reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek dla bezrobotnych > Podwyżka zasiłku dla bezrobotnych w 2020 r. – o ile, od kiedy?

Podwyżka zasiłku dla bezrobotnych w 2020 r. – o ile, od kiedy?

Podwyżkę kwoty zasiłku dla bezrobotnych jeszcze w 2020 r. przewidują przepisy uchwalone przez Sejm. O ile i od kiedy ma wzrosnąć zasiłek?

Ustawa  z dnia 19 czerwca 2020 r. o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19 została opublikowana w Dzienniku Ustaw (Dz. U. z 2020 r., poz. 1068). Od 1 września 220 r. będą obowiązywały wskazane w artykule kwoty zasiłku dla bezrobotnych. SPRAWDŹ >>>

Uchwalona przez Sejm 4 czerwca 2020 r. ustawa o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19 przewiduje podniesienie kwoty zasiłku dla bezrobotnych. Ustawą zajmie się teraz Senat. Jeżeli projektowane zmiany wejdą w życie, to zasiłek dla bezrobotnych będzie wynosił:

  • 1200 zł miesięcznie w okresie pierwszych 90 dni posiadania prawa do zasiłku;
  • 942,30 zł miesięcznie w okresie kolejnych dni posiadania prawa do zasiłku.

Podwyższenie kwoty zasiłku zaplanowano od dnia 1 września 2020 r.

Wyższą kwotę mają otrzymywać wszyscy bezrobotni, a zatem osoby pobierające zasiłek oraz ubiegające się o świadczenie.

Polecamy: Kodeks pracy 2020 PREMIUM

Od 1 czerwca 2020 r. kwota podstawowego zasiłku dla bezrobotnych wynosi 881,30 zł (okresie pierwszych 90 dni posiadania prawa do zasiłku). Po tym czasie zasiłek dla bezrobotnych wynosi 692 zł.

„Podwyższenie zasiłku dla bezrobotnych jest konieczne z uwagi na nową sytuację na rynku pracy, jaka powstała w związku z pojawieniem się pandemii COVID-19. Przez ostatnie lata niski poziom bezrobocia powodował, że większość osób, które traciły pracę, miała dużą szansę – jeśli były zdeterminowane – w dość szybkim czasie znaleźć nowe zatrudnienie, choćby czasowe. Sytuacja kryzysowa spowodowana pandemią skutkuje przede wszystkim gwałtownym zmniejszeniem się ofert pracy” – czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy.

Ważną zmianą jest również zaliczenie do 365 dni pracy warunkujących możliwość nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych okresu pracy w obniżonym wymiarze etatu i z obniżoną wysokością wynagrodzenia poniżej minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dotyczy to osób, którym na podstawie tzw. specustawy koronawirusowej zmniejszono wymiar czasu pracy skutkujący obniżeniem wysokości wynagrodzenia poniżej minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Zasiłek dla bezrobotnych a dodatek solidarnościowy

Omawiane przepisy przewidują również wprowadzenie nowego typu świadczenia – dodatku solidarnościowego.

Co do zasady ma on przysługiwać osobie, która w 2020 r. podlegała ubezpieczeniom społecznym z tytułu stosunku pracy przez łączny okres co najmniej 60 dni oraz:

  • z którą po dniu 15 marca 2020 r. pracodawca rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub
  • której umowa po dniu 15 marca 2020 r. uległa rozwiązaniu z upływem czasu, na który była zawarta.
reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 25.08.2020

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Uchwalona przez Sejm 4 czerwca 2020 r. ustawa o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19 przewiduje podniesienie kwoty zasiłku dla bezrobotnych./Fot. Shutterstock
Uchwalona przez Sejm 4 czerwca 2020 r. ustawa o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19 przewiduje podniesienie kwoty zasiłku dla bezrobotnych./Fot. Shutterstock

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Łazowa

Konsultant projektów rekrutacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama