reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Opłaty za usunięcie pojazdu z drogi w 2014 r.

Opłaty za usunięcie pojazdu z drogi w 2014 r.

Za nieprawidłowe pozostawienie pojazdu na drodze, utrudnianie ruchu czy zagrażanie bezpieczeństwu, właścicielowi grozi usunięcie pojazdu z drogi na jego koszt i odholowanie na parking strzeżony. Jaka będzie wysokość wskazanych opłat w 2014 r.?

Usunięcie pojazdu polega na sprawnym działaniu jednostek do tego wyznaczonych po otrzymaniu stosownej dyspozycji. Pojazd umieszcza się na specjalnie do tego przeznaczonych parkingach, położonych zazwyczaj na najbliższym obszarze od miejsca usunięcia. Dyspozycję do usunięcia wydaje funkcjonariusz bądź pracownik jednostki po upewnieniu się, ze istnieją ku temu odpowiednie przesłanki. Usunięcia pojazdu dokonuje się zazwyczaj na koszt właściciela, z wyjątkami wskazanymi w ustawie prawo o ruchu drogowym. Przepisy nakładają na organ administracji publicznej obowiązek wydania decyzji o zapłacie kosztów związanych z usuwaniem, przechowywaniem, oszacowaniem, sprzedażą lub zniszczeniem pojazdu. W każdym jednak wypadku wymagane jest - bez względu na rodzaj rozstrzygnięcia - aby przed wydaniem decyzji organ administracji przeprowadził postępowanie wyjaśniające zmierzające do ustalenia wszystkich istotnych dla sprawy okoliczności (wyr. WSA w Olsztynie, II SA/Ol 94/13).

Odstąpienie od usunięcia pojazdu

Na podstawie art. 130a ust. 2a ustawy prawo u ruchu drogowym można odstąpić od usunięcia pojazdu prze uprawnione do tego służby w przypadku, gdy przed wydaniem dyspozycji usunięcia pojazdu lub w trakcie usuwania pojazdu ustaną przyczyny jego usunięcia (np. pojawi się właściciel pojazdu). Jednakże w takiej sytuacji właściciel zobowiązany jest do zapłaty stosownej sumy pieniężnej związanej z przybyciem na miejsce służb odpowiedzialnych za usuwanie pojazdów z drogi.

Zobacz również: Co zrobić, jeżeli zdjęcie z fotoradaru jest niewyraźne?

Opłaty za usunięcie pojazdu i przechowanie na parkingu strzeżonym

W sytuacji, gdy pojazd jest pozostawiony w miejscu, gdzie jest to zabronione, utrudnia ruch bądź zagraża w inny sposób bezpieczeństwu na drodze, wówczas przystosowane do tego służby drogowe usuwają pojazd z drogi na koszt właściciela oraz umieszczają go na strzeżonym parkingu. Maksymalne stawki opłat ustalane są w drodze obwieszczenia Ministra Finansów na każdy następny rok.

Rodzaj pojazdu

Opłata za usunięcie

Opłata za każdą dobę przechowywania

­

2013

2014

2013

2014

rower lub motorower

110 zł

111 zł

17 zł

18 zł

motocykl

218 zł

220 zł

24 zł

25 zł

pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) do 3,5 t.

478 zł

483 zł

37 zł

38 zł

pojazd o dmc 3,5 t. do 7,5 t.

597 zł

603 zł

49 zł

50 zł

pojazd o dmc 7,5 t. do 16 t.

846 zł

854 zł

71 zł

72 zł

pojazd o dmc powyżej 16 t.

1 247 zł

1 259 zł

132 zł

134 zł

pojazd przewożący materiały niebezpieczne

1 518 zł

1 532 zł

196 zł

198 zł

Jeżeli właściciel nie odebrał pojazdu w określonym terminie, jednostce wyznaczonej do prowadzenia parkingu strzeżonego (jednostce wyznaczonej do usuwania pojazdów) może być przyznane wynagrodzenie za cały okres wykonywania dozoru nad pojazdem usuniętym z drogi w przypadkach, o których mowa w art. 130a ust. 1 p.r.d., oraz zwrot kosztów związanych z wykonywaniem dozoru, w tym kosztów usunięcia pojazdu z drogi (wyr. WSA w Łodzi, I SA/Łd 202/13).

Zobacz: Nielegalna blokada na kołach

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Opłaty za usunięcie pojazdu z drogi w 2014 r. / Fot. Fotolia
Opłaty za usunięcie pojazdu z drogi w 2014 r. / Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Soneta sp. z o.o.

Firma Soneta sp. z o.o. jest polskim producentem oprogramowania do zarządzania i księgowości – enova365.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama