REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy konieczne jest zachowanie dokumentowej formy czynności prawnej?

Aleksandra Pajewska
Kiedy konieczne jest zachowanie dokumentowej formy czynności prawnej?/ fot.Fotolia
Kiedy konieczne jest zachowanie dokumentowej formy czynności prawnej?/ fot.Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wprowadzenie nowej - dokumentowej formy czynności prawnej, zakłada przyjęta przez rząd nowelizacja ustawy – Kodeks cywilny. Dokumentowa forma czynności prawnej ma zaistnieć w obrocie prawnym obok formy pisemnej, szczególnej formy pisemnej (z datą pewną lub podpisem notarialnie poświadczonych) oraz aktu notarialnego. Kiedy konieczne będzie jej zachowanie?

Proponowana przez Ministra Sprawiedliwości nowelizacja ustawy – Kodeks cywilny, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw wprowadza nową formę szczególną czynności prawnych – dokumentową.

REKLAMA

Oświadczenie woli przez Internet

Forma dokumentowa czynności prawnej

Zachowanie dokumentowej formy czynności prawnej będzie wymagało złożenia oświadczenia woli w postaci dokumentu, w sposób, który umożliwi ustalenie osoby składającej oświadczenie.

Dokumentowa forma czynności prawnej pod rygorem…

Formę dokumentową będzie można zastrzeż zarówno w drodze ustawy jak i umowy łączącej strony.

REKLAMA

Forma dokumentowa będzie zastrzeżona w ustawie pod rygorem nieważności (ad solemnitatem) tylko wtedy, gdy taki rygor zostanie wyraźnie wskazany w ustawie. W przypadku braku takiego zastrzeżenia forma będzie zastrzeżona jedynie dla celów dowodowych (ad probationem). Regulacja ta będzie miała charakter analogiczny do art. 73 i 74 Kodeksu cywilnego, które regulują formę pisemną zastrzeżoną w ustawie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zastrzeżenie formy dokumentowej w umowie wymagało będzie wyraźnego zastrzeżenia jej skutku. Brak zastrzeżenia rozumiany będzie jako wywołujący skutek wyłącznie dla celów dowodowych (ad probationem).

Jeśli forma dokumentowa dotyczyć będzie dokonania jednostronnej czynności prawnej, wówczas przyjmuje się, że druga strona nie może ponosić negatywnych konsekwencji niezachowania wymaganej formy. Zatem będzie istniała możliwość dopuszczenia dowodu ze świadków lub z przesłuchania stron na okoliczność dokonania tej czynności (na żądanie drugiej strony).

Podpis własnoręczny a elektroniczny – podobieństwa i różnice

Forma dokumentowa a odformalizowanie procedury cywilnej

REKLAMA

Zgodnie z uzasadnieniem projektu nowelizacji wprowadzenie dokumentowej formy czynności prawnych polega na stworzeniu norm prawnych dla formy, która funkcjonuje powszechnie w obrocie i, z uwagi na dynamiczny rozwój nowych technologii, ciągle zyskuje na znaczeniu.

Forma dowodowa ma być mniej sformalizowana niż np. forma pisemna, co potwierdzał będzie brak konieczności złożenia własnoręcznego podpisu. Wprowadzenie takiej formy czynności ma na celu odformalizowanie procedury cywilnej i usprawnienie dokonywania poszczególnych czynności.

Rygor dowodowy w stosunkach przedsiębiorców

Resort sprawiedliwości proponuje także nowe brzmienie art. 74 § 3 kc. Zgodnie z jego obecną treścią do czynności prawnych w stosunkach między przedsiębiorcami nie stosuje się rygoru dowodowego. Autorzy nowelizacji sformułowali go w następujący sposób: w stosunkach między przedsiębiorcami uchybienie wymogowi formy pisemnej lub dokumentowej, w sytuacji, gdy nie został on zastrzeżony ad solemnitatem, nie skutkuje szczególnymi sankcjami dowodowymi, a jednocześnie pozostaje bez wpływu na ważność dokonanej czynności prawnej.

Zadaj pytanie na FORUM

Dokument – nowa definicja

Wprowadzenie nowej definicji pojęcia dokument ma pełnić funkcję porządkującą. Dotychczas ustawodawca posługiwał się wymiennie pojęciami: dokument, pismo, forma pisemna, pokwitowanie oraz akt notarialny. W dotychczasowych regulacjach prawnych dokument był rozumiany jako informacja utrwalona wyłącznie w postaci pisma.

Zgodnie z nowelizacją dokument określany jest jako przekaz woli ludzkiej, informacja możliwa do odtworzenia. Formułując definicję posłużono się mieszanym kryterium, tj. przedmiotowo – funkcjonalnym. Konstytutywną cechą dokumentu jest informacja, treść, która obejmuje różnego rodzaju oświadczenia (także oświadczenia woli). Warto podkreślić, że nowa definicja ma charakter neutralny technologicznie. Podkreśla konieczność możliwości odtworzenia treści dokumentu, jednak nie przesądza przy pomocy jakich nośników i urządzeń ma to nastąpić. Projektodawcy postawili na dowolność, zarówno w zakresie ujawnienia (znak graficzny, dźwięk, obraz), utrwalenia (papier, nośnik elektroniczny lub inny) jak i odtworzenia.

Dowód osobisty w 2015 roku

Niemiecka forma tekstowa

Zaproponowana konstrukcja opiera się na stosowanej z powodzeniem w Niemczech tekstowej formie czynności prawnej (§ 126b BGB). Ma ona charakter pośredni pomiędzy formą pisemną lub elektroniczną, które dla swej ważności wymagają złożenia podpisu a forma ustną.

Nowelizacja KC rozszerza definicję formy dokumentowej także o oświadczenie woli zawierające zapis audio (postać audialna) lub wideo (postać audiowizualna).

Dowód z dokumentu w kpc

W związku z szeroką definicją dokumentów zachodzi konieczność dokonania nowelizacji w zakresie procedury cywilnej, a mianowicie zastosowaniu dowodów z dokumentów. Stąd proponowane jest wprowadzenie podziału na dokumenty tekstowe (w postaci papierowej lub elektronicznej) i inne (postać audialna albo audiowizualna).

Polecamy serwis: Konsument i umowy

Podstawa prawna:

Projekt księgi pierwszej nowego kodeksu cywilnego wraz z uzasadnieniem (RTF, 926 KB).

Ustawa z dnia 18 sierpnia 1896 r. - Niemiecki kodeks cywilny, Bürgerliches Gesetzbuch, BGB.

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  W 2024 r. renta wdowia 10 000 zł? Taki limit dla łączenia emerytur i rent w Sejmie. A może lepiej 4000 zł albo 12 000 zł? Co popierasz?

  Po śmierci małżonka drugi współmałżonek ma mieć prawo do połowy świadczeń "ZUSowskich" zmarłej osoby. Projekt ustawy przewiduje limit około 10 000 zł dla połączonych świadczeń. To dużo, czy mało?

  Kontrola na granicy polsko-słowackiej przedłożona do 2 stycznia 2024 r.

  Szef MSWiA Paweł Szefernaker przedłużył kontrole na granicy ze Słowacją, tym razem do 2 stycznia, czyli o kolejne 30 dni - wynika z opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw rozporządzenia MSWiA.

  Dzień wolny za 6 stycznia 2024 r. Co trzeba wiedzieć?

  Święto Trzech Króli, które obchodzimy 6 stycznia jest jednym z dni ustawowo wolnych od pracy. Warto pamiętać, iż w 2024 r. wypada ono w sobotę.

  Kiedy wolne dla uczniów w 2024 r.? Kiedy egzaminy? Kalendarz

  Do końca roku kalendarzowego został jeszcze niecały miesiąc. Dla uczniów oznacza to, że za chwilę koniec I semestru. Kiedy wypadają ferie dla poszczególnych województw? Kiedy jeszcze można liczyć na wolne? W które dni odbędą się egzaminy ósmoklasisty, a w które maturalne? 

  REKLAMA

  Anulowany lot? Linia lotnicza płaci za podróż prywatnym odrzutowcem. 805 tys. koron szwedzkich dla polskiej grupy turystów

  Od kilku dni szwedzkie portale internetowe opisują sytuację, w której polska rodzina wraz ze znajomymi utknęła na Svalbardzie (Koło Podbiegunowe) po odwołaniu lotu ze względu na strajk Skandynawskich Linii Lotniczych (SAS). Jak nietrudno się domyślić, na Kole Podbiegunowym trudno o alternatywne połączenie. Przez brak innych innych możliwości, polska rodzina wraz ze znajomymi zdecydowała się wynająć prywatny samolot i tym sposobem wrócić do kraju. Następnie wszczęła standardowe postępowanie reklamacyjne… w wyniku którego otrzymała odszkodowanie w zawrotnej kwocie 1 mln koron!
  Szybko okazało się, że wypłata miała być wynikiem “niedopatrzenia” linii lotniczych SAS. Przewoźnik pozwał rodzinę i jej znajomych pozwem wzajemnym, żądając zwrotu pieniędzy. Po zaangażowaniu w sprawę kancelarii RPMS, strony doszły do ugody. W rezultacie polska rodzina może zachować ponad 800 tysięcy koron, czyli równowartość ponad 300 tysięcy złotych. 

  Raport: programiści z najwyższymi zarobkami wśród freelancerów

  Jednocześnie programiści należą do najbardziej zapracowanych freelancerów, Tak wynika z raportu Useme na temat branż freelancingu w Polsce. Jak przedstawiają się dane dotyczące pozostałych profesji?

  Seniorka straciła 50 tys. zł, oszukana metodą na "prokuratora". Wcześniej słyszała o podobnych zdarzeniach, ale sama dała się nabrać

  Wszystkie oszczędności i pieniądze pożyczone od znajomych przekazała rzekomemu prokuratorowi 72-letnia mieszkanka woj. świętokrzyskiego. Chociaż słyszała wcześniej o podobnych przypadkach, nie domyśliła się, że to może być oszustwo. 

  Kryptowaluty 2024. Przez chęć szybkiego zysku inwestorzy stają się mniej ostrożni i łatwo stają się ofiarami oszustw

  Cyberataki przeprowadzane na użytkowników portali społecznościowych takich jak YouTube czy X, a więc dawny Twitter, są wyjątkowo wyrafinowane – zwłaszcza gdy przestępcy koncentrują się na osobach zainteresowanych kryptowalutami. Tu nikt nie chce łowić płotek, a każdy haker liczy na duży łup.

  REKLAMA

  Świadczenia dla pracowników przed Wigilią 2023. To ostatnia szansa na to, żeby skorzystać z 2000 zł zamiast 1000 zł

  Sprawdź jakie świadczenia należą się pracownikom przed Wigilią 2023. Pamiętaj, że jest to ostatnia szansa aby pracownik stracił jak najmniej na podatku dochodowym.

  Osoby niepełnosprawne na rynku pracy. Jak wspierać różnorodność?

  3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Model pracy zdalnej oraz jego powszechne wykorzystanie pozwoliło na zniesienie wielu barier i ograniczeń, co miało niebagatelny wpływ na aktywizację różnych grup zawodowych. Choć pracodawcy w coraz większym stopniu stawiają na różnorodność, wpisując ją nawet w swoje strategie, to jest to nadal obszar z ogromnym potencjałem talentów. Niestety, wiele osób z niepełnosprawnościami wciąż napotyka przeszkody na drodze do rozpoczęcia nowej przygody zawodowej. 

  REKLAMA