REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek macierzyński dla ojca w 2015 r.

Aleksandra Pajewska
Zasiłek macierzyński dla ojca w 2015 r./ fot Fotolia
Zasiłek macierzyński dla ojca w 2015 r./ fot Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek macierzyński dla ojca, w sytuacji gdy matka dziecka nie żyje, porzuciła je lub jest niezdolna do samodzielnej egzystencji to pomysł zmian w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. W jego wyniku także ojcowie mają zyskać prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Zasiłek macierzyński

Zasiłek macierzyński jest świadczeniem systemu ubezpieczeń społecznych przysługującym, co do zasady, kobiecie objętej ubezpieczeniem chorobowym z tytułu urodzenia lub przysposobienia dziecka bądź prowadzenia rodziny zastępczej (art. 29 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636).

REKLAMA

Ustawodawca rezerwuje pierwszą cześć urlopu macierzyńskiego dla matki. Dopiero po upływie 14 tygodniu opiekę może przejąć ojciec. Wówczas przysługuje mu również zasiłek macierzyński. 

Zadaj pytanie na Forum

Zasiłek macierzyński dla ojca

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa także ojcowie zyskają prawo do zasiłku macierzyńskiego. Zasiłek macierzyński będzie przysługiwał rodzicowi – ojcu tylko w wyraźnie wskazanych w projekcie okolicznościach. W sytuacji gdy żona – matka dziecka:

 • umrze,
 • porzuci dziecko,
 • będzie niezdolna do samodzielnej egzystencji,

a ojciec zrezygnuje z pracy celem sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, uzyska prawo do zasiłku. Aby skorzystać z tego świadczenia ojciec dziecka musi być objęty systemem ubezpieczeń społecznych. Projekt zakłada więc uniezależnienie prawa ojca do urlopu rodzicielskiego (a tym samym do zasiłku z powyższego tytułu) od prawa matki do tego urlopu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zapisz się na nasz newsletter

Powyższe zmiany doprowadzą do sytuacji, w której samotnemu ojcu będą przysługiwały te wszystkie uprawnienia z tytułu macierzyństwa, z których mogą obecnie korzystać matki.

Zmiany są efektem wniosku Rzecznika Praw Dziecka i obejmą rodziców dzieci urodzonych po wejściu w życie nowych regulacji, co jest prognozowane na koniec 2014 roku.

Zobacz również: Urlop ojcowski, rodzicielski, wychowawczy – uprawnienia pracownika ojca

Świadczenia dla przedsiębiorców w 2015 r.

Rząd pracuje także nad zmianami w zakresie praw przedsiębiorców do świadczeń macierzyńskich. Mają one ulec znacznej redukcji. W obowiązującym stanie prawnym dla uzyskania zasiłku w wysokości 60 tys. zł rocznie, wystarczała jedna składka – 3 tys. zł. Zgodnie z projektem matka, która przed porodem wpłaci tylko jedną składkę ZUS, dostanie zaledwie ok. 2,2 tys. zł brutto miesięcznego zasiłku. Jeśli opłaci co najmniej trzy miesięczne składki - dostanie ok. 3,9 tys. zł. Opłacanie składek co najmniej w ciągu roku przed porodem uprawni do otrzymywania zasiłku macierzyńskiego w maksymalnej wysokości, tj. 9 tys. zł brutto miesięcznie.

Zmiany wejdą w życie w 2015 roku.

Polecamy serwis: Zasiłki

Podstawa prawna:

Projekt zmian w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa.

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  To pewne! Dodatek osłonowy po Senacie jest już u prezydenta A. Dudy. Wnioski do 30 kwietnia 2024 r. Świadczenie do 822,25 zł

  Senat nie wniósł poprawek. I przepisy o dodatku osłonowym na 2024 r. są już na biurku prezydenta A. Dudy.

  2000 zł to racjonalna podwyżka renty socjalnej w 2024 r. Świadczenie wspierające zablokuje taką podwyżkę

  W 2024 r. renta socjalna wzrośnie o 12,3% z 1588,44 zł do około 1784 zł. Potrzebna jest podwyżka o 26% do 2000 zł brutto, aby zrekompensować osobom niepełnosprawnym rzeczywiste koszty inflacji. Wprowadzenie świadczenia wspierającego wyklucza podwyżkę renty socjalnej do 2000 zł. 

  Podwyższony zostanie, z obecnych 10 000 zł do 20 000 zł, limit wartości składników majątku. RM przyjęła projekt ustawy

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedłożony przez ministra finansów. Jednym z najważniejszych rozwiązań jest podwyższony, z obecnych 10 000 zł do 20 000 zł, limit wartości składników majątku , który umożliwia jednorazowe zaliczenie wydatków na nabycie tych składników do kosztów uzyskania przychodów. Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

  Fundusz premiowy dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi w Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. RM przyjęła rozporządzenie

  W dniu 8 grudnia 2023 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek, przedłożone przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Co z wynagrodzeniami tych pracowników? Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

  REKLAMA

  Franczyza na nowych zasadach? Rada Ministrów przyjęła projekt Kodeksu cywilnego. Franczyzobiorca ma być lepiej chroniony

  Czy zmienią się przepisy dotyczące franczyzy? Rada Ministrów 8 grudnia 2023 r. przyjęła projekt Kodeksu cywilnego. Czy zmieni się coś oprócz franczyzy?  Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

  Nagrywanie rozmów przychodzących za zgodą dzwoniących petentów. UODO twierdzi, że praktyka nagrywania rozmów jest bezpodstawna

  UODO zabiera głos w sprawie nagrywania rozmów telefonicznych z interesantami. Czy urzędy będą zmuszone zmienić swoje praktyki? 

  30 proc. podwyżki dla nauczycieli od stycznia 2024 r. Deklaracja podwyżek w oświacie po spotkaniu z kandydatami na przyszłych ministrów

  Deklaracja 30 proc. podwyżek dla nauczycieli od nowego roku w oświacie po spotkaniu z kandydatami na przyszłych ministrów wygłoszona. Jak powiedział D. Tusk: nowy rok zacznie się od 30 proc. podwyżek dla nauczycieli; na razie bez zwiększenia kwoty wolnej.

  In vitro finansowane z budżetu państwa w 2024 r.? Senat jest za.

  W dniu dzisiejszym (red. 8 grudnia 2023 r.) Senat opowiedział się za finansowaniem in vitro z budżetu państwa. Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych już niedługo.

  REKLAMA

  Zmieniony plan KPO Polski zatwierdzony

  Ministrowie finansów UE zatwierdzili zmieniony plan KPO Polski - podało stałe przedstawicielstwo RP przy UE.

  Wypłaty emerytur i rent w grudniu. O czym powinni wiedzieć seniorzy?

  Czy ZUS wypłaci emerytury i renty przed świętami? Kto dostanie podwójny przelew z ZUS? Co z dorabiającymi seniorami? Oto najważniejsze informacje.

  REKLAMA