REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wysokość zasiłku pogrzebowego 2020 – czy kwota wzrośnie?

Wysokość zasiłku pogrzebowego 2020 – czy kwota wzrośnie? / Fot. Fotolia
Wysokość zasiłku pogrzebowego 2020 – czy kwota wzrośnie? / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wysokość zasiłku pogrzebowego w 2020 r. stanowi jedynie część wartości usług związanych z pogrzebem zmarłego. Czy kwota zasiłku wzrośnie? Ile wynosi zasiłek pogrzebowy z ZUS i KRUS?

Wysokość zasiłku pogrzebowego w 2020 r.

REKLAMA

Zasiłek pogrzebowy przysługuje jednorazowo na pokrycie kosztów związanych z organizacją pogrzebu. Więcej informacji na temat zasiłku i osób do niego uprawnionych znajduje się w artykule: Zasiłek pogrzebowy 2020 – kwota, wniosek, dokumenty

REKLAMA

Wysokość zasiłku pogrzebowego zarówno z ZUS i KRUS w 2020 r. wynosi 4000 zł. Kwota ta nie zmienia się od 1 marca 2011 r. Przed tą datą osoby uprawnione do zasiłku pogrzebowego mogły liczyć na wyższe wsparcie. Zasiłek równy był 200% przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu śmierci osoby, której koszty pogrzebu zostały poniesione. Przeciętne wynagrodzenie opiewało na kwotę ponad 3000 zł, co w sumie dawało kwotę przewyższającą 6000 zł. Obecnie zasiłek pogrzebowy jest więc niższy o ponad 2000 zł. Już w 2010 r. przy zgłaszaniu sprzeciwu wobec obniżania wysokości zasiłku branża pogrzebowa podkreślała, że 4000 zł to jedynie część wartości usług związanych z pochówkiem. Czy istnieje więc szansa na zwiększenie kwoty zasiłku?

Polecamy: Świadczenia dla pracujących rodziców. Urlopy, zasiłki, ochrona

Czy kwota zasiłku pogrzebowego wzrośnie?

Istnieją opinie o konieczności podwyższenia zasiłku pogrzebowego. Między innymi Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych wyraża potrzebę powrotu do poprzedniej regulacji, czyli zwiększenia kwoty do 200% przeciętnego wynagrodzenia. W styczniu 2020 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wynosiło niemalże 5300 zł, co pozwoliłoby na otrzymanie zasiłku w wysokości 10600 zł. To kwota diametralnie różniąca się od obecnej. Czy jest to dobre rozwiązanie? Czy Polska może pozwolić sobie na taką podwyżkę świadczenia? Być może warto zastanowić się nad uzależnieniem zasiłku pogrzebowego od inflacji?

Dnia 20 lutego 2020 r. sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Stanisław Szwed, odpowiedział na interpelację posłanki Hanny Gill-Piątek nr 1672 w sprawie podwyższenia kwoty zasiłku pogrzebowego. Posłanka wskazała na fakt braku waloryzacji świadczenia od 2010 r. oraz na brak możliwości pokrycia z zasiłku kosztów nawet najskromniejszego pogrzebu. Zadała następujące pytania:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 1. Ile zasiłków pogrzebowych wypłaconych zostało w 2019 r. i na jaką kwotę?
 2. Czy prowadzone są prace nad urealnieniem wysokości zasiłku pogrzebowego? Do jakiej kwoty?
 3. Czy kwota zasiłku zostanie powiązana ze wskaźnikiem wzrostu cen i usług, aby można było sprawniej ją waloryzować w przyszłości?
 4. Od kiedy zasiłek pogrzebowy mógłby zostać zwiększony?

Sekretarz stanu w MRPiPS podał dane z 2019 r. ZUS wypłacił wówczas 354,1 tys. zasiłków pogrzebowych łącznie z zasiłkami wypłaconymi po osobach posiadających także prawo do świadczenia rolniczego. Łącznie wypłacono kwotę 1 414 517,5 tys. zł.

Ponadto, w odpowiedzi na interpelację wskazano, że aktualna wysokość zasiłku pogrzebowego określona w art. 80 ustawy o emeryturach i rentach z FUS obowiązuje od dnia 1 marca 2011 r. za sprawą wejścia w życie ustawy z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. Nr 210, poz. 238). Celem wprowadzenia zmian było dostosowanie kwoty zasiłku pogrzebowego do średniej wysokości tego świadczenia, która wypłacana jest w państwach członkowskich UE. Sekretarz stanu Stanisław Szwed dodał, że uzasadnienie to „nie straciło waloru aktualności” i nie prowadzi się żadnych prac legislacyjnych mających na celu podwyższenie wysokości zasiłku pogrzebowego.

Podstawa prawna:

USTAWA z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 53)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiany w wymaganiach, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora szkoły lub przedszkola. Rozporządzenie opublikowano już w Dzienniku Ustaw

  W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej oraz publicznej placówce. Sprawdź co się zmienia!

  Zmiany dotyczące możliwości zwolnienia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego na wniosek rodziców. W jakich przypadkach?

  Zmiany dotyczące możliwości zwolnienia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego na wniosek rodziców. Sprawdź w jakich przypadkach! Nowe przepisy są już opublikowane w dzienniku ustaw. 

  Nowy zasiłek dla każdego 2024 – teraz wróci idea bezwarunkowego dochodu podstawowego i wszyscy co miesiąc dostaną przelew z ZUS?

  Gdyby nie pandemia, to stały zasiłek w określonej wielkości – w Polsce analizy wskazywały na 1 300 zł co miesiąc – prawdopodobnie trafiałby na konta wszystkich obywateli w kilku przynajmniej krajach Europy i świata. Być może także w Polsce, choć zapewne nie w całym kraju, ale tytułem eksperymentu w kilku najbiedniejszych regionach.

  Darmowe posiłki dla pracowników od 1 listopada 2023 r. do 31 marca 2024 r. Pracownik nie może z nich zrezygnować!

  Pracodawca ma obowiązek zapewnienia darmowych posiłków pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych. W okresie zimowym posiłek profilaktyczny przysługuje pracownikom wykonującym ciężką pracę fizyczną na otwartej przestrzeni.

  REKLAMA

  Zakaz handlu w Wigilię. Nie wszystkie sklepy będą zamknięte

  W tym roku Wigilia, która przypada w niedzielę, będzie dniem objętym zakazem handlu. Zakaz handlu nie będzie obowiązywał w dwie poprzedzające Wigilię niedziele, czyli 10 i 17 grudnia. Ustawa wprowadzająca takie zmiany czeka na podpis Prezydenta. Jednak nie wszystkie sklepy będą zamknięte. Sprawdź, gdzie zrobisz zakupy w Wigilię.

  W 2024 r. renta wdowia do 10 000 zł? Taki limit dla łączenia emerytur i rent w Sejmie [druk sejmowy nr 82]

  Wdowa otrzyma w 2024 r. prawo do połowy świadczeń "ZUSowskich" zmarłego męża. Projekt ustawy przewiduje limit około 10 000 zł wypłaty dla połączonych świadczeń. To dużo, czy mało?

  Kontrola na granicy polsko-słowackiej przedłożona do 2 stycznia 2024 r.

  Szef MSWiA Paweł Szefernaker przedłużył kontrole na granicy ze Słowacją, tym razem do 2 stycznia, czyli o kolejne 30 dni - wynika z opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw rozporządzenia MSWiA.

  Dzień wolny za 6 stycznia 2024 r. Co trzeba wiedzieć?

  Święto Trzech Króli, które obchodzimy 6 stycznia jest jednym z dni ustawowo wolnych od pracy. Warto pamiętać, iż w 2024 r. wypada ono w sobotę.

  REKLAMA

  Kiedy wolne dla uczniów w 2024 r.? Kiedy egzaminy? Kalendarz

  Do końca roku kalendarzowego został jeszcze niecały miesiąc. Dla uczniów oznacza to, że za chwilę koniec I semestru. Kiedy wypadają ferie dla poszczególnych województw? Kiedy jeszcze można liczyć na wolne? W które dni odbędą się egzaminy ósmoklasisty, a w które maturalne? 

  Anulowany lot? Linia lotnicza płaci za podróż prywatnym odrzutowcem. 805 tys. koron szwedzkich dla polskiej grupy turystów

  Od kilku dni szwedzkie portale internetowe opisują sytuację, w której polska rodzina wraz ze znajomymi utknęła na Svalbardzie (Koło Podbiegunowe) po odwołaniu lotu ze względu na strajk Skandynawskich Linii Lotniczych (SAS). Jak nietrudno się domyślić, na Kole Podbiegunowym trudno o alternatywne połączenie. Przez brak innych innych możliwości, polska rodzina wraz ze znajomymi zdecydowała się wynająć prywatny samolot i tym sposobem wrócić do kraju. Następnie wszczęła standardowe postępowanie reklamacyjne… w wyniku którego otrzymała odszkodowanie w zawrotnej kwocie 1 mln koron!
  Szybko okazało się, że wypłata miała być wynikiem “niedopatrzenia” linii lotniczych SAS. Przewoźnik pozwał rodzinę i jej znajomych pozwem wzajemnym, żądając zwrotu pieniędzy. Po zaangażowaniu w sprawę kancelarii RPMS, strony doszły do ugody. W rezultacie polska rodzina może zachować ponad 800 tysięcy koron, czyli równowartość ponad 300 tysięcy złotych. 

  REKLAMA