Jakich czynności prawnych może dokonywać niepełnoletnia osoba?
22 mar 2018
Osoby niepełnoletnie albo nie mają zdolności do czynności prawnej w ogóle albo mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Jakich czynności prawnych może dokonywać niepełnoletnia osoba? Sprawdź!
Czy pełnoletni uczeń może sam usprawiedliwiać nieobecności w szkole?
14 gru 2017
Czy pełnoletni uczeń może sam usprawiedliwiać nieobecności w szkole? Z wyjaśnieniami przychodzi Adam Bodnar Rzecznik Praw Obywatelskich, który mówi: tak, uczeń może sam usprawiedliwić swoją nieobecność w szkole. RPO odniósł się także do zakazu opuszczania budynku szkoły w trakcie przerwy przez pełnoletnich uczniów, uznając że taki zakaz jest niezgodny z Konstytucją.
Pełnomocnictwo - wszystko co musisz wiedzieć
31 sie 2017
Każda czynność prawna, w tym zaciągnięcie zobowiązania lub rozporządzenie prawem, może być dokonana osobiście albo przez pełnomocnika. Pełnomocnik zawsze działa w imieniu i na rzecz mocodawcy i czynności prawne dokonane przez pełnomocnika w granicach umocowania pociągają za sobą skutki prawne bezpośrednio dla mocodawcy.
Forma dokumentowa jako forma czynności prawnych
09 mar 2017
Zwracamy uwagę na wprowadzoną do polskiego prawa – na mocy zmiany przepisów, które weszły w życie w dniu 8 września 2016 r. – nową formę czynności prawnej, formę dokumentową.
Kiedy konieczne jest zachowanie dokumentowej formy czynności prawnej?
29 lip 2014
Wprowadzenie nowej - dokumentowej formy czynności prawnej, zakłada przyjęta przez rząd nowelizacja ustawy – Kodeks cywilny. Dokumentowa forma czynności prawnej ma zaistnieć w obrocie prawnym obok formy pisemnej, szczególnej formy pisemnej (z datą pewną lub podpisem notarialnie poświadczonych) oraz aktu notarialnego. Kiedy konieczne będzie jej zachowanie?
Podpis własnoręczny a elektroniczny – podobieństwa i różnice
23 lip 2014
Podpis własnoręczny i podpis elektroniczny to równorzędne narzędzia prawne. Wywołują takie same skutki dla czynności prawnych, są także podstawą weryfikacji tożsamości każdego z nas, ale też różnią się od siebie w kilku kwestiach.
Oświadczenie woli przez Internet
23 lip 2014
W czasach bardzo szybkiego postępu technologicznego i rozpowszechnienia dostępu do Internetu nasze życie codzienne ulega znacznym zmianom. Komunikujemy się, kupujemy, płacimy on line. Za pomocą nowych technologii dokonujemy czynności prawnych bez wychodzenia z domu. Warto zatem wiedzieć, co jest przejawem naszej woli i jak skutecznie złożyć oświadczenie woli przez Internet.
Skutki ubezwłasnowolnienia całkowitego
19 mar 2012
Warunkiem ubezwłasnowolnienia całkowitego jest, jak wskazano powyżej, ukończenie trzynastego roku życia. Skutkiem zaś - pozbawienie danej osoby zdolności do czynności prawnych.
Nieważność umowy a prekluzja dowodowa
12 mar 2012
Co do zasady sąd będzie brał z urzędu pod uwagę nieważność zawartej przez strony umowy. Kwalifikacja prawna będzie jednak dokonana na podstawie okoliczności faktycznych udowodnionych przez strony. To oznacza, że istotne znaczenie może mieć prekluzja dowodowa.
Pozorność czyli wada oświadczenia woli
06 mar 2012
Prawo cywilne traktuje złożenie oświadczenia dla pozoru, jako jedną z tzw. wad oświadczenia woli. Jednym ze skutków pozorności może być nieważność całej czynności.
Co to jest czynność prawna?
07 gru 2011
Kodeks cywilny nie przewiduje ustawowej definicji czynności prawnej – a jej wypracowanie nawet na tle doktryny prawniczej nie jest taka prosta. Bardzo ogólnie ujmując można powiedzieć, że czynność prawna to oświadczenie (lub oświadczenia) woli, które wywołuje określone zdarzenie prawne, a więc musi być doniosłe prawnie, przez co rozumie się, że prawo przedmiotowe wiąże z nim określone skutki prawne w sensie powstania, zmiany czy ustania stosunku prawnego.
Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)
12 wrz 2011
Przedmiot opodatkowania tym podatkiem stanowią czynności określone ustawą o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Data pewna
01 mar 2011
Data pewna jest szczególną formą czynności prawnej. Polega na urzędowym poświadczeniu dnia, w którym dokonano czynności prawnej.
Termin
24 lut 2011
Przez termin należy rozumieć pewne ograniczenie w czasie skuteczności czynności prawnej. Jeżeli dla czynności zastrzeżono termin to powstanie lub ustanie czynności prawnej należy wiązać z jego upływem (zdarzenie przyszłe, pewne).
Warunek
24 lut 2011
Przez warunek rozumie się zastrzeżenie ważności czynności prawnej od zdarzenia przyszłego i niepewnego.
Pełnomocnictwo
24 lut 2011
Przez pełnomocnictwo należy rozumieć czynność prawną, której treścią jest oświadczenie woli mocodawcy upoważniające osobę lub osoby do dokonywania w jego imieniu czynności prawnych określonych w pełnomocnictwie.
Oświadczenie woli
24 lut 2011
Przez oświadczenie woli należy rozumieć przejaw woli ludzkiej zmierzający do wywołania skutku prawnego w postaci powstania, zmiany, ustania stosunku prawnego. Wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej.
Forma czynności prawnej
24 lut 2011
Przez formę czynności prawnej należy rozumieć sposób wyrażenie czynności na zewnątrz.
Czynność prawna
24 lut 2011
Przez czynność prawną należy rozumieć świadome i zgodne z przepisami prawa zachowanie, które zmierza do wywołania skutków prawnych mocą odpowiednich oświadczeń woli składających się na treść czynności prawnej.
Protokół jako czynność urzędowa
10 lis 2010
W postępowaniu w sprawach o wykroczenia, podobnie jak i w innych procedurach zachodzi konieczność dokumentowania podejmowanych czynności procesowych. Ma to niezwykle istotne znaczenie nie tylko z punktu widzenia treści przyszłego merytorycznego rozstrzygnięcia, ale również z uwagi na możliwość kontroli prawidłowości i kierunku postępowania w oparciu o wskazane dokumenty.
Odwołanie pełnomocnictwa
03 cze 2010
Podstawową cechą pełnomocnictwa udzielanego przez mocodawcę jest jego odwoływalność. Wraz ze śmiercią mocodawcy lub pełnomocnika, pełnomocnictwo przeważnie wygasa.
Jakie są skutki niedochowania formy pisemnej
24 mar 2010
Brak formy pisemnej czynności może powodować nieważność. Częściej efektem zaniedbania jest jednak ograniczenie możliwości przeprowadzenia określonych dowodów.
Kto jest konsumentem
16 lut 2010
Wg Kodeksu cywilnego konsumentem jest osoba fizyczna dokonująca czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. Co wynika z tak sformułowanej definicji?
Zgoda małżonka na czynność prawną – kiedy potrzebna
29 sty 2010
Kodeks rodzinny i opiekuńczy nakłada na małżonków obowiązek współdziałania przy podejmowaniu decyzji. Są czynności prawne, których jednak nie dokonamy bez zgody małżonka.
Kiedy potrzebna jest zgoda rodzica na czynność prawną dziecka
01 sty 2010
Dzieci, jako osoby mające niewielkie doświadczenie życiowe, w dodatku nie w pełni rozwinięte psychicznie, podlegają szczególnej ochronie prawnej.
Małoletni w prawie cywilnym
01 sty 2010
Prawo cywile również posiada swoją definicję „osoby nieletniej”, i z punktu widzenia wszystkich definicji w poszczególnych gałęziach prawa, w prawie cywilnym małoletnim jest się najdłużej.
Zgoda małżonka czasem niezbędna
19 paź 2009
Prawo przewiduje obowiązek wyrażenia zgody na pewne czynności dokonane przez małżonka. Są to czynności zarządu majątkiem wspólnym np. wspólnym przedsiębiorstwem. Ograniczenie w zarządzaniu majątkiem dotyczy czynności, które mogą w rzeczywisty sposób wpłynąć na byt rodziny.
Wykonawca testamentu
10 sie 2009
Kodeks cywilny pozwala spadkodawcy na powołanie w testamencie wykonawcy jego ostatniej woli. Taka sytuacja znana jest Polakom bardziej z amerykańskich filmów (gdzie wykonawcą testamentu zazwyczaj jest zaufany prawnik spadkodawcy), niż z doświadczenia praktycznego.
Co zrobić gdy pracodawca wręcza wypowiedzenie?
22 sty 2009
Pracodawca ma prawo wypowiedzieć umowę o pracę. Pracownik, który nie zgadza się z wypowiedzeniem, może odwołać się od niego do sądu pracy.
Jakie umowy może zawierać dziecko
17 paź 2008
Na początku należy zdefiniować pojęcie dziecka i rozróżnić małoletnich przed osiągnięciem 13 roku życia i niepełnoletnich między 13-18 rokiem życia.
Czy rodzice mogą rozporządzać spadkiem nabytym przez dziecko
17 paź 2008
Małoletnie dziecko w ramach np. dziedziczenia testamentowego może nabyć spadek. Ponieważ jednak jest niepełnoletnie, tzn. zgodnie z prawem cywilnym nie osiągnęło jeszcze 18 lat, nie może samodzielnie podejmować decyzji i zawierać skutecznych prawnie umów.
Umowa
06 maja 2008
Umowa - zgodne porozumienie dwóch lub więcej stron ustalające ich prawa lub obowiązki.
Umowa
06 maja 2008
Umowa - zgodne porozumienie dwóch lub więcej stron ustalające ich prawa lub obowiązki.