reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > Dwóch pracodawców – dwa zasiłki chorobowe?

Dwóch pracodawców – dwa zasiłki chorobowe?


Osoby podejmujące pracę w kilku miejscach mogą liczyć w razie choroby na zasiłek z tytułu każdego zatrudnienia. Prawo do świadczeń związanych z chorobą i rodzicielstwem przysługuje bowiem z każdego tytułu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.

Otóż w przypadku, gdy podlegamy ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo z więcej niż jednego tytułu (np. jesteśmy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę o dwóch różnych pracodawców), bądź kiedy jeden tytuł do ubezpieczenia chorobowego jest obowiązkowy, a drugi dobrowolny (np. pracujemy na część etatu i nie uzyskujemy minimalnego wynagrodzenia, a jednocześnie prowadzimy działalność, z tytułu której przystąpimy do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego).

W przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę u każdego z pracodawców pracownik ma prawo do wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy z powodu choroby (art. 92 Kodeksu pracy) za okres pierwszych 33 dni niezdolności do pracy z powodu choroby w roku kalendarzowym (pracownikom, którzy ukończyli 50 rok życia przysługuje ono przez 14 dni). Począwszy od 34 lub 15 dnia niezdolności do pracy z powodu choroby pracownicy nabywają prawa do zasiłku chorobowego. Z każdego etatu mamy również prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku macierzyńskiego i opiekuńczego.

Jeżeli pracownik w trakcie roku podejmuje dodatkowe zatrudnienie, to do okresu 33/14 dni niezdolności do pracy, za które zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego u nowego pracodawcy wlicza się również okresy wypłaconego wynagrodzenia u „starego” pracodawcy.

Z pozostałych tytułów do ubezpieczeń mamy takie same prawa do świadczeń, oprócz wynagrodzenia chorobowego i zasiłku wyrównawczego.

Anna T. była zatrudniona na podstawy umowy o pracę w firmie „X” do 28 lutego 2009 r. Były pracodawca wypłacił jej wynagrodzenie chorobowe za 4 dni w 2009 r.
Od 2 marca 2009 r. Anna T, podjęła nowe zatrudnienie w firmie „Y”, w wymiarze ½ etatu. Od 14 marca 2009 r. dodatkowo pracuje w firmie „Z”, w wymiarze ¼ etatu.
Od 30 marca 2009 r. Anna T. chorowała i otrzymała zwolnienia lekarskie w ciągłości do 29 kwietnia 2009 r. Osoba ta będzie miała prawo do świadczeń z tytułu choroby z obu firm – „Y” i „Z”. Od 30 marca 2009 r. do 27 kwietnia 2009 r. (29 dni) Annie T, zostanie wypłacone wynagrodzenia za czas choroby przez obu pracodawców, natomiast za dni: 28 i 29 kwietnia 2009 r. będzie miała prawo do zasiłku chorobowego z obu tytułów.

Aby usprawiedliwić swoją nieobecność i mieć podstawę do wypłaty wynagrodzenia chorobowego bądź zasiłku, musimy przedłożyć pracodawcy lub w ZUS-ie zaświadczenie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA.

W przypadku, kiedy mamy więcej niż jednego pracodawcę/płatnika składek, zwolnienie lekarskie lekarz powinien wystawić po jednym egzemplarzu dla każdego z nich, umieszczając odpowiednie dla danego zakładu pracy dane. Zwolnienie musi być dostarczone w ciągu 7 dni każdemu płatnikowi zasiłku z osobna.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kalinowska

Dyrektor inwestycyjny, Podlaski Fundusz Kapitałowy Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama