reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Jak obliczyć wynagrodzenie za czas odsunięcia od pracy z powodu przeciwwskazań do jej wykonywania?

Jak obliczyć wynagrodzenie za czas odsunięcia od pracy z powodu przeciwwskazań do jej wykonywania?

Pracownik przedstawił nam 5 września 2014 r. decyzję z ZUS o przyznaniu renty. W tym samym dniu złożyliśmy mu 3-miesięczne wypowiedzenie umowy zawartej na czas nieokreślony. Pracownik w tym czasie nie będzie świadczył pracy, ponieważ nie jest zdolny do jej wykonywania na ostatnio zajmo­wanym stanowisku, a nie mamy możliwości przeniesienia go na inne. Jakie wynagrodzenie w okresie wypowiedzenia powinniśmy wypłacać temu pracownikowi?

Jeżeli nie mają Państwo możliwości przeniesienia pracownika na inne stanowisko, w okresie wypo­wiedzenia należy zwolnić go z obowiązku świadczenia pracy. Za ten czas Państwa pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie obliczone w zależności od Państwa uznania, tj. jak za przestój lub jak za urlop wypoczynkowy albo jak ekwiwalent za urlop wypoczynkowy.

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwier­dzającego brak przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku. W przypadku Państwa pracownika na­bycie prawa do renty oznacza istnienie przeciwwskazań do świadczenia pracy na dotychczas zajmowa­nym stanowisku, a zatem nie można go dopuścić do wykonywania dotychczasowej pracy.

W przedstawionych okolicznościach przyznanie pracownikowi renty, a tym samym stwierdzenie przeciwwskazań lekarskich do wypełniania obowiązków służbowych, stanowi przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony (np. wyrok SN z 16 grudnia 1999 r., I PKN 469/99, OSNP 2001/10/346). Jeśli nie ma możliwości powierzenia takiej osobie innej pracy, pracodawca powinien do czasu rozwiązania umowy zwolnić ją ze świadczenia pracy. Za czas odsunięcia od pracy z powodu stanu zdrowia pracownik ma prawo do dotychczasowego wynagrodzenia. W kwestii obliczania płacy należnej za czas zwolnienia ze świadczenia pracy prezentowane są 3 stanowiska.

Zobacz serwis: Czas pracy

Obliczanie wynagrodzenia za czas zwolnienia ze świadczenia pracy według prezentowanych stanowisk

Stanowisko 1

Zatrudnionemu za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej świadczenia, a doznał prze­szkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobi­stego zaszeregowania (wyłącznie płaca zasadnicza - uzasadnienie uchwały SN z 3 kwietnia 2007 r., II PZP 4/07, OSNP 2007/21-22/307) określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia (art. 81 Kodeksu pracy). Jednak w żadnym przypadku takie wynagrodzenie (w od­niesieniu do pełnego etatu) nie może być niższe od płacy minimalnej (w 2015 r. - 1750 zł). Takie stanowisko zajął również SN w wyroku z 16 czerwca 2005 r. (I PK 260/04, OSNP 2006/9-10/145), w którym stwierdził, że pracownik zwolniony przez pracodawcę z obowiązku świadczenia pracy doznaje przeszkód w jej wykonywaniu z przyczyn dotyczących pracodawcy (art. 81 § 1 Kodeksu pracy) i z tego tytułu przysługuje mu wynagrodzenie w wysokości określonej w tym przepisie.

Stanowisko 2

Wynagrodzenie za czas zwolnienia ze świadczenia pracy należy obliczać jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy.

Stanowisko 3

Kalkulując wysokość wynagrodzenia za dni zwolnienia ze świadczenia pracy należy stosować zasady przyjęte do obliczania ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy.

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z publikacji "100 pytań o wynagrodzenia"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Frydrych

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama