REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Aplikacja mObywatel - statystyki, popularne funkcje, zmiany

Aplikacja mObywatel - statystyki, popularne funkcje, zmiany
Aplikacja mObywatel - statystyki, popularne funkcje, zmiany
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Aplikacja mObywatel już wkrótce ma umożliwić m.in. dokonywanie szybkich płatności urzędowych czy wystawianie i realizowanie pełnomocnictw. Jakie funkcję najchętniej wykorzystujemy obecnie?

9 milionów mObywateli

REKLAMA

Już ponad 9 000 000 Polaków zainstalowało w swoich telefonach aplikację mObywatel, a liczba ta sukcesywnie rośnie. 2 lata temu z dumą informowaliśmy o 2 milionowym użytkowniku aplikacji. Dziś czekamy na mObywatela numer 10 milionów! „ Ten imponujący wzrost zainteresowania aplikacją jest jej najlepszą wizytówką – Polacy doceniają jej funkcjonalność i bezpieczeństwo. A to dopiero początek!” – podkreśla Janusz Cieszyński Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa.

REKLAMA

Cyfryzacja wkracza do kolejnych dziedzin naszego życia, ułatwiając codzienne funkcjonowanie. Bezpłatna aplikacja mObywatel zapewnia obywatelom cyfrowy dostęp do szeregu dokumentów i ułatwia korzystanie z usług publicznych. Od kilku dni za pośrednictwem aplikacji możemy m.in. składać oświadczenia o zwiększeniu limitu na energię elektryczną, czy zgłaszać istotne naruszenia w zakresie ochrony środowiska.

- Ułatwianie życia Polakom – to główny cel naszej aplikacji. Stale ją rozwijamy, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników – mówi minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Dziś do najchętniej wykorzystywanych funkcji mObywatela należą:

  • mPojazd - dokładnie odzwierciedla dane, które widnieją w dowodzie rejestracyjnym, polisie OC czy karcie pojazdu. Z mPojazd mogą  korzystać osoby, które są właścicielami lub współwłaścicielami pojazdów a mPrawo Jazdy zawiera te same informacje co „plastikowy” dokument. Aplikacja korzysta z aktualnych danych zawartych w Centralnej Ewidencji Kierowców. Usługa Punkty karne online jest dodawana automatycznie podczas aktywowania usługi mPrawo Jazdy. Wszelkie drogowe przewinienia, w tym nałożone punkty karne pojawiają się w liczniku w ciągu dobry od wprowadzenia do rejestru. Wszystkie te dokumenty w tradycyjnej formie, mogą leżeć bezpiecznie na dnie naszej szuflady, a my w każdej chwili możemy znaleźć potrzebne nam informacje w smartfonie.
  • e-Recepta jest zintegrowana z Internetowym Kontem Pacjenta. Dzięki tej funkcji można realizować nie tylko swoje recepty, ale również recepty dzieci, czy innych osób, od których posiadamy pełnomocnictwo. Aby korzystać z e-Recept należy posiadać aktywne Internetowe Konto Pacjenta.
  • Unijny Certyfikat COVID inaczej tzw. Paszport COVIDowy – zawierający poświadczenie aktualnych szczepień, wciąż przydatny szczególnie przy okazji wyjazdów zagranicznych.
  • Karta Dużej Rodziny pozwala okazywać uprawnienia do ulg i zniżek bez noszenia plastikowych kart. Z KDR mogą korzystać wszyscy członkowie rodziny.
  • Twój e-PIT oraz logowanie do e-Urzędu Skarbowego.

Jakie statystyki instalacji mObywatela?

  • 1 stycznia 2020 - 776 600 zainstalowanych aplikacji,
  • 1 stycznia 2021 - 2 004 849,
  • 1 stycznia 2022 - 6 625 566,
  • 12 kwietnia 2022 - 7 564 886,
  • 29 listopada 2022 – 9 000 000!

Kolejne duże zmiany w 2023 roku

Aplikacja mObywatel już wkrótce ma umożliwić m.in. dokonywanie szybkich płatności urzędowych czy wystawianie i realizowanie pełnomocnictw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

 „ Naszym priorytetem jest przeniesienie relacji między państwem a obywatelem z urzędów do telefonu komórkowego. Projekt dalszej rozbudowy mObywatela wpisuje się w nową filozofię e-usług:  mObywatel w nowej odsłonie ma być miejscem, w którym  wygodnie i bezpiecznie załatwimy wszystkie swoje urzędowe sprawy. mObywatel ma przypominać, porządkować i informować o korespondencji urzędowej a także umożliwiać płatności urzędowe. To będzie nasz cyfrowy asystent do kontaktów z urzędem” – podkreśla minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera.

Aplikację mObywatel można pobrać na Google Play i App Store. Do jej funkcjonowania wymagane jest zalogowanie się przez profil zaufany. Więcej informacji na: https://www.gov.pl/web/mobywatel

Źródło: Cyfryzacja KPRM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

REKLAMA

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

REKLAMA

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

REKLAMA