REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Oświadczenie woli w Internecie /fot. Fotolia
Oświadczenie woli w Internecie /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W czasach bardzo szybkiego postępu technologicznego i rozpowszechnienia dostępu do Internetu nasze życie codzienne ulega znacznym zmianom. Komunikujemy się, kupujemy, płacimy on line. Za pomocą nowych technologii dokonujemy czynności prawnych bez wychodzenia z domu. Warto zatem wiedzieć, co jest przejawem naszej woli i jak skutecznie złożyć oświadczenie woli przez Internet.

Oświadczenie woli według kodeksu cywilnego może być wyrażone przez każde zachowanie się osoby dokonującej czynność prawną , które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny. Ustawodawca dopuszcza również ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej. Co do zasady w polskim prawie obowiązuje swoboda wyrażania oświadczenia woli. Jednak aby było ono skuteczne, szczególnie w Internecie, musi spełniać kilka warunków.

REKLAMA

Zapytaj na FORUM

Jak złożyć oświadczenie woli przez Internet?

REKLAMA

Ustawodawca nie definiuje w jaki sposób można złożyć oświadczenie woli przez Internet. Metody  te – w odpowiedzi na potrzeby nowoczesnego społeczeństwa – ukształtowała praktyka. Płaszczyzną dla złożenia internetowego oświadczenia woli mogą być strony WWW, poczta elektroniczna, komunikatory tekstowe czy wideokonferencje.

• robienie zakupów w sklepach internetowych;
• branie udział w aukcjach elektronicznych;
• dokonanie polecenia przelewu za pośrednictwem bankowości elektronicznej;
• rezerwacja biletu na koncert.

Zakupy na licytacji – czy można powołać się na wady oświadczenia woli?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oświadczenia opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym

Dla niektórych czynności prawnych wymagana jest szczególna forma oświadczenia woli, np. pisemna czy z poświadczeniem podpisu. Aby oświadczenie woli w formie elektronicznej mogło spełniać wymóg formy pisemnej, czy też wymóg poświadczonego podpisu, musi być opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym (wprowadzonym przez ustawę z dnia 18 września 2001 roku o podpisie elektronicznym).

Skuteczność internetowego oświadczenia woli

REKLAMA

Postanowienie Sądu Najwyższego dotyczące składania oświadczenia przez korzystania z systemu bankowości elektronicznej o sygn. akt V CZ 127/3 zawiera stwierdzenie: Oświadczenie woli w postaci elektronicznej dokonywane on line zostaje złożone z chwilą jego przejścia do systemu informatycznego prowadzonego i kontrolowanego przez odbiorcę, to jest w momencie przyjęcia oświadczenia przez serwer odbiorcy i zarejestrowania na nim odpowiednich danych.

Stwierdzenie to, Sąd Najwyższy wyprowadził z przepisów kodeksu cywilnego, który określa wprost, że oświadczenie woli wyrażone w postaci elektronicznej jest złożone innej osobie w chwili, gdy wprowadzono je do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, żeby osoba ta mogła zapoznać się z jego treścią.

Wobec powyższego, aby elektroniczne oświadczenie woli było skuteczne:

 • musi być sformułowane w sposób jednoznaczny, tak aby była pewność, że dana osoba chciała wywołać określone skutki prawne
 • musi być poprawnie przesłane odbiorcy - należy wyeliminować błędy połączenia internetowego, serwerów
 • musi być dostępne dla adresata – tak, aby mógł swobodnie się z nim zapoznać
 • musi być przypisane osobie, którą możemy zidentyfikować za pomocy np. imienia i nazwiska, adresu e-mail, personalnej strony WWW
 • musi być zgodne z zasadami współżycia społecznego

Jak zachować wymaganą formę przy e-umowie?

Oświadczenie woli a oświadczenie wiedzy

Od oświadczenia woli, czyli pojęcia z zakresu prawa oznaczającego przejaw woli ludzkiej zmierzający do wywołania skutku prawnego w postaci powstania, zmiany, ustania stosunku prawnego, należy odróżnić oświadczenie wiedzy.

Oświadczenie wiedzy jest to zdarzenie polegające na przekazaniu przez podmiot informacji, będących uzewnętrznieniem treści intelektualnych przez niego posiadanych, innemu podmiotowi lub podmiotom.

Różnicą między tymi dwoma zagadnieniami, jest to, że oświadczenie woli wywołuje skutki prawne, natomiast oświadczenie wiedzy - co do zasady – takich skutków nie wywołuje (wyjątek: zawiadomienie dłużnika przez zbywającego o przelewie wierzytelności (art. 512 KC).

Polecamy serwis: Konsument w sieci

Podstawa prawna:

Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93 z późn. zm.; art. 60, art. 61, art. 65).

Orzeczenie Sądu Najwyższego Izba Cywilna z dnia 10 grudnia 2003 r., V CZ 127/03.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Bezpłatne przeszkolenie wojskowe dla młodych. Kosiniak-Kamysz "zapraszam młodych po szkole ponadpodstawowej na miesiąc szkolenia". Za czas spędzony w koszarach będzie uposażenie

  Razem ze Sztabem Generalnym przygotowywany jest program przeszkolenia wojskowego dla młodych, którzy ukończyli szkoły średnie. Zgodnie z zapowiedzią szkolenie trwałoby miesiąc i przygotowywałoby do aktywnej rezerwy - poinformował Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

  Na słoiku miodu obowiązkowo informacja o kraju pochodzenia. Nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Za trzy dni w życie wchodzą przepisy, które zobowiązują polskich producentów i sprzedawców miodu do podawania na opakowaniach kraju lub krajów, w których surowiec został zebrany. Z etykiet znikną dotychczasowe ogólne określenia o pochodzeniu z obszaru UE lub spoza niego. Polska Izba Miodu podkreśla, że nowe przepisy są korzystne dla konsumentów.

  Co każdy zdający powinien mieć na egzaminie ósmoklasisty w 2024 r.

  Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała co można mieć ze sobą na egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym w 2024 r.

  Wzór: Wniosek rodziców o zwolnienie ucznia z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty w 2024 r.

  Publikujemy Wniosek rodziców o zwolnienie ucznia z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty. Wzór wniosku aktualny na 2024 r. 

  REKLAMA

  Warunki techniczne budynków 2024 – nowe przepisy od 1 sierpnia. Przegrody między balkonami, place zabaw, tereny zielone, stanowiska postojowe, pomieszczenia dla rowerów, wózków i inne zmiany

  W dniu 1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Co się zmieni w porównaniu do obecnego stanu prawnego?

  Podnoszenie kwalifikacji/przekwalifikowanie pracowników? Są na to środki! Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Podnoszenie kwalifikacji/przekwalifikowanie pracowników? Są na to środki! Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r. Pieniądze dla jednej z branż: hotelarstwo, gastronomia, turystyka, kultura.

  Zmiany w specustawie mieszkaniowej, miejsca parkingowe bez centralnego planowania. Jest projekt ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa

  Jak poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii projekt nowelizacji ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa trafił do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. To pierwszy etap rewolucyjnych zmian w sektorze wsparcia społecznego i komunalnego budownictwa mieszkaniowego. Już w tym roku limit finansowania z budżetu zwiększy się z 1 do 5 mld zł.

  Złóż wniosek o 800 plus do 30 kwietnia 2024 r.

  Wniosek o 800 plus złożony do 30 kwietnia 2024 r. gwarantuje wypłatę świadczenia w każdym miesiącu bez opóźnień. Złóż wniosek do końca kwietnia, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty 800 plus. Sprawdź, co się stanie w przypadku złożenia wniosku po terminie 30 kwietnia.

  REKLAMA

  500 zł, już od pierwszego dziecka, nie od drugiego jak do tej pory w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Zmiany planowane od 1 października 2024 r.

  500 zł, już od pierwszego dziecka, nie od drugiego jak do tej pory w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Zmiany planowane od 1 października 2024 r. Sprawdź szczegóły. 

  Dofinansowanie wymiany okien. Tak działa Program Rewitalizacji Akustycznej. Dostaniesz pieniądze, ale sam zapłacisz podatek.

  Właściciele nieruchomości mogą otrzymać dofinansowanie poprawy izolacyjności akustycznej przegród budowlanych nieruchomości mieszkalnych. Trzeba spełniać określone warunki.

  REKLAMA