REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
main image
Przez warunek rozumie się zastrzeżenie ważności czynności prawnej od zdarzenia przyszłego i niepewnego.

Zobacz serwis: Umowy

Rodzaje

Wyróżniamy warunek: zawieszający (czynność prawna ma wywołać skutki dopiero po jego wystąpieniu, np. jeżeli zaliczę egzamin z prawa rzymskiego, zostanę przyjęty na praktyki do kancelarii), rozwiązujący (po jego wystąpieniu czynność ma nie wywołać skutków prawnych, np. jeżeli nie zdasz egzaminu z prawa karnego, rodzice nie pokryją czesnego za kolejny semestr studiów), dodatni (w jego wyniku ma nastąpić zmiana istniejącego stanu rzeczy, np. X otrzyma darowiznę, jeżeli przeznaczy ją na pokrycie kosztów studiów), ujemny (zakłada utrzymanie istniejącego stanu rzeczy, np. X otrzyma darowiznę, jeżeli pozostanie w kraju), potestatywny (zależy od woli strony), przypadkowy (zależy od określonego przypadku), mieszany (jedynie częściowo zależy od woli strony).

Moc wsteczna warunku

Ziszczenie się warunku nie ma mocy wstecznej, chyba że inaczej zastrzeżono.

Ochrona warunkowo uprawnionego

Warunkowo uprawniony może wykonywać wszelkie czynności, które zmierzają do zachowania jego prawa.

Fikcja ziszczenia się warunku

W sytuacji gdy strona, której zależy na nieziszczeniu się warunku, przeszkodzi w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego w ziszczeniu warunku, następują takie skutki, jakby się warunek ziścił.

Fikcja nieziszczenia się warunku

W sytuacji gdy strona, której zależy na ziszczeniu się warunku, doprowadzi – w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego – do ziszczenia się warunku, następują skutki takie, jakby warunek się nie ziścił.

Warunek bezprawny

Warunek niemożliwy oraz warunek przeciwny ustawie lub zasadom współżycia społecznego pociąga za sobą nieważność czynności prawnej, wtedy gdy jest zawieszający; natomiast uważa się, że nie został zastrzeżony, gdy jest rozwiązujący.

Zobacz: Inne umowy

Podstawa prawna:

Kodeks Cywilny

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA