reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > Kiedy chorobę zaliczamy do jednego okresu zasiłkowego?

Kiedy chorobę zaliczamy do jednego okresu zasiłkowego?

Okres zasiłkowy precyzuje do kiedy zachowujemy prawo do zasiłku chorobowego. Określa on w jaki sposób zliczać kolejne dni choroby ze zwolnień lekarskich, za które przysługuje zasiłek.

Okres zasiłkowy trwa odpowiednio 182, bądź 270 dni – kiedy przyczyną niezdolności do pracy jest gruźlica lub choroba przypada na w okresie ciąży. Jeśli po wyczerpaniu tego okresu jesteśmy nadal niezdolni do pracy, możemy starać się o świadczenie rehabilitacyjne.
Generalnie, do okresu zasiłkowego wlicza się okresy orzeczonej niezdolności do pracy, za które przysługuje wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy.
Niezdolność do pracy nie przebiega jednak zawsze nieprzerwanie, dlatego istnieją zasady, według których kolejno otrzymane zwolnienia lekarskie za czas choroby będą wliczane do jednego okresu zasiłkowego.

Zobacz również serwis: Zasiłek chorobowy

Sumować więc należy:
1. wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy - a więc łączny okres zwolnień lekarskich pomiędzy którymi nie było przerwy, bez względu na to, jaka była przyczyna poszczególnych okresów niezdolności do pracy.
2. okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni - taka okoliczność jest oznaczana przez lekarza prowadzącego na zwolnieniu lekarskim ZUS ZLA poprzez wpisanie kodu "A".
3. okresy w których pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego z powodu:
- nie podjęcia proponowanej mu przez pracodawcę pracy (odpowiadającej jego kwalifikacjom zawodowym lub którą może wykonywać po uprzednim przeszkoleniu) niezabronionej osobom odsuniętym od pracy w wyniku decyzji wydanej przez właściwy organ albo uprawniony podmiot, na podstawie przepisów o chorobach zakaźnych i zakażeniach z powodu podejrzenia o nosicielstwo zarazków choroby zakaźnej,
- umyślnego przestępstwa lub wykroczenia popełnionego przez tego pracownika, w wyniku którego powstała niezdolność do pracy,
- spowodowania niezdolności do pracy nadużyciem alkoholu (zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres pierwszych 5 dni tej niezdolności),
- wykonywania w okresie orzeczonej niezdolności do pracy zarobkowej lub wykorzystywania zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia.

Nie wliczamy natomiast do okresu zasiłkowego zwolnień lekarskich, przypadających w okresie „wyczekiwania” na prawo do świadczeń chorobowych. Okresu zasiłkowego nie dotyczą również zwolnienia lekarskie wystawione z tytułu opieki nad członkiem rodziny, za okres których przysługuje zasiłek opiekuńczy.

Zatrudniony Tomasz T. chorował od 12 do 17 marca 2010 r. – otrzymał za ten okres wynagrodzenie za czas choroby. Następnie przebywał na zwolnieniu lekarskim z powodu opieki nad chorym dzieckiem od 18 do 31 marca 2010 r. i otrzymał zasiłek opiekuńczy.
Pracownik ponownie korzysta ze zwolnienia lekarskiego z powodu innej choroby niż poprzednia od 1 kwietnia 2010 r. do nadal.

Pierwszy okres zasiłkowy Tomasza T. rozpoczęło sześciodniowe zwolnienie od 12 marca 2010 r. Czas, za który pracownik pobrał zasiłek opiekuńczy nie wlicza się do tego okresu.
Zwolnienie lekarskie wystawione od 1 kwietnia 2010r. uprawnia Tomasza T. do nowego 182 dniowego okresu zasiłkowego, ponieważ niezdolność do pracy wystąpiła po przerwie i spowodowana jest inną chorobą.

Tak więc by prawidłowo obliczyć okres zasiłkowy należy zadać sobie pytania:
- czy i jak długa była przerwa pomiędzy zwolnieniami lekarskimi?
- czy kolejne zwolnienia są wystawione z powodu tej samej choroby?

Zobacz również serwis: Wypłata zasiłków

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Lubasz i Wspólnicy

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama