reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Mandat na drodze wewnętrznej

Mandat na drodze wewnętrznej

Od kiedy pojawiły się znaki D-52 i D-53, oznaczające wjazd i wyjazd ze strefy ruchu, straż miejska i Policja mogą karać kierowców mandatami nawet na drogach osiedlowych. Kierowca może więc zostać ukarany za jazdę bez zapiętych pasów czy przekroczenie prędkości nawet na drodze wewnętrznej.

Wykroczenia na drogach wewnętrznych

Jeszcze całkiem niedawno strażnicy miejscy i funkcjonariusze Policji mogli tylko bezradnie rozkładać ręce na widok kierowców, którzy łamali przepisy na drogach wewnętrznych. Tak naprawdę, jedynym uprawnieniem, jakie mieli policjanci była interwencja w zakresie znaków drogowych. To znaczy, że mogli wystawić mandat, jeżeli np. kierowca zaparkował swój samochód w miejscu, gdzie umieszczony był znak zakazujący postoju.

Jednak od niespełna roku policja ma prawo wystawiać mandaty za złe parkowanie, rozmowę przez telefon podczas prowadzenia samochodu, utrudnianie wjazdu czy pozostawienie pojazdu na trawniku na osiedlu czy pod centrum handlowym.

Zobacz również: Kiedy nasz pojazd zostanie odholowany?

Krótko mówiąc, na drogach osiedlowych obowiązują te same przepisy, co na wszystkich drogach publicznych.

Nowelizacja ustawy i wprowadzenie stref ruchu była odpowiedzią na coraz częstsze łamanie przepisów przez kierowców na drogach osiedlowych i brak możliwości działania po stronie straży miejskiej czy Policji.

Strefa ruchu

Aby przepisy działały niezbędne jest wystąpienie przez zarządcę drogi lub właściciela terenu o wyznaczenie strefy ruchu. Po uzyskaniu zgody od wojewody, należy ustawić odpowiednie znaki (tj. D-52 i D-53, określające wjazd i wyjazd ze strefy ruchu)

Konsekwencje ustanowienia strefy ruchu na osiedlu? Za jazdę bez zapiętych pasów, przekroczenie prędkości, a nawet wożenie dzieci bez fotelików ochronnych kierowca otrzyma mandat.

Odholowanie pojazdu

Warto również pamiętać, że jeżeli zaparkujemy nasz samochód w miejscu, gdzie będzie on utrudniał ruch lub zagrażał bezpieczeństwu, zostanie on odholowany na parking depozytowy. Skutki takiego zachowania będą czasochłonne i kosztowne.

Poza tym, że będziemy musieli uzyskać zezwolenie na odebranie naszego samochodu z parkingu (u tego organu, który zadecydował o usunięciu naszego pojazdu), to dodatkowo będzie musieli pokryć koszty odholowania auta. Te, wahają się od 100 zł do 1400 zł za samo usunięcie pojazdu. A ponadto, będziemy musieli uiścić opłatę za każdą dobę przechowywania naszego samochodu (w przypadku samochodów osobowych – 33 zł za dobę).

Zobacz również: Aktualny taryfikator mandatów 2011

Tak więc, im szybciej go odbierzemy, tym mniej zapłacimy. Ale, warto mieć na uwadze, iż nie możemy z odbiorem czekać w nieskończoność. Jeżeli nie zjawimy się po nasz samochód w ciągu 3 miesięcy, to przejdzie on na własność gminy.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Na drogach osiedlowych obowiązują te same przepisy, co na wszystkich drogach publicznych.
Na drogach osiedlowych obowiązują te same przepisy, co na wszystkich drogach publicznych.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sklep zonazielona.pl

proponuje ekskluzywne, designerskie meble i elementy wystroju wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama