| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > Czy pracodawca może nas zwolnic kiedy przebywamy na zwolnieniu lekarskim?

Czy pracodawca może nas zwolnic kiedy przebywamy na zwolnieniu lekarskim?

Nie zawsze usprawiedliwiona nieobecność w pracy oznacza trwałą ochronę przed zwolnieniem. Przepisy dają pracodawcy możliwość rozstania się z pracownikiem który długo przebywa na zwolnieniu lekarskim. Pracownik korzysta bowiem w takiej sytuacji tylko z czasowej ochrony przed zwolnieniem.

Okoliczność taka może mieć miejsce wtedy, gdy pracujący rodzic musi osobiście sprawować opiekę nad dzieckiem (np. z powodu jego choroby), ale już nie ma z tego tytułu prawa do zasiłku opiekuńczego. Wtedy pracodawca może rozstać się z takim pracownikiem w trybie natychmiastowym.

3. Odosobnienie pracownika ze względu na chorobę zakaźną – po upływie okresu pobierania z tego tytułu wynagrodzenia chorobowego i zasiłku.

4. Nieobecność pracownika w pracy z innych przyczyn niż wyżej wymienione, trwająca dłużej niż jeden miesiąc - Chodzi w tym przypadku o nieobecność usprawiedliwioną, która uniemożliwia pracownikowi stawienie się do pracy.

Przepisy stanowią, że nie można rozwiązać umowy bez wypowiedzenia po stawieniu się pracownika do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności. Pracodawca powinien również w miarę możliwości ponownie zatrudnić pracownika, który w okresie sześciu miesięcy od rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z przyczyn niezawinionych przez pracownika, zgłosi swój powrót do pracy niezwłocznie po ich ustaniu.

Zatem jeżeli na przykład stawimy się do pracy po sześciu miesiącach zwolnienia lekarskiego i będziemy już zdolni do świadczenia pracy, to pracodawca nie może rozwiązać z nami umowy o pracę na podstawie art. 53 Kodeksu pracy.
Nawet jeśli wyczerpiemy okres zasiłkowy, a następnie nabędziemy prawa do świadczenia rehabilitacyjnego np. na 4 miesiące, po czym wrócimy do pracy, to jeżeli pracodawca nie skorzystał z rozwiązania z nami umowy już po 3 miesiącu świadczenia rehabilitacyjnego, nie może już tego zrobić w trybie natychmiastowym po naszym powrocie. A więc chcąc się z nami rozstać, musi zachować okres wypowiedzenia.

Pamiętajmy jednak, że nawet jeśli pracodawca skorzysta z możliwości zwolnienia bez zachowania okresu wypowiedzenia, nadal zachowujemy prawo do pobieranych świadczeń z tytułu choroby po ustaniu zatrudnienia.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa;
Kodeks pracy

Zobacz również: Kiedy chorobę zaliczamy do jednego okresu zasiłkowego?

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »