REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aplikacja, Sędzia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Aplikacja mObywatel: Nowa funkcja w usłudze Bezpiecznie w sieci

Baza wiedzy to nowa funkcja w aplikacji mObywatel. Funkcja została wprowadzona 11 września 2024 r. Baza wiedzy w znacznym stopniu przyczyni się do bezpieczeństwa użytkowników przy poruszaniu się w Internecie.

mObywatel: Funkcjonalności aplikacji są stale rozwijane. Trwają prace na ePłatnościami

Mobilna aplikacja mObywatel jest stale rozwijana. Do końca 2025 r. ma być zaimplementowana usługa ePłatności. Dzięki temu za pośrednictwem mObywatela będzie można opłacać urzędowe zobowiązania np. podatek od nieruchomości.

Cyfrowe usługi publiczne: Popularna aplikacja mObywatel zyskuje nowe funkcjonalności

Aplikację mObywatel łącznie pobrano 19 mln razy. Najczęściej wykorzystywanymi funkcjonalnościami w mObywatelu jest zastrzeganie numeru PESEL. W przyszłym roku planowane jest rozszerzenie płatności o cyfrowe portfele Apple Pay i Google Pay.

ZUS zachęca: Bezpłatne i funkcjonalne narzędzie dla ubezpieczonych i świadczeniobiorców

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zachęca wszystkich ubezpieczonych i świadczeniobiorców do korzystania z aplikacji mobilnej mZUS. Z aplikacji można korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. 

REKLAMA

Czy przesłanie faktury elektronicznej przez aplikację mobilną jest równoznaczne z jej wydaniem nabywcy?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przesyłanie faktury elektronicznej w formacie PDF przez aplikację mobilną na adres e-mail nabywcy, który wyraził na to zgodę, jest równoznaczne z jej wydaniem. Taka forma dostarczenia dokumentu spełnia wymogi prawne określone w ustawie o podatku od towarów i usług.

Zdalne rozprawy sądowe. Prawo pozwala, ale w praktyce bywa różnie: problemy techniczne czy niechęć do ujawniania składu sędziowskiego na kamerce

Jeszcze przed pandemią Covid-19 istniała możliwość zdalnego przeprowadzenia rozprawy sądowej, jednak z pewnością nie było to tak powszechne jak w trakcie pandemii i aktualnie. Zdalne rozprawy sądowe niekiedy są bardzo pomocne (szczególnie gdy rozprawa odbywa się na drugim końcu Polski). W praktyce bywa z tym różnie. Oczywiście pełnomocnik działa w jak najlepszym interesie mocodawcy, jednak często zdarzają się problemy techniczne, sekretariaty sądów nie przesyłają linków i kodów do logowania czy mylą to, a przesłuchania czy zeznania świadków nie wyglądają tak samo jak w rzeczywistości (choć wszystkie procedury teoretycznie muszą być dochowane). Zdarzyło się ostatnio też tak, że sędzia nie chciał pokazać na kamerce całego składu sędziowskiego. Wszystko to zmierza do przedłużania danego procesu sądowego, który przecież i tak trwa wiele, wiele lat oraz narusza prawo do sądu.

Kanały zgłoszeniowe dla sygnalistów – wymagania wobec aplikacji

Zarówno z doświadczeń rynkowych, jak również z badań wynika, że dedykowane aplikacje webowe są najczęściej wybieranym kanałem zgłoszeniowym przez sygnalistów. Jakie wymagania powinny spełniać takie aplikacje?

Jak zostać rzecznikiem patentowym? Trwa nabór na aplikację

Ruszył nabór wniosków o wpis na listę aplikantów rzecznikowskich. To szczególnie ważna informacja dla świeżych absolwentów kierunków technicznych, prawniczych i biznesowych oraz osób, które chcą rozszerzyć swoje kwalifikacje zawodowe. Czas na złożenie dokumentów jest do 13 września 2024 r. Oto, co musisz wiedzieć, aby świadomie zacząć wykonywać ten zawód!

REKLAMA

Zmiany w aplikacji mZUS. Ułatwienia dla lekarzy

Nowa wersja aplikacji mZUS dla Lekarza pozwala lekarzom zaktualizować miejsca pracy i specjalizacji. Aplikacja jest przeznaczona dla lekarzy, którzy mają upoważnienie do wystawiania zwolnień lekarskich, oraz dla asystentów medycznych upoważnionych przez lekarzy do wystawiania zwolnień w ich imieniu.

Przelewy i płatności smartfonem: klienci bankowości cyfrowej chcą dodatkowych funkcji wykraczających poza usługi finansowe

Klienci bankowości internetowej i mobilnej najchętniej dodaliby do niej zbieranie punktów i wymianę ich na nagrody. Ponadto, interesują ich także przypomnienia o zbliżających się terminach płatności czy możliwość potwierdzenia tożsamości konsultanta dzwoniącego z banku.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Uciekł na Białoruś. Sąd zastosował tymczasowy areszt wobec byłego sędziego Tomasza Sz.

Prokurator Artur Kaznowski z Prokuratury Krajowej poinformował, że Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy nałożył trzymiesięczny areszt tymczasowy na b. sędziego Tomasza Sz. Sąd podzielił argumenty prokuratora, uznając, że zgromadzone dowody w dużym stopniu potwierdzają popełnienie zarzucanego czynu przez podejrzanego.

ZUS wystawia mLegitymacje emeryta – rencisty bez wniosku. Legitymacja elektroniczna w aplikacji mObywatel to duże ułatwienie

ZUS wystawia mLegitymację w sposób automatyczny wszystkim klientom, którzy nabędą prawo do emerytury lub renty. Plastikowa legitymacja emeryta/rencisty jest wydawana tylko na wniosek.

Czy wydatki na aplikację adwokacką mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki ponoszone przez aplikanta adwokackiego na opłatę roczną za aplikację adwokacką oraz składki członkowskie na potrzeby Izby Adwokackiej mogą być zakwalifikowane do kosztów uzyskania przychodu z działalności gospodarczej.

Czy nagrody z akcji promocyjnej są zwolnione z podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że nagrody wypłacane przez wnioskodawców uczestnikom akcji promocyjnej nie kwalifikują się do zwolnienia z opodatkowania na mocy art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Publiczna opieka zdrowotna wkracza w cyfryzację, jak to ma wyglądać w praktyce pokazują firmy prywatne

Już czterech  na dziesięciu pacjentów umawia się do lekarza przez aplikację. Sektor prywatny buduje fundament pod ogólnopolskie rozwiązanie dla całej opieki zdrowotnej.

Legitymacja radcy prawnego i aplikanta radcowskiego w aplikacji mObywatel

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiły się dwa nowe dokumenty. Są to legitymacja radcy prawnego i legitymacja aplikanta radcowskiego. Kolejna grupa zawodowa ma możliwość potwierdzania swoich uprawnień zawodowych za pomocą dokumentu w smartfonie.

Aplikacje chmurowe ułatwiają pracę firmom, ale i ściągają na nie niebezpieczeństwa, których menadżerowie najczęściej nie są świadomi

Wszechobecne aplikacje chmurowe pozwalają firmie z Warszawy bez wysiłku współpracować z zespołem z Londynie, organizując spotkania wideo, podczas których analizuje się dane, a nawet realizować skomplikowane zadania związane z zarządzaniem projektami. 

Czy opłaty licencyjne za oprogramowanie podlegają opodatkowaniu CIT w Polsce?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że opłaty z tytułu licencji na oprogramowanie komputerowe są opodatkowane w Polsce zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT) jako podatek "u źródła".

Płatność za paliwo samochodem, czyli aplikacja Skody Pay to Fuel

Płatność za paliwo samochodem to nowy pomysł Skody. Kierowca po zatankowaniu pojazdu może uruchomić aplikację Pay to Fuel, wsiąść do auta i po prostu odjechać. Płatność dokona się automatycznie i w pełni zdalnie. Jak działa ten system? I jakie są jego wymagania?

Co nas denerwuje w aplikacjach usług publicznych? Najbardziej irytujące zostaną "nagrodzone", można zgłaszać do końca października

Aplikacje usług publicznych bywają bardzo pomocne, ale równie często potrafią doprowadzić do irytacji. Te najbardziej denerwujące wkrótce zostaną "nagrodzone". " Ma to zwrócić uwagę na niedociągnięcia i braki w projektowaniu i obsłudze takich rozwiązań, które wpływają na życie milionów użytkowników" - mówi Krzysztof Komorowski, pomysłodawca i współfundator nagrody dla Antyaplikacji, organizowanej wspólnie z Polskim Towarzystwem Informatycznym. Z czym jest największy problem? 

Czy przesyłanie faktur elektronicznych poprzez aplikację mobilną jest zgodne z przepisami ustawy o VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że przesyłanie faktur elektronicznych w formie pliku PDF na adres e-mail podany przez nabywcę za pośrednictwem aplikacji mobilnej jest równoznaczne z wydaniem faktury nabywcy.

Aplikacja mZUS dla lekarza - nowość

Aplikacja mZUS dla lekarzy i asystentów medycznych - umożliwia szybki dostęp do procesów wystawiania i anulowania zaświadczeń lekarskich. Trzeba też pamiętać, że konieczne jest posiadanie certyfikatu, a jego w ramach kodu, dzięki czemu lekarz może podpisywać w sposób elektroniczny e-ZLA (elektroniczne zwolnienia lekarskie), jak i inne dokumenty w systemie ZUS PUE.

Czy udostępnianie miejsca na reklamy w aplikacjach jest opodatkowane według stawki 8,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?

Dyrektor KIS potwierdził, że uzyskiwane przychody z tytułu świadczenia usług sklasyfikowanych wg PKWiU 63.11.20.0 - polegających na udostępnianiu miejsca na reklamy w aplikacjach - jest opodatkowanie stawką 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. 

Obecnie na ogłoszenie upadłości czeka się około 4 miesiące. Dramatycznie brakuje sędziów

Brakuje sędziów. Na koniec pierwszego kwartału br. w 30 sądach rejonowych, zajmujących się sprawami upadłościowymi, orzekało ponad 220 sędziów, czyli tylu co na koniec zeszłego roku. Spraw upadłościowych i restrukturyzacyjnych jest bardzo dużo, a od szybkiego ich procesowania zależy bezpieczeństwo i pewność obrotu gospodarczego. Czy ustawodawca ma sposób na to, by usprawnić procedurę?

Urlop dla poratowania zdrowia - nie tylko dla nauczycieli

Okazuje się, że urlop dla poratowania zdrowia czy zdrowotny nie przysługuje tylko nauczycielom. Komu więc przysługuje i czym jest urlop dla poratowania zdrowia? Jakie warunki trzeba spełnić żeby dostać urlop dla poratowania zdrowia? Ile trwa urlop dla poratowania zdrowia? Czy można w czasie urlopu wykonywać inną pracę zarobkową?

Rządowa aplikacja "schrony". Dowiedz się gdzie najbliższy schron!

Za pomocą aplikację "schrony" każdy będzie mógł znaleźć schron, miejsce ukrycia lub miejsca doraźnego schronienia. Aplikację przygotowała Państwowa Straż Pożarna (PSP). Poinformował podczas dzisiejszej konferencji wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.

Instytucja sędziów pokoju pomoże nabrać społecznego zaufania do wymiaru sprawiedliwości?

Wprowadzenie instytucji sędziów pokoju na pewno w jakimś sensie pomoże nabrać społecznego zaufania do wymiaru sprawiedliwości; dziś większość społeczeństwa nie darzy go zaufaniem - ocenił we wtorek w Studiu PAP poseł PiS Krzysztof Lipiec.

mTAX FREE PL - aplikacja mobilna dla podróżnych

Ministerstwo Finansów informuje, że nowa aplikacja mobilna mTAX FREE PL jest kolejnym ułatwieniem w obsłudze dokumentów TAX FREE. Dzięki tej aplikacji podróżni mogą zarządzać własnymi dokumentami na swoim smartfonie w dowolnym czasie. Od 1 lutego 2023 r. wszystkie dokumenty TAX FREE wystawione w Polsce są dostępne w aplikacji mobilnej.

Aplikacja MyT Toyota. Co to jest i jakie daje możliwości?

Aplikacja MyT Toyota daje możliwość zdalnego sterowania pojazdem oraz pozwala na odczytanie kluczowych informacji eksploatacyjnych.

TK o ograniczeniach wiekowych na aplikacjach sędziowskiej i prokuratorskiej

Ograniczenie dla osób powyżej 35 lat, które zamyka im dostęp do aplikacji sędziowskiej lub prokuratorskiej, zaś dla osób powyżej 40 lat do aplikacji uzupełniających, jest niezgodne z konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.

Coraz więcej osób korzysta z aplikacji mZUS

Przez aplikację mZUS złożonych zostało ponad 1,5 tys. wniosków na ok. 2,1 tys. dzieci, w tym: 628 wniosków "Dobry start" oraz 878 wniosków "500+".

Aplikacja mObywatel - statystyki, popularne funkcje, zmiany

Aplikacja mObywatel już wkrótce ma umożliwić m.in. dokonywanie szybkich płatności urzędowych czy wystawianie i realizowanie pełnomocnictw. Jakie funkcję najchętniej wykorzystujemy obecnie?

Aplikacja do składania wniosków o 500 plus

Wystarczy smartfon żeby złożyć wniosek o 500+. Z aplikacji można skorzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Już można ją pobrać bezpłatnie ze sklepów Google Play oraz App Store.

Zniesienie immunitetu sędziów i posłów – projekt zmiany konstytucji złożony

Immunitet. Złożyliśmy projekty zmian m.in. konstytucji, które mają ograniczyć immunitet zarówno parlamentarzystów, jak i sędziów. Zniesiony zostanie immunitet formalny, de facto pozostawiamy wyłącznie immunitet materialny - poinformował poseł PiS Marek Ast.

Jak kontrolować wydatki na paliwo w firmie? Shell ma pomysł

Jak kontrolować wydatki na paliwo w firmie? Shell stworzył właśnie rozwiązanie dla małych przedsiębiorstw. To nazywa się Shell Fleet App.

Egzaminy na aplikacje prawnicze w 2022 r. - termin, kandydaci

Termin składania wniosków o dopuszczenie do tegorocznych egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze upłynął 10 sierpnia 2022 r. Kiedy kandydaci przystąpią do testów?

Działalność Izby Dyscyplinarnej [WYWIAD]

Bitwę o reformę wymiaru sprawiedliwości na pewno przegraliśmy. Działalność Izby Dyscyplinarnej od samego początku była torpedowana - mówi Konrad Wytrykowski, sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku.

Gdzie sprawdzić utrudnienia na drodze? W komórce!

Gdzie sprawdzić utrudnienia na drodze? To oczywiste. W komórce. Informacje drogowe na żywo to nie tylko dane o korkach, ale też o pracach na jezdni.

Walka o odtajnienie oświadczeń sędziów TK trwa

Prezes trybunału, jeżeli nie chce ujawnić oświadczeń majątkowych sędziów TK, musi to zrobić w drodze decyzji – uznał sąd administracyjny. A to otworzy drogę do jej weryfikacji.

Likwidacja Izby Dyscyplinarnej a ukarani sędziowie

Prezydent raczej szybko podpisze ustawę o Sądzie Najwyższym likwidującą Izbę Dyscyplinarną. Sędziowie, których dotknęły orzeczenia izby, wahają się, czy skorzystać z możliwości ich podważenia zgodnie z nową procedurą.

Kredyt sędziego a sprawa "frankowa" - uchwała SN

Sędzia, który zawarł z bankiem będącym stroną postępowania umowę kredytu frankowego nie jest z tej przyczyny wyłączony z mocy ustawy ze sprawy dotyczącej roszczeń wynikających z umowy zawartej przez ten bank z innym podmiotem - wynika z uchwały Sądu Najwyższego.

Sędzia TK Wyrembak: cele oświadczeń majątkowych sędziów mogą być realizowane bez ich upubliczniania

Cele, jakim służyć ma praktyka składania oświadczeń majątkowych przez sędziów, mogą być całkowicie realizowane bez upubliczniania treści tychże oświadczeń, bez wyzuwania sędziów Trybunału i sądów powszechnych, oraz ich bliskich, z ich prywatności - uważa sędzia TK Jarosław Wyrembak.

ZUS unowocześnia swoje usługi dzięki strategii rozwoju IT

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjął strategię rozwoju IT. Na jej podstawie ZUS będzie unowocześniał swoje usługi poprzez automatyzację i elektronizację kontaktu z klientami. Sprawdź jakie usługi będą dostępne online.

Praca marzeń – jak ją znaleźć?

Praca marzeń często pozostaje tylko marzeniem. Jednak w ostatnim czasie rynek pracy zmienia się dynamicznie. Nowa aplikacja „Moja Praca” została stworzona aby przyspieszyć i ułatwić komunikację pomiędzy pracodawcą a kandydatem. Czy pomoże to w znalezieniu pracy marzeń? Sprawdź możliwości aplikacji „Moja Praca”!

RPO: Ograniczenia wieku dla kandydatów na sędziów niekonstytucyjne

Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego odpowiednie artykuły ustawy o KSSiP. Dotyczą one ograniczenia wieku dla kandydatów na sędziów i prokuratorów.

Odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów - poselski projekt

Projekt ustawy o ochronie niezawisłości sędziowskiej i szczególnych zasadach odpowiedzialności karnej i dyscyplinarnej sędziów złożony przez grupę posłów PiS. Co zakłada?

Rozliczenie opłat e-TOLL? Możliwe w... aplikacji!

Rozliczenie opłat e-TOLL? Dla przedsiębiorcy bilet autostradowy to nadal koszt. Jak go rozliczyć? Z pomocą przychodzi aplikacja Spark.

Aplikacja znajdzie wolne miejsca parkingowe. Tak, w Polsce!

Aplikacja znajdzie wolne miejsca parkingowe – stwierdzenie to stanie się już niedługo elementem polskiej rzeczywistości. A wszystko za sprawą AnyPark.

Aplikacja ePraca - co to jest i do czego służy?

Co to jest ePraca? Do czego służy nowa aplikacja mobilna? Jakie informacje można znaleźć w aplikacji ePraca?

REKLAMA