REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak pobrać podatek od świadczeń w naturze, jeżeli pracownik nie uzyskuje przychodów pieniężnych?

Jak pobrać podatek od świadczeń w naturze, jeżeli pracownik nie uzyskuje przychodów pieniężnych? /fot. Fotolia
Jak pobrać podatek od świadczeń w naturze, jeżeli pracownik nie uzyskuje przychodów pieniężnych? /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownica naszej spółki przebywa na zasiłku chorobowym. Zasiłek z tego tytułu będzie jej wypłacał ZUS. Pracownica jest uprawniona do otrzymywania świadczeń w naturze, które są opodatkowane. W tej sytuacji nie będziemy mogli potrącić z jej wynagrodzenia zaliczki na podatek. Czy możemy opła­cić podatek z własnych środków, a potem dochodzić jego zwrotu od pracownika?

REKLAMA

Nie powinni Państwo tak postępować. Płatnik, który nie ma faktycznych możliwości pobrania zaliczki, ponieważ w danym miesiącu podatnik nie uzyskał dochodu w formie pieniężnej, nie jest zobowiązany do zapłaty zaliczki z własnych środków, a następnie dochodzenia jej zwrotu od pracownika. Państwa pra­cownica powinna wykazać wartość świadczenia w naturze w rozliczeniu rocznym składanym do urzędu skarbowego, a od sumy dochodów uzyskanych w danym roku obliczyć i opłacić podatek.

REKLAMA

Odpowiedzialność za niepobranie zaliczki na podatek lub jej niewpłacenie w terminie, co do zasady, po­nosi płatnik, a tylko wyjątkowo podatnik (taka sytuacja ma miejsce, gdy odrębne przepisy stanowią inaczej albo podatek nie został pobrany z winy podatnika). Przekazanie zaliczki na podatek dochodowy jest zatem obowiązkiem pracodawcy. Wykazanie w informacji PIT-11 wyłącznie wartości otrzymanego świadczenia (bez pobranej zaliczki na podatek) będzie skutkowało tym, że spółka, jako pracodawca, wywiąże się z roli płatnika w ten sposób, że przychód zostanie opodatkowany przez pracownika w rozliczeniu rocznym.

Zobacz serwis: Czas pracy

REKLAMA

Stanowisko organów podatkowych w tej kwestii nie jest jednak jednoznaczne. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 12 lipca 2011 r. (sygn. IPTPB2/415-120/11-3/AKr) uznał, że w sy­tuacji, gdy płatnik nie ma możliwości pobrania zaliczki ze środków podatnika, powinien opłacić ją z wła­snych środków. Inaczej postanowił Minister Finansów w interpretacji indywidualnej z 8 czerwca 2012 r. (sygn. DD3/033/140/IMD/10/PK-424), w której wskazał, że: (...) jak stanowi art. 38 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, płatnicy, o któ­rych mowa w art. 31 i 33-35, przekazują, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, kwoty pobranych zaliczek na podatek w terminie do 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

Z powyższych przepisów jednoznacznie wynika, iż płatnik jest obowiązany do obliczenia i pobrania za­liczki. Nie wynika natomiast, aby płatnik, który nie ma faktycznych możliwości pobrania tej zaliczki, gdyż w danym miesiącu podatnik nie uzyskał dochodu w formie pieniężnej, był obowiązany zapłacić zaliczkę z własnych środków, a następnie dochodzić jej zwrotu od pracownika. Takie zobowiązanie nie wynika także z innych przepisów ustawy (...).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Pracownik

W tej sytuacji należałoby przychylić się do drugiego z prezentowanych stanowisk i wykazać w PIT-11 wy­łącznie przychód z tytułu świadczeń w naturze, od których w zeznaniu rocznym pracownik będzie zobo­wiązany obliczyć i zapłacić podatek.

Maria P. od 1 do 31 grudnia 2014 r. przebywała na zasiłku chorobowym. Płatnikiem zasiłku jest ZUS. Pracodawca opłaca za pracownicę dodatkowe ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, również w okresie pobierania świadczeń chorobowych. Wysokość składki wynosi miesięcznie 110 zł. Po­nieważ pracodawca nie ma możliwości pobrania i wpłaty zaliczki na podatek od opłacanej za pracownicę składki, powinien ją wykazać w PIT-11 za 2014 r. W zeznaniu podatkowym za 2014 r. Maria P. powinna obli­czyć i opłacić podatek dochodowy od sumy dochodów uzyskanych w tym roku (w tym od składki NNW).

Podstawa prawna:

• art. 12 ust. 1, art. 31, art. 41-42 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz.1863

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: 100 pytań o wynagrodzenia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matura 2024. Co można zabrać na salę? A co trzeba mieć?

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Przypominamy, co można zabrać na salę, a co obowiązkowo trzeba mieć. 

REKLAMA

Matury 2024 - kiedy? Harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów

Matury 2024. Jak wygląda harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów? Szczegółowe informacje dotyczące tego, kiedy odbywają się egzaminy maturalne w tym roku zawiera komunikat Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).

Od 2,5 do 4,5 mln złotych wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorców tworzących miejsca pracy. Ruszyła druga edycja programu. Potrwa do 2029 r.

Ruszyła druga edycja Programu Szwajcarskiego. Potrwa do 2029 r. Mogą brać w niej udział przedsiębiorcy, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP, jako motorów innowacyjności i tworzenia miejsc pracy.

Opłata rejestracyjna od aut spalinowych już w IV kwartale. Zapłacimy też podatek od zanieczyszczania powietrza? Sprawdź, ile, i od kiedy.

Od marca trwają negocjacje z Komisją Europejską dotyczące opłaty i podatku od samochodów spalinowych, które Polska zobowiązała się wprowadzić w ramach realizacji kamieni milowych KPO.

Brawurowa akcja "Łowców Cieni". Poszukiwany listem gończym mężczyzna zatrzymany w Hiszpanii

Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało, że tzw. Łowcy Cieni zatrzymali Krzysztofa C., który jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i przestępstwa narkotykowe na dużą skalę. Policjanci namierzyli mężczyznę w Hiszpanii.

REKLAMA

Projekt ustawy wiatrakowej wraca do Sejmu. "Mamy konsensus w sprawie odległości 500 m od farm wiatrowych do zabudowań. Nie przewidujemy wpisania norm hałasu"

Projektu ustawy wiatrakowej już wkrótce ma powrócić do Sejmu. "Termin do końca czerwca jest aktualny. Projekt zyskał już akceptację kierownictwa ministerstwa, niebawem trafi do konsultacji międzyresortowych - powiedział w wywiadzie dla dzisiejszego wydania "Dziennika Gazety Prawnej" wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2024. W tym roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, obchodzony 23 kwietnia, ustanowiony został przez UNESCO. W tym dniu w bibliotekach i księgarniach odbywają się spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty. W 2024 roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”.

REKLAMA