| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Potrącenie z wynagrodzenia świadczenia alimentacyjnego

Potrącenie z wynagrodzenia świadczenia alimentacyjnego

Potrącenie z wynagrodzenia świadczenia alimentacyjnego może odbyć się bez wszczynania postępowania egzekucyjnego. Dokonuje tego pracodawca. Wierzyciel powinien złożyć w tym celu wniosek i przedstawić tytuł wykonawczy.

Nie będzie mogła być zastosowana, gdy świadczenia alimentacyjne mają być potrącane na rzecz kilku wierzycieli, a łączna suma, która może być potrącona, nie wystarcza na pełne pokrycie wszystkich należności alimentacyjnych. Wynika z tego, że pracodawca może zastosować pozaegzekucyjny tryb także w stosunku do kilku wierzycieli, gdy potrącona suma zapewnia ich pełne zaspokojenie.

Polecamy również serwis: Alimenty

Pracodawca nie będzie mógł dokonać potrąceń, jeśli wynagrodzenie za pracę zostało zajęte w trybie egzekucji sądowej lub administracyjnej. Co więcej, Sąd Najwyższy w uchwale składu 7 sędziów z dnia 21 maja 1981 r. (V PZP 4/81) uznał, że w drodze przewidzianej w art. 88 Kodeksu pracy grzywny oraz kary porządkowe orzeczone w postępowaniu karnym nie mogą być realizowane.

Pracodawca dokonuje potrąceń jedynie na wniosek wierzyciela po przedstawieniu przez niego tytułu wykonawczego (wyrok sądu czy ugoda opatrzona w klauzulę wykonalności). Nie ma więc konieczności wszczynania postępowania komorniczego i ponoszenia związanych z tym kosztów.

W przypadku zastosowania trybu z art. 88 Kodeksu pracy pracodawca ma obowiązek zawiadomić pracownika o zajęciu wynagrodzenia w formie pisemnej. Musi wskazać wierzyciela, tytuł wykonawczy oraz wysokość dochodzonej kwoty. Następnie przekazuje potrącone wynagrodzenie wierzycielowi. Na pracodawcy ciąży odpowiedzialność za prawidłowe dokonanie wspomnianych czynności.

Zadaj pytanie: Forum - Praca

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK