Kategorie

Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorcy 2019 - dokumenty

Emilia Panufnik
Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorcy 2019 - dokumenty. / fot. Shutterstock
Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorcy 2019 - dokumenty. / fot. Shutterstock
ShutterStock
Jak ubiegać się o zasiłek chorobowy w przypadku przedsiębiorcy? Po wystawieniu elektronicznego zwolnienia lekarskiego automatycznie zostaje ono przekazane do ZUS. Przedsiębiorca nie otrzyma jednak zasiłku z urzędu. Musi złożyć w tym celu stosowne dokumenty. Jaki druk należy złożyć do ZUS?

Otrzymanie elektronicznego zwolnienia lekarskiego

Jeśli przedsiębiorca podczas wizyty lekarskiej otrzymał elektroniczne zaświadczenie lekarskie, zostaje ono automatycznie przekazane do ZUS. Nie ma konieczności przekazania zwolnienia pacjentowi w postaci wydruku e-ZLA. Nawet jeśli lekarz dokonałby wydruku i przekazał dokument pacjentowi, nie ma on obowiązku  dostarczania go do ZUS.

ZUS nie wypłaci jednak zasiłku chorobowego z urzędu. W celu otrzymania zasiłku chorobowego należy wystąpić do ZUS ze stosownym wnioskiem o ten zasiłek.

Stosownie do wytycznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w przypadku otrzymania pierwszego zaświadczenia e-ZLA jako wniosek o zasiłek składa się zaświadczenie płatnika składek na druku Z-3b. Natomiast w razie otrzymania kolejnego zaświadczenia lekarskiego za nieprzerwany okres jako wniosek o zasiłek należy złożyć jeden z poniższych dokumentów:

  • zaświadczenie płatnika składek na druku Z-3b, wypełnione tylko do pkt. 1, albo
  • wniosek o zasiłek chorobowy na druku ZAS-53 lub w innej formie (wniosek taki powinien zawierać imię i nazwisko, adres, okres niezdolności do pracy, jeśli jest znana– to także serię i numer wystawionego zaświadczenia lekarskiego, informację, jeśli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, wypadkiem przy pracy albo choroba zawodową oraz wskazanie, czy okres tej niezdolności przypada w czasie ubezpieczenia, czy po jego ustaniu), albo
  • wydruk zaświadczenia lekarskiego e-ZLA – jeśli otrzymałeś go od lekarza.

Polecamy produkt: Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków. Praktyczne wskazówki.

Dokumenty Z-3b i ZAS-53 są dostępne w wersji „do wypełnienia i wydrukowania” na stronie www.zus.pl. Jeśli ubezpieczony posiada profil na PUE ZUS, może wypełnić je i przesłać do ZUS elektronicznie.

Otrzymanie zwolnienia lekarskiego w trybie alternatywnym

Reklama

Jak już wcześniej zostało wspomniane, ZUS nie wypłaca zasiłku chorobowego z urzędu. Jeśli przedsiębiorca otrzymał zwolnienie lekarskie wydane w trybie alternatywnym (gdy lekarz nie ma np. dostępu do internetu) i chce ubiegać się o zasiłek chorobowy, powinien wystąpić do ZUS z odpowiednim wnioskiem o zasiłek.

W przypadku otrzymania pierwszego zaświadczenia lekarskiego za wniosek o zasiłek służy zaświadczenie lekarskie, które ubezpieczony otrzymał od lekarza. Należy złożyć je do ZUS, chyba że posiada się profil na PUE ZUS i pojawiła się informacja, że lekarz wprowadził już zaświadczenie do systemu. Składa się także zaświadczenie płatnika składek na druku Z-3b.

Natomiast w razie otrzymania kolejnego zaświadczenia lekarskiego w trybie alternatywnym za nieprzerwany okres jako wniosek o zasiłek składa się w ZUS zaświadczenie lekarskie, które otrzymało się od lekarza. Jeśli posiada się profil na PUE ZUS i jest informacja, że lekarz wprowadził już zaświadczenie do systemu, nie ma potrzeby dostarczania zaświadczenia papierowego do ZUS.

W przypadku wprowadzenia zaświadczenia do systemu przez lekarza jako wniosek o zasiłek można złożyć jeden z następujących dokumentów:

  • zaświadczenie płatnika składek na druku Z-3b, wypełnione tylko do pkt. 1, albo
  • wniosek o zasiłek chorobowy na druku ZAS-53 lub wniosek w innej formie (wniosek taki powinien zawierać imię i nazwisko, adres, okres niezdolności do pracy, jeśli jest znany – to także serię i numer wystawionego zaświadczenia lekarskiego, informację, jeśli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, wypadkiem przy pracy albo choroba zawodową oraz wskazanie, czy okres tej niezdolności przypada w czasie ubezpieczenia, czy po jego ustaniu).

Dokumenty Z-3b i ZAS-53 są dostępne w wersji „do wypełnienia i wydrukowania” na stronie www.zus.pl. Jeśli ubezpieczony posiada profil na PUE ZUS, dokumenty może wypełnić i przesłać do ZUS elektronicznie.

Zaświadczenie lekarskie po ustaniu tytułu ubezpieczenia

Jeśli zaświadczenie lekarskie obejmuje również okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia, należy złożyć w ZUS dodatkowo oświadczenie na druku Z-10. Oświadczenie to jest dostępne w wersji „do wypełnienia i wydrukowania” na stronie www.zus.pl. Jeśli ubezpieczony posiada profil na PUE ZUS, oświadczenie może wypełnić i przesłać do ZUS elektronicznie.

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: ZUS
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Prawo
  1 sty 2000
  2 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Długi w małżeństwie w praktyce

  Wspólna odpowiedzialność małżonków za długi w małżeństwie zależy od wielu czynników. Czy intercyza zawsze chroni przed zadłużeniem?

  Wniosek o EKUZ online - zmiana od 1 października 2021 r.

  Wniosku o EKUZ online od 1 października 2021 r. nie złożymy przez e-mail. Dotyczy to wyjazdów turystycznych.

  RODO II czyli Rozporządzenie o e-Prywatności – co już wiemy?

  RODO II czyli Rozporządzenie o e-Prywatności to nowa regulacja unijna dotycząca bezpieczeństwa danych w Internecie.

  Monitoring na posesji a przepisy o ochronie danych osobowych

  Monitoring na posesji może nam przysporzyć wielu problemów natury prawnej. Warto pamiętać o przepisach dotyczących ochrony danych osobowych.

  Presja odpowiadania na służbowe maile i telefony podczas urlopu?

  Presję odpowiadania na służbowe maile i telefony podczas urlopu odczuwa co czwarty Polak. Kto ma największy problem z przejściem w tryb offline?

  Senackie poprawki do nowelizacji KPA [KOMENTARZ]

  Senat stworzył rozwiązanie, które tak naprawdę podzieli uprawnionych na dwie grupy. Zmiany komentuje radca prawny Jan Delmanowski.

  Dobry start - ZUS przelał prawie 240 mln zł na wyprawki

  ZUS przelał prawie 240 mln zł na konta w ramach programu "Dobry start". Świadczenie przyznawane jest bez względu na dochód.

  Zmiany w Kodeksie karnym ze względu na dobro dziecka

  Rząd zapowiada zmiany w Kodeksie karnym. "Musimy chronić dobro dziecka" - mówił minister w KPRM Michał Wójcik.

  Konfiskata pojazdu w projekcie Kodeksu karnego

  Rozwiązania dotyczące m.in. konfiskaty pojazdu mają się znaleźć w w osobnym projekcie Kodeksu karnego.

  Wysokie kary za zaśmiecanie m.in. plaż

  Rząd zapowiada zaostrzenie kar za zaśmiecanie m.in. plaż i lasów. Grzywna miałaby wzrosnąć z 500 zł do nawet 5 tys. zł.

  Recepta farmaceutyczna w 2021 r.

  Czym jest recepta farmaceutyczna? Kto w 2021 r. może skorzystać z takiej recepty? Kiedy można ją wystawić?

  Dziecko cudzoziemca urodzone w Polsce

  Narodziny i związane z tym procedury dotyczą również dzieci obcokrajowców. Jaka jest sytuacja prawna urodzonych w Polsce dzieci cudzoziemców?

  Fundusz Kompensacyjny Szczepień - projekt przyjęty przez rząd

  Projekt ustawy powołującej Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych został przyjęty przez rząd. Kto będzie mógł otrzymać świadczenie?

  Jak zamówić e-receptę przez Internet?

  Jak zamówić e-receptę przez Internet? Można to zrobić na Internetowym Koncie Pacjenta.

  Co wie o nas Internet?

  Dane osobowe w Internecie rozprzestrzeniają się bardzo szybko. Co wie o nas Internet? Czy dane można wykorzystać przeciwko nam?

  Mój wizerunek - czy to tylko zdjęcie?

  Każdy ma swoje wyobrażenie czym jest wizerunek albo co potocznie uznawane jest za wizerunek.

  Koszty sądowe w elektronicznym postępowaniu upominawczym

  Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych przesądza, że w w elektronicznym postępowaniu upominawczym wydatki ponosi Skarb Państwa.

  Wyprzedaże - jakie prawa ma konsument?

  Letnie wyprzedaże trwają nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Czy konsument może zwrócić towar? Co z reklamacją?

  24 lipca przypada Święto Policji

  24 lipca obchodzone jest Święto Policji. Urząd Statystyczny w Warszawie przygotował najważniejsze dane dla województwa mazowieckiego.

  Rodzinny kapitał opiekuńczy - projekt ustawy

  Projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym został skierowany do konsultacji społecznych. Komu będzie przysługiwało świadczenie?

  ETPCz: o powoływaniu sędziów do Izby Dyscyplinarnej SN

  Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził poważne nieprawidłowości w powoływaniu sędziów do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

  12 tys. zł na dziecko w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego

  12 tys. zł na dziecko to maksymalna kwota nowego świadczenia dla rodziców. Komu będzie przysługiwał rodzinny kapitał opiekuńczy? W jakich częściach?

  Rzecznik Finansowy ostrzega przed oszustwami inwestycyjnymi

  Rzecznik Finansowy apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Jak weryfikować wiarygodność platform?

  Kontakty z dzieckiem a kwarantanna – MS chce zmiany przepisów

  Ministerstwo Sprawiedliwości uznało za zasadny postulat zwolnienia z kwarantanny osób realizujących kontakty z dziećmi poza granicami kraju.

  Overbooking z powodu pandemii?

  Czy pandemia usprawiedliwia overbooking?Jakie prawa przysługują pasażerom linii lotniczych?