REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe możliwości aplikacji mObywatel. Duże ułatwienia przy podpisie osobistym z e-dowodu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
mobywatel aplikacja certyfikat podpis osobisty funkcjonalność zmiana kodu telefon e-dowód
Nowe możliwości aplikacji mObywatel. Duże ułatwienia przy podpisie osobistym z e-dowodu
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W aplikacji mObywatel pojawiła się nowa funkcjonalność. Użytkownicy mogą samodzielnie odblokować certyfikat podpisu osobistego i zmienić kodu PIN2. Pozwoli to na korzystanie z certyfikatu podpisu osobistego w e-dowodzie bez wizyty w urzędzie.

Nowe funkcjonalności w aplikacji mObywatel

REKLAMA

Usługę Podpisz dokument, która pozwala na złożenie podpisu osobistego z e-dowodu na dokumencie w formacie PDF, uruchomiono w aplikacji mObywatel pod koniec lutego 2025 r. W wydaniu 4.54 na użytkowników czeka kolejna nowość. Teraz mają oni możliwość samodzielnej zmiany kodu PIN do podpisu osobistego (tzw. PIN2), jeśli go zapomnieli, i odblokowania certyfikatu podpisu osobistego w e-dowodzie.

REKLAMA

– Dążymy do tego, żeby maksymalnie wykorzystać możliwości aplikacji dla wygody obywatela. Od teraz użytkownik nie musi martwić się, że zapomniał PIN-u do certyfikatu podpisu osobistego swojego e-dowodu. Wystarczy, że przygotuje kod PUK e-dowodu i samodzielnie zmieni kod PIN2 w trakcie podpisywania dokumentu. Tym sposobem odblokuje też certyfikat podpisu osobistego, jeśli trzykrotnie wpisał błędny PIN2. To nowość, która pozwala zarządzić e-dowodem w aplikacji i zaoszczędzić sobie wycieczki do urzędu – mówi wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Możliwość odblokowania certyfikatu podpisu osobistego i zmiany kodu PIN2

REKLAMA

Usługa Podpisz dokument to rozwiązanie dla osób, które posiadają e-dowód z aktywną warstwą elektroniczną i ustalonym 6-cyfrowym kodem PIN (tzw. PIN2) do certyfikatu podpisu osobistego. Podpis osobisty z e-dowodu jest równoważny wobec podpisu odręcznego w kontaktach z administracją publiczną. Podpisane z jego użyciem cyfrowe dokumenty usprawniają więc załatwianie codziennych formalności.

Do korzystania z usługi niezbędny jest kod PIN2. Właściciel e-dowodu nadaje go samodzielnie w trakcie odbioru dowodu osobistego w urzędzie i powinien go zapamiętać. W praktyce posiadaczom e-dowodu zdarza się go zapomnieć lub pomylić, a trzykrotne wpisanie błędnego kodu PIN2 powoduje zablokowanie certyfikatu podpisu osobistego w e-dowodzie. Aby go odblokować, potrzebny jest PUK – kod nadawany automatycznie i wydawany w kopercie podczas odbioru e-dowodu. Przy jego użyciu można odblokować certyfikat i zmienić kod PIN2.

Jak odblokować certyfikat i zmienić PIN2 krok po kroku

Aby odblokować certyfikat podpisu osobistego i zmienić PIN2, użytkownik rozpoczyna proces w usłudze Podpisz dokument od dodania dokumentu. Następnie, na etapie wpisywania kodu PIN2, otrzymuje dodatkową opcję – możliwość zmiany kodu, jeśli go zapomniał lub trzykrotnie błędnie wpisał i chce odblokować certyfikat podpis osobistego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Proces przebiega następująco:

Krok 1. Użytkownik otwiera usługę Podpisz dokument w aplikacji mObywatel i dodaje dokument PDF o wielkości do 10 MB przeznaczony do podpisu.

Krok 2. Następnie wpisuje numer CAN e-dowodu. To 6 cyfr w prawym dolnym rogu e-dowodu na stronie ze zdjęciem.

Krok 3. Użytkownik jest proszony o podanie kodu PIN do podpisu osobistego (tzw. PIN2). Aby zmienić PIN2 lub odblokować certyfikat, należy wcisnąć napis widoczny poniżej pola do wpisania cyfr: Nie pamiętasz PIN-u lub PIN jest zablokowany?

Krok 4. Po jego naciśnięciu użytkownik zostaje poproszony o wpisanie kodu PUK e-dowodu.

Krok 5. Po poprawnym wpisaniu kodu PUK usługa wyświetli pola, w których należy dwukrotnie wpisać nowy kod PIN2. Warto go zapamiętać.

Krok 6. Aby zatwierdzić nowy PIN2, użytkownik zostanie poproszony o przyłożenie e-dowodu do anteny NFC telefonu. Zatwierdzenie nowego kodu PIN2 wymaga nawiązania połączenia pomiędzy urządzeniem a warstwą elektroniczną dokumentu.

Krok 7. Użytkownik widzi komunikaty dotyczące aktualnego etapu zatwierdzania i połączenia e-dowodu z NFC na ekranie aplikacji. Powinien w tym czasie trzymać e-dowód przyłożony do anteny NFC. Po zakończeniu procesu otrzyma potwierdzenie zmiany kodu PIN2.

Krok 8. Użytkownik może następnie kontynuować podpisywanie dodanego wcześniej dokumentu. Zgodnie z instrukcją widoczną w aplikacji powinien teraz wpisać nowy, ustalony w procesie zmiany kodu PIN2 e-dowodu.

Krok 9. Aby złożyć podpis osobisty na dokumencie, należy ponownie przyłożyć e-dowód do anteny NFC z tyłu telefonu i przytrzymać go przy urządzeniu do czasu zakończenia podpisywania. Usługa wyświetli komunikat potwierdzający złożenie podpisu na dokumencie.

Krok 10. Użytkownik może następnie zapisać lub otworzyć podpisany plik, jeśli używa urządzenia z systemem iOS. Jeśli używa telefonu z systemem Android, zapisanie pliku w pamięci urządzenia nastąpi automatycznie. Dokumenty nie są przechowywane w aplikacji mObywatel.

Nowa funkcjonalność w usłudze Podpisz dokument

Nowa funkcjonalność w usłudze Podpisz dokument umożliwia użytkownikom e-dowodu samodzielne odblokowanie certyfikatu podpisu osobistego i zmianę kodu PIN2 w procesie podpisywania dokumentu. Pozwoli to wielu osobom znów korzystać z certyfikatu podpisu osobistego w e-dowodzie, jeśli zapomnieli swój kod PIN2 lub wpisali go błędnie trzy razy, przez co certyfikat podpisu osobistego w warstwie elektronicznej e-dowodu został zablokowany.

Po zmianie kodu PIN2 użytkownik może kontynuować podpisywanie wcześniej dodanego do usługi dokumentu PDF. Nie ma potrzeby rozpoczynania procesu od początku. To duże usprawnienie i oszczędność czasu dla użytkownika. Dodatkowo daje to możliwość weryfikacji dokonanej zmiany kodu poprzez złożenie podpisu na dokumencie z użyciem nowego kodu PIN2 e-dowodu.

Ważne

Uwaga! Kod PUK należy wpisywać uważnie, ponieważ jego trzykrotne błędne wpisanie skutkuje trwałym zablokowaniem certyfikatu. Można nadal korzystać z e-dowodu jako dokumentu tożsamości oraz używać pozostałych, niezablokowanych certyfikatów. Nie da się już jednak korzystać z trwale zablokowanego certyfikatu. Aby mieć znów taką możliwość, należy złożyć wniosek o nowy e-dowód.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy zachowek po rodzicach przepada?

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia wielka debata prezydencka 2025? Druga tura pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę?

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

REKLAMA

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

Kogo poprze Mentzen? [Druga tura]

Od tego, kogo poprze Mentzen może zależeć wynik drugiej tury wyborów prezydenckich 2025 r. Dlatego wszyscy tak czekają na informację od Sławomira Mentzena: Trzaskowski czy Nawrocki?

Grozi Ci grzywna 81 tys. zł lub 10% obrotu. Nowe unijne prawo uderzy w tysiące polskich firm

Już za chwilę tysiące firm w Polsce mogą stanąć przed poważnym zagrożeniem – nowa unijna dyrektywa EAA oznacza obowiązkowe zmiany, których zignorowanie może skończyć się katastrofą finansową. Kary sięgają nawet 10% rocznego obrotu lub ponad 81 tys. zł. Wystarczy jedna skarga klienta, by urzędnicy wszczęli kontrolę i nałożyli sankcje. Masz czas tylko do 28 czerwca 2025 r. Potem może być za późno.

Czternasta emerytura w 2025 r. Jaka kwota brutto - netto: najniższa emerytura, czy Rada Ministrów da więcej? Kiedy wypłata?

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2025 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak w poprzednich dwóch latach. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2025 r., opublikowanych 20 maja 2025 r. Najprawdopodobniej "czternastka" wyniesie w 2025 roku 1878,91 zł brutto (ok. 1709,81 złotych netto), a więc tyle, ile wynosi najniższa emerytura. Choć ustawa daje Radzie Ministrów prawo podwyższenia tej kwoty.

REKLAMA

Jeśli Trzaskowski wygra wybory na Prezydenta Polski, co z prezydenturą Warszawy?

Jeżeli Rafał Trzaskowski wygra wybory na Prezydenta Polski, nie może być jednocześnie prezydentem Warszawy. Zakazuje tego Konstytucja RP. Co z prezydenturą stolicy? Mieliśmy już taki przypadek w historii.

Resort zdrowia: kamery w gabinetach lekarskich, przebieralniach, na sali operacyjnej - nawet bez zgody pacjenta

Przepisy dotyczące monitoringu w placówkach medycznych wywołały gorącą dyskusję, która wciąż trwa, ponieważ wciąż Rzecznik Praw Obywatelskich broni praw pacjentów, a Ministerstwo Zdrowia powołuje się na konieczność ich bezpieczeństwa i nie chce zmian. Z jednej strony celem przepisów jest rzeczywiście zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów, a z drugiej – pojawiają się poważne obawy o naruszenie prawa do prywatności i ochrony danych osobowych. Ten problem wraca, szczególnie mając na uwadze ostatnie okoliczności i śmierć lekarza w jednym z krakowskich szpitali, po ataku pacjenta.

REKLAMA