reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorcy 2019 - dokumenty

Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorcy 2019 - dokumenty

Jak ubiegać się o zasiłek chorobowy w przypadku przedsiębiorcy? Po wystawieniu elektronicznego zwolnienia lekarskiego automatycznie zostaje ono przekazane do ZUS. Przedsiębiorca nie otrzyma jednak zasiłku z urzędu. Musi złożyć w tym celu stosowne dokumenty. Jaki druk należy złożyć do ZUS?

Otrzymanie elektronicznego zwolnienia lekarskiego

Jeśli przedsiębiorca podczas wizyty lekarskiej otrzymał elektroniczne zaświadczenie lekarskie, zostaje ono automatycznie przekazane do ZUS. Nie ma konieczności przekazania zwolnienia pacjentowi w postaci wydruku e-ZLA. Nawet jeśli lekarz dokonałby wydruku i przekazał dokument pacjentowi, nie ma on obowiązku  dostarczania go do ZUS.

ZUS nie wypłaci jednak zasiłku chorobowego z urzędu. W celu otrzymania zasiłku chorobowego należy wystąpić do ZUS ze stosownym wnioskiem o ten zasiłek.

Stosownie do wytycznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w przypadku otrzymania pierwszego zaświadczenia e-ZLA jako wniosek o zasiłek składa się zaświadczenie płatnika składek na druku Z-3b. Natomiast w razie otrzymania kolejnego zaświadczenia lekarskiego za nieprzerwany okres jako wniosek o zasiłek należy złożyć jeden z poniższych dokumentów:

    • zaświadczenie płatnika składek na druku Z-3b, wypełnione tylko do pkt. 1, albo
    • wniosek o zasiłek chorobowy na druku ZAS-53 lub w innej formie (wniosek taki powinien zawierać imię i nazwisko, adres, okres niezdolności do pracy, jeśli jest znana– to także serię i numer wystawionego zaświadczenia lekarskiego, informację, jeśli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, wypadkiem przy pracy albo choroba zawodową oraz wskazanie, czy okres tej niezdolności przypada w czasie ubezpieczenia, czy po jego ustaniu), albo
    • wydruk zaświadczenia lekarskiego e-ZLA – jeśli otrzymałeś go od lekarza.

Polecamy produkt: Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków. Praktyczne wskazówki.

Dokumenty Z-3b i ZAS-53 są dostępne w wersji „do wypełnienia i wydrukowania” na stronie www.zus.pl. Jeśli ubezpieczony posiada profil na PUE ZUS, może wypełnić je i przesłać do ZUS elektronicznie.

Otrzymanie zwolnienia lekarskiego w trybie alternatywnym

Jak już wcześniej zostało wspomniane, ZUS nie wypłaca zasiłku chorobowego z urzędu. Jeśli przedsiębiorca otrzymał zwolnienie lekarskie wydane w trybie alternatywnym (gdy lekarz nie ma np. dostępu do internetu) i chce ubiegać się o zasiłek chorobowy, powinien wystąpić do ZUS z odpowiednim wnioskiem o zasiłek.

W przypadku otrzymania pierwszego zaświadczenia lekarskiego za wniosek o zasiłek służy zaświadczenie lekarskie, które ubezpieczony otrzymał od lekarza. Należy złożyć je do ZUS, chyba że posiada się profil na PUE ZUS i pojawiła się informacja, że lekarz wprowadził już zaświadczenie do systemu. Składa się także zaświadczenie płatnika składek na druku Z-3b.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

ZUS

Zdjęcia

Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorcy 2019 - dokumenty. / fot. Shutterstock
Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorcy 2019 - dokumenty. / fot. Shutterstock

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama