Kategorie

Oświadczenie woli przez Internet

Joanna Grynfelder
Oświadczenie woli w Internecie /fot. Fotolia
W czasach bardzo szybkiego postępu technologicznego i rozpowszechnienia dostępu do Internetu nasze życie codzienne ulega znacznym zmianom. Komunikujemy się, kupujemy, płacimy on line. Za pomocą nowych technologii dokonujemy czynności prawnych bez wychodzenia z domu. Warto zatem wiedzieć, co jest przejawem naszej woli i jak skutecznie złożyć oświadczenie woli przez Internet.

Oświadczenie woli według kodeksu cywilnego może być wyrażone przez każde zachowanie się osoby dokonującej czynność prawną , które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny. Ustawodawca dopuszcza również ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej. Co do zasady w polskim prawie obowiązuje swoboda wyrażania oświadczenia woli. Jednak aby było ono skuteczne, szczególnie w Internecie, musi spełniać kilka warunków.

Zapytaj na FORUM

Jak złożyć oświadczenie woli przez Internet?

Reklama

Ustawodawca nie definiuje w jaki sposób można złożyć oświadczenie woli przez Internet. Metody  te – w odpowiedzi na potrzeby nowoczesnego społeczeństwa – ukształtowała praktyka. Płaszczyzną dla złożenia internetowego oświadczenia woli mogą być strony WWW, poczta elektroniczna, komunikatory tekstowe czy wideokonferencje.

• robienie zakupów w sklepach internetowych;
• branie udział w aukcjach elektronicznych;
• dokonanie polecenia przelewu za pośrednictwem bankowości elektronicznej;
• rezerwacja biletu na koncert.

Zakupy na licytacji – czy można powołać się na wady oświadczenia woli?

Oświadczenia opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym

Dla niektórych czynności prawnych wymagana jest szczególna forma oświadczenia woli, np. pisemna czy z poświadczeniem podpisu. Aby oświadczenie woli w formie elektronicznej mogło spełniać wymóg formy pisemnej, czy też wymóg poświadczonego podpisu, musi być opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym (wprowadzonym przez ustawę z dnia 18 września 2001 roku o podpisie elektronicznym).

Skuteczność internetowego oświadczenia woli

Reklama

Postanowienie Sądu Najwyższego dotyczące składania oświadczenia przez korzystania z systemu bankowości elektronicznej o sygn. akt V CZ 127/3 zawiera stwierdzenie: Oświadczenie woli w postaci elektronicznej dokonywane on line zostaje złożone z chwilą jego przejścia do systemu informatycznego prowadzonego i kontrolowanego przez odbiorcę, to jest w momencie przyjęcia oświadczenia przez serwer odbiorcy i zarejestrowania na nim odpowiednich danych.

Stwierdzenie to, Sąd Najwyższy wyprowadził z przepisów kodeksu cywilnego, który określa wprost, że oświadczenie woli wyrażone w postaci elektronicznej jest złożone innej osobie w chwili, gdy wprowadzono je do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, żeby osoba ta mogła zapoznać się z jego treścią.

Wobec powyższego, aby elektroniczne oświadczenie woli było skuteczne:

 • musi być sformułowane w sposób jednoznaczny, tak aby była pewność, że dana osoba chciała wywołać określone skutki prawne
 • musi być poprawnie przesłane odbiorcy - należy wyeliminować błędy połączenia internetowego, serwerów
 • musi być dostępne dla adresata – tak, aby mógł swobodnie się z nim zapoznać
 • musi być przypisane osobie, którą możemy zidentyfikować za pomocy np. imienia i nazwiska, adresu e-mail, personalnej strony WWW
 • musi być zgodne z zasadami współżycia społecznego

Jak zachować wymaganą formę przy e-umowie?

Oświadczenie woli a oświadczenie wiedzy

Od oświadczenia woli, czyli pojęcia z zakresu prawa oznaczającego przejaw woli ludzkiej zmierzający do wywołania skutku prawnego w postaci powstania, zmiany, ustania stosunku prawnego, należy odróżnić oświadczenie wiedzy.

Oświadczenie wiedzy jest to zdarzenie polegające na przekazaniu przez podmiot informacji, będących uzewnętrznieniem treści intelektualnych przez niego posiadanych, innemu podmiotowi lub podmiotom.

Różnicą między tymi dwoma zagadnieniami, jest to, że oświadczenie woli wywołuje skutki prawne, natomiast oświadczenie wiedzy - co do zasady – takich skutków nie wywołuje (wyjątek: zawiadomienie dłużnika przez zbywającego o przelewie wierzytelności (art. 512 KC).

Polecamy serwis: Konsument w sieci

Podstawa prawna:

Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93 z późn. zm.; art. 60, art. 61, art. 65).

Orzeczenie Sądu Najwyższego Izba Cywilna z dnia 10 grudnia 2003 r., V CZ 127/03.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  13 cze 2021
  Zakres dat:

  Gdzie zrealizowano najwięcej bonów turystycznych? [AUDIO]

  W województwie mazowieckim aktywowano ponad 241 tys. bonów turystycznych i dokonano płatności na kwotę przeszło 65 mln zł. To najwięcej w Polsce.

  Abonament RTV w 2022 r. - stawki

  Stawki opłat za abonament RTV w 2022 r. nie ulegną zmianie. Tak wynika z nowego rozporządzenia KRRiT.

  Unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej

  Unieważnienie małżeństwa to instytucja uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, polegająca na unieważnieniu ślubu cywilnego.

  Wzrosła liczba dzieci zmuszonych do pracy [RAPORT]

  Liczba dzieci zmuszonych do pracy wzrosła po raz pierwszy od dwóch dekad. Tak wynika z raportu opublikowanego przez UNICEF i Międzynarodową Organizację Pracy.

  Jakie obostrzenia na wakacje 2021 r.?

  Jakie obostrzenia przewidziano na wakacje w 2021 r. Co z hotelami i obiektami kultury?

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci. Po przedłużonym lockdownie i związanych z pandemią obostrzeniach zbliżające się lato 2021 jest jednym z najbardziej wyczekiwanych okresów od kilku lat. Mimo że w ubiegłym roku zmuszeni byliśmy zmienić wiele wakacyjnych planów podróży (według badań CBOS zrobiła to ponad jedna trzecia z nas[1]), część rodaków wybrała się na wypoczynek – w kraju lub za granicą. Spora część z nas urlop planuje również w nadchodzących miesiącach. Czy jesteśmy teraz skłonni bardziej zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wyjazdów i jakie mamy w tym zakresie priorytety?

  Alimenty, kredyty, koszty sądowe - jakie długi w 2021 r.?

  Wartość nieopłaconych w terminie bieżących rachunków, alimentów czy kosztów sądowych oraz rat kredytów po I kwartale 2021 r. wynosi prawie 80 mld zł.

  Dr Anna Stasiak-Apelska: Hejt jest wszechobecny

  „Hejtowanie w Internecie ma negatywne i poważne konsekwencje dla obydwu stron” – przekonuje dr Anna Stasiak-Apelska – radca prawny.

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów w 2021 r.?

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów od września 2021 r. - to zmiany, które poparła senacka komisja ustawodawcza.

  Senat za zasiłkiem pogrzebowym dla nowej grupy uprawnionych

  Zasiłek pogrzebowy miałby przysługiwać nowej grupie uprawnionych. Senackie komisje poparły projekt, zakładający wsparcie rodziców dziecka martwo urodzonego, którego płci nie da się ustalić..

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii [BADANIE]

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii - badanie wykazało, że cudzoziemcy chętnie przedłużają pobyt i pracę w Polsce na czas pandemii. Pojawia się jednak pytanie - co potem?

  Czy konsumenci rozróżniają oryginalne i podrobione towary?

  Konsumenci nadal mają trudności z rozróżnieniem towarów oryginalnych i podrobionych. Na problem zwraca uwagę Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.

  Prawnik do porodu? Pomocy szukamy nie tylko przy rozwodzie

  Prawnik do porodu czy mediator to coraz częstsze oczekiwania osób szukających pomocy prawnej. Prawnicy rodzinni zajmują się już nie tylko rozwodami czy alimentami.

  Świadczenia rodzinne bez zmian przynajmniej do 2024 r.?

  Świadczenia rodzinne zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie. Dotyczy to zarówno kryteriów, jak i kwot. Tak wynika z propozycji Rady Ministrów.

  Kiedy jest Dzień Ojca w 2021 r.?

  Dzień Ojca w Polsce będziemy obchodzić 23 czerwca 2021 r. To dobry moment na poznanie praw taty w pracy.

  Świadczenie wyrównawcze - zmiany od czerwca 2021 r. [AUDIO]

  Świadczenie wyrównawcze od 1 czerwca 2021 r. przysługuje również wtedy, gdy działacz opozycji komunistycznej ma przyznaną rentę rodzinną.

  Kiedy dziecko może jechać z przodu i kiedy bez fotelika?

  Jak do jazdy dzieci w przodzie oraz do jazdy bez fotelika odnosi się prawo o ruchu drogowym? Oto aktualne zasady.

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym?

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym? Na to pytanie odpowie Sąd Najwyższy.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r. zostały w określonych przypadkach złagodzone. Co zmieniło nowe rozporządzenie?

  Mecenas Pruszyńska: Rolą mediacji jest wygaszanie konfliktu

  „Mediacje sprawdzają się zarówno w prawie gospodarczym, jak i cywilnym” – przekonuje radca prawny Iwona Pruszyńska.

  Alimenty natychmiastowe a dłużnicy alimentacyjni

  Alimenty natychmiastowe to rozwiązanie zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Czy po wprowadzeniu przepisów zaległości dłużników wzrosną?

  Obostrzenia czerwiec 2021

  Obostrzenia na czerwiec 2021 r. przedstawił podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Co z weselami?

  Rekrutacja przez sztuczną inteligencję oczami kandydatów [BADANIE]

  Rekrutacja z wykorzystaniem sztucznej inteligencji? Dla większości kandydatów nie stanowiłoby to problemu. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl.

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta?

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta dla siebie i dla dziecka? Co daje posiadanie takiego konta?

  Polski Ład - emeryci stracą czy zyskają na zmianach?

  Ci, którzy dziś otrzymują ponad 5 tys. zł brutto miesięcznie, stracą na nowym systemie podatkowym. Emeryci jednak jako całość to jedna z tych grup, które na Polskim Ładzie skorzystają najwięcej.