| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Władza rodzicielska > Kiedy potrzebna jest zgoda rodzica na czynność prawną dziecka

Kiedy potrzebna jest zgoda rodzica na czynność prawną dziecka

Dzieci, jako osoby mające niewielkie doświadczenie życiowe, w dodatku nie w pełni rozwinięte psychicznie, podlegają szczególnej ochronie prawnej.

Kodeks cywilny stanowi, że osoby poniżej 13 roku życia w ogóle nie mają zdolności do czynności prawnych i wszelkie kwestie spoczywają w tym wypadku na opiekunach prawnych (najczęściej rodzicach), natomiast pomiędzy 13 a 18 rokiem życia małoletni posiada tzw. ograniczoną zdolność do czynności prawnych co oznacza, że niektóre czynności może wykonywać samodzielnie, natomiast ważność niektórych uzależniona jest od zgody opiekunów/rodziców.

Artykuł 17 kodeksu cywilnego stanowi, że zgoda przedstawiciela ustawowego będzie potrzebna, gdy osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych zaciąga zobowiązanie lub rozporządza swoim prawem. Inaczej mówiąc, osoba mająca ograniczoną zdolność do czynności prawnych może - bez zgody swojego przedstawiciela ustawowego - dokonywać czynności należących do grupy czynności prawnych nie zobowiązujących, do których należy np. przyjęcie darowizny.

Jeżeli małoletni np. zawrze umowę rozporządzającą swoim majątkiem bez uzyskania zgody swojego opiekuna, aby taka umowa była ważna, konieczne jest jej potwierdzenie przez takiego opiekuna. Osoba, która podpisała taką umowę z małoletnim może wyznaczyć opiekunowi odpowiedni czas na potwierdzenie czynności małoletniego. Kodeks nie określa ani tego terminu, ani formy w jakiej kontrahent może zgłosić się do rodziców.

Tomek otrzymał od babci darowiznę w postaci domu z garażem, przy czy w darowiźnie zawarte było polecenie, żeby z garażu przez okres 10 lat mógł korzystać kuzyn Tomka. O ile samo przyjęcie darowizny nie jest czynnością zobowiązującą, o tyle już wykonanie polecenia tak, gdyż w ten sposób małoletni rozporządza majątkiem, który uzyskał w drodze darowizny, czyli garażem. Do wykonania takiego polecenia konieczna będzie zatem zgoda rodziców. Tomek będzie także mógł sam wykonać polecenie po ukończeniu 18 lat.

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

Zadaj pytane: Forum

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »