REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorcy 2019 - dokumenty

Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorcy 2019 - dokumenty. / fot. Shutterstock
Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorcy 2019 - dokumenty. / fot. Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jak ubiegać się o zasiłek chorobowy w przypadku przedsiębiorcy? Po wystawieniu elektronicznego zwolnienia lekarskiego automatycznie zostaje ono przekazane do ZUS. Przedsiębiorca nie otrzyma jednak zasiłku z urzędu. Musi złożyć w tym celu stosowne dokumenty. Jaki druk należy złożyć do ZUS?

Otrzymanie elektronicznego zwolnienia lekarskiego

Jeśli przedsiębiorca podczas wizyty lekarskiej otrzymał elektroniczne zaświadczenie lekarskie, zostaje ono automatycznie przekazane do ZUS. Nie ma konieczności przekazania zwolnienia pacjentowi w postaci wydruku e-ZLA. Nawet jeśli lekarz dokonałby wydruku i przekazał dokument pacjentowi, nie ma on obowiązku  dostarczania go do ZUS.

REKLAMA

ZUS nie wypłaci jednak zasiłku chorobowego z urzędu. W celu otrzymania zasiłku chorobowego należy wystąpić do ZUS ze stosownym wnioskiem o ten zasiłek.

Stosownie do wytycznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w przypadku otrzymania pierwszego zaświadczenia e-ZLA jako wniosek o zasiłek składa się zaświadczenie płatnika składek na druku Z-3b. Natomiast w razie otrzymania kolejnego zaświadczenia lekarskiego za nieprzerwany okres jako wniosek o zasiłek należy złożyć jeden z poniższych dokumentów:

  • zaświadczenie płatnika składek na druku Z-3b, wypełnione tylko do pkt. 1, albo
  • wniosek o zasiłek chorobowy na druku ZAS-53 lub w innej formie (wniosek taki powinien zawierać imię i nazwisko, adres, okres niezdolności do pracy, jeśli jest znana– to także serię i numer wystawionego zaświadczenia lekarskiego, informację, jeśli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, wypadkiem przy pracy albo choroba zawodową oraz wskazanie, czy okres tej niezdolności przypada w czasie ubezpieczenia, czy po jego ustaniu), albo
  • wydruk zaświadczenia lekarskiego e-ZLA – jeśli otrzymałeś go od lekarza.

Polecamy produkt: Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków. Praktyczne wskazówki.

Dokumenty Z-3b i ZAS-53 są dostępne w wersji „do wypełnienia i wydrukowania” na stronie www.zus.pl. Jeśli ubezpieczony posiada profil na PUE ZUS, może wypełnić je i przesłać do ZUS elektronicznie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Otrzymanie zwolnienia lekarskiego w trybie alternatywnym

REKLAMA

Jak już wcześniej zostało wspomniane, ZUS nie wypłaca zasiłku chorobowego z urzędu. Jeśli przedsiębiorca otrzymał zwolnienie lekarskie wydane w trybie alternatywnym (gdy lekarz nie ma np. dostępu do internetu) i chce ubiegać się o zasiłek chorobowy, powinien wystąpić do ZUS z odpowiednim wnioskiem o zasiłek.

W przypadku otrzymania pierwszego zaświadczenia lekarskiego za wniosek o zasiłek służy zaświadczenie lekarskie, które ubezpieczony otrzymał od lekarza. Należy złożyć je do ZUS, chyba że posiada się profil na PUE ZUS i pojawiła się informacja, że lekarz wprowadził już zaświadczenie do systemu. Składa się także zaświadczenie płatnika składek na druku Z-3b.

Natomiast w razie otrzymania kolejnego zaświadczenia lekarskiego w trybie alternatywnym za nieprzerwany okres jako wniosek o zasiłek składa się w ZUS zaświadczenie lekarskie, które otrzymało się od lekarza. Jeśli posiada się profil na PUE ZUS i jest informacja, że lekarz wprowadził już zaświadczenie do systemu, nie ma potrzeby dostarczania zaświadczenia papierowego do ZUS.

W przypadku wprowadzenia zaświadczenia do systemu przez lekarza jako wniosek o zasiłek można złożyć jeden z następujących dokumentów:

  • zaświadczenie płatnika składek na druku Z-3b, wypełnione tylko do pkt. 1, albo
  • wniosek o zasiłek chorobowy na druku ZAS-53 lub wniosek w innej formie (wniosek taki powinien zawierać imię i nazwisko, adres, okres niezdolności do pracy, jeśli jest znany – to także serię i numer wystawionego zaświadczenia lekarskiego, informację, jeśli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, wypadkiem przy pracy albo choroba zawodową oraz wskazanie, czy okres tej niezdolności przypada w czasie ubezpieczenia, czy po jego ustaniu).

Dokumenty Z-3b i ZAS-53 są dostępne w wersji „do wypełnienia i wydrukowania” na stronie www.zus.pl. Jeśli ubezpieczony posiada profil na PUE ZUS, dokumenty może wypełnić i przesłać do ZUS elektronicznie.

Zaświadczenie lekarskie po ustaniu tytułu ubezpieczenia

Jeśli zaświadczenie lekarskie obejmuje również okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia, należy złożyć w ZUS dodatkowo oświadczenie na druku Z-10. Oświadczenie to jest dostępne w wersji „do wypełnienia i wydrukowania” na stronie www.zus.pl. Jeśli ubezpieczony posiada profil na PUE ZUS, oświadczenie może wypełnić i przesłać do ZUS elektronicznie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: ZUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zachowek a niepełnosprawność, wiek, niezdolność do pracy. Jakie są aktualne przepisy?

Czy osoby niepełnosprawne lub starsze mogą otrzymać wyższy zachowek? Od czego zależy takie uprawnienie? Co z niezdolnością do pracy? Podpowiadamy czym jest zachowek i ile wynosi.

We wrześniu w szkołach będą krótsze lekcje? Sprawdź, co jeszcze może zaskoczyć nas w szkołach w roku szkolnym 2024/2025

We wrześniu będą w szkołach krótsze lekcje? Sprawdź, co jeszcze może zaskoczyć nas w szkołach w roku szkolnym 2024/2025. Przepisy nie regulują wprost postępowania dyrektora szkoły w przypadku upałów. To jednak nie oznacza, że nie ma on żadnych możliwości działania.

Nawet 600 euro za opóźniony albo odwołany lot. Zwrot 25% albo 50% ceny biletu za opóźniony pociąg

W przypadku opóźnionego albo odwołanego lotu samolotem podróżny (konsument) może otrzymać rekompensatę (odszkodowanie) od 250 do 600 euro. Natomiast za opóźnienie pociągu odszkodowanie w wysokości 25 proc. lub 50 proc. ceny biletu. Taką informację przekazała Polskiej Agencji Prasowej koordynator ECK Polska Renata Yanisiv. W przypadku noclegów można reklamować niezgodności z ofertą i warunkami umowy.

Bon senioralny już w tym kwartale. Taki jest plan rządu

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

REKLAMA

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

REKLAMA

Odszkodowanie za opóźniony lot. Ile wynosi? Jak się o nie ubiegać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 261/2004 ujednolica prawo lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie to określa zasady pomocy oraz odszkodowania dla podróżnych m.in. w przypadku opóźnionego lotu.

W listopadzie i grudniu 2024 r. wypłaty 1500 zł + dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia. Wnioski można składać od 1 października 2024 r.

Wnioski do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska zapewniła, że pieniądze zostaną wypłacone do końca roku. Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk dodał, że Zakład będzie gotowy do obsługi tego zadania.

REKLAMA