemu wyłącznie jako koszt związany z obowiązkiem prawnym, czy jako szansę na poprawę bezpieczeństwa i doskonalenie organizacji?

REKLAMA

MRPiPS odpowiada: „Stare” i „nowe” świadczenie pielęgnacyjne a 1500 zł od 1 października 2024 r.

Ministerstwo pracy potwierdziło możliwość łączenia „nowego” świadczenia pielęgnacyjnego z nowymi świadczeniami (od 1 października 2024 r.) 1500 zł z programu Aktywni Rodzice.

Pracownicy: Źle przyznawane dodatki do wynagrodzeń. Od 1 lipca dalej poniżej pensji minimalnej brutto

W dalszym ciągu wynagrodzenia pracowników samorządowych są poniżej pensji minimalnej. Nie zmieni się to od 1 lipca. Do pieniędzy z budżetu na pensje muszą się dorzucić poszczególne JTS. Dalej tylko 50-150 zł daje awans. No i RIO wykrywa błędy w przyznawaniu dodatków (zaznaczając, że na szczęście nie błędy nie są masowe).

Rząd zaprzecza: 800 plus, 13. i 14. emerytura, cięcia w pomocy społecznej i zasiłkach [unijna procedura nadmiernego deficytu]

Polska może być objęta procedurą nadmiernego deficytu. Pojawiły się obawy, że spowoduje to ograniczenia programów wspierających rodziców, emerytów i osoby uboższe. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprzeczyła takim pogłoskom. 

Parkowanie na chodnikach. Szykują się zmiany, ale czy już w 2025 r.? W sprawie działa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Czy nadchodzi koniec parkowania na chodnikach? Ta sprawa niezmiennie budzi emocje. Zainteresował się nią Rzecznik Praw Obywatelskich. Aktywiści proponują na postój pojazdu na drodze dla pieszych tylko w miejscach wyznaczonych.

REKLAMA

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Sygnalista, po powzięciu informacji o naruszeniu prawa w zakresie objętym ustawą, będzie mógł dokonać jego zgłoszenia.

W Warszawie nie kupisz alkoholu między 22.00 a 6.00? Czy będzie protest

Warsaw Enterprise Institute i Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju rozpoczęły zbiórkę podpisów przeciwko inicjatywie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie. Petycja jest odpowiedzią na konsultacje miejskie, które rozpoczął urząd miasta stołecznego Warszawy w sprawie nocnej prohibicji.

REKLAMA