Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy konieczne jest zachowanie dokumentowej formy czynności prawnej?

Aleksandra Pajewska
Kiedy konieczne jest zachowanie dokumentowej formy czynności prawnej?/ fot.Fotolia
Kiedy konieczne jest zachowanie dokumentowej formy czynności prawnej?/ fot.Fotolia
Wprowadzenie nowej - dokumentowej formy czynności prawnej, zakłada przyjęta przez rząd nowelizacja ustawy – Kodeks cywilny. Dokumentowa forma czynności prawnej ma zaistnieć w obrocie prawnym obok formy pisemnej, szczególnej formy pisemnej (z datą pewną lub podpisem notarialnie poświadczonych) oraz aktu notarialnego. Kiedy konieczne będzie jej zachowanie?

Proponowana przez Ministra Sprawiedliwości nowelizacja ustawy – Kodeks cywilny, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw wprowadza nową formę szczególną czynności prawnych – dokumentową.

Oświadczenie woli przez Internet

Forma dokumentowa czynności prawnej

Zachowanie dokumentowej formy czynności prawnej będzie wymagało złożenia oświadczenia woli w postaci dokumentu, w sposób, który umożliwi ustalenie osoby składającej oświadczenie.

Dokumentowa forma czynności prawnej pod rygorem…

Formę dokumentową będzie można zastrzeż zarówno w drodze ustawy jak i umowy łączącej strony.

Forma dokumentowa będzie zastrzeżona w ustawie pod rygorem nieważności (ad solemnitatem) tylko wtedy, gdy taki rygor zostanie wyraźnie wskazany w ustawie. W przypadku braku takiego zastrzeżenia forma będzie zastrzeżona jedynie dla celów dowodowych (ad probationem). Regulacja ta będzie miała charakter analogiczny do art. 73 i 74 Kodeksu cywilnego, które regulują formę pisemną zastrzeżoną w ustawie.

Zastrzeżenie formy dokumentowej w umowie wymagało będzie wyraźnego zastrzeżenia jej skutku. Brak zastrzeżenia rozumiany będzie jako wywołujący skutek wyłącznie dla celów dowodowych (ad probationem).

Jeśli forma dokumentowa dotyczyć będzie dokonania jednostronnej czynności prawnej, wówczas przyjmuje się, że druga strona nie może ponosić negatywnych konsekwencji niezachowania wymaganej formy. Zatem będzie istniała możliwość dopuszczenia dowodu ze świadków lub z przesłuchania stron na okoliczność dokonania tej czynności (na żądanie drugiej strony).

Podpis własnoręczny a elektroniczny – podobieństwa i różnice

Forma dokumentowa a odformalizowanie procedury cywilnej

Zgodnie z uzasadnieniem projektu nowelizacji wprowadzenie dokumentowej formy czynności prawnych polega na stworzeniu norm prawnych dla formy, która funkcjonuje powszechnie w obrocie i, z uwagi na dynamiczny rozwój nowych technologii, ciągle zyskuje na znaczeniu.

Forma dowodowa ma być mniej sformalizowana niż np. forma pisemna, co potwierdzał będzie brak konieczności złożenia własnoręcznego podpisu. Wprowadzenie takiej formy czynności ma na celu odformalizowanie procedury cywilnej i usprawnienie dokonywania poszczególnych czynności.

Rygor dowodowy w stosunkach przedsiębiorców

Resort sprawiedliwości proponuje także nowe brzmienie art. 74 § 3 kc. Zgodnie z jego obecną treścią do czynności prawnych w stosunkach między przedsiębiorcami nie stosuje się rygoru dowodowego. Autorzy nowelizacji sformułowali go w następujący sposób: w stosunkach między przedsiębiorcami uchybienie wymogowi formy pisemnej lub dokumentowej, w sytuacji, gdy nie został on zastrzeżony ad solemnitatem, nie skutkuje szczególnymi sankcjami dowodowymi, a jednocześnie pozostaje bez wpływu na ważność dokonanej czynności prawnej.

Zadaj pytanie na FORUM

Dokument – nowa definicja

Wprowadzenie nowej definicji pojęcia dokument ma pełnić funkcję porządkującą. Dotychczas ustawodawca posługiwał się wymiennie pojęciami: dokument, pismo, forma pisemna, pokwitowanie oraz akt notarialny. W dotychczasowych regulacjach prawnych dokument był rozumiany jako informacja utrwalona wyłącznie w postaci pisma.

Zgodnie z nowelizacją dokument określany jest jako przekaz woli ludzkiej, informacja możliwa do odtworzenia. Formułując definicję posłużono się mieszanym kryterium, tj. przedmiotowo – funkcjonalnym. Konstytutywną cechą dokumentu jest informacja, treść, która obejmuje różnego rodzaju oświadczenia (także oświadczenia woli). Warto podkreślić, że nowa definicja ma charakter neutralny technologicznie. Podkreśla konieczność możliwości odtworzenia treści dokumentu, jednak nie przesądza przy pomocy jakich nośników i urządzeń ma to nastąpić. Projektodawcy postawili na dowolność, zarówno w zakresie ujawnienia (znak graficzny, dźwięk, obraz), utrwalenia (papier, nośnik elektroniczny lub inny) jak i odtworzenia.

Dowód osobisty w 2015 roku

Niemiecka forma tekstowa

Zaproponowana konstrukcja opiera się na stosowanej z powodzeniem w Niemczech tekstowej formie czynności prawnej (§ 126b BGB). Ma ona charakter pośredni pomiędzy formą pisemną lub elektroniczną, które dla swej ważności wymagają złożenia podpisu a forma ustną.

Nowelizacja KC rozszerza definicję formy dokumentowej także o oświadczenie woli zawierające zapis audio (postać audialna) lub wideo (postać audiowizualna).

Dowód z dokumentu w kpc

W związku z szeroką definicją dokumentów zachodzi konieczność dokonania nowelizacji w zakresie procedury cywilnej, a mianowicie zastosowaniu dowodów z dokumentów. Stąd proponowane jest wprowadzenie podziału na dokumenty tekstowe (w postaci papierowej lub elektronicznej) i inne (postać audialna albo audiowizualna).

Polecamy serwis: Konsument i umowy

Podstawa prawna:

Projekt księgi pierwszej nowego kodeksu cywilnego wraz z uzasadnieniem (RTF, 926 KB).

Ustawa z dnia 18 sierpnia 1896 r. - Niemiecki kodeks cywilny, Bürgerliches Gesetzbuch, BGB.

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93 ze zm.).

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Czas pracy 2022
Czas pracy 2022
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Do 31 maja rodzice mogą starać się o dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku
  Złożenie wniosku o dofinansowanie pobytu w żłobku w terminie 1 kwietnia - 31 maja br. to gwarancja przyznania dofinansowania od 1 stycznia 2022 r. - poinformowało w piątek na Twitterze Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
  Partie polityczne - obowiązek prowadzenia rejestrów wpłat i umów od 1 lipca 2022 r. Wzory rejestrów
  W dniu 1 lipca 2022 roku wejdą w życie przepisy ustawy o partiach politycznych, które zobowiązują je do prowadzenia rejestrów wpłat i umów. Minister Finansów wydał już rozporządzenia, które zawierają wzory takich rejestrów.
  Mobilny odpowiednik dowodu osobistego - będą nowe przepisy
  Dokument elektroniczny, obsługiwany przy użyciu aplikacji „mObywatel” ma służyć jako mobilny odpowiednik dowodu osobistego.
  Nieuczciwe promocje, fałszywe opinie. Co zmienią unijne przepisy?
  Unijna dyrektywa Omnibus ma ukrócić nieuczciwe promocje. Konsumenci będą też chronieni przed fałszywymi opiniami o produktach i usługach.
  Zakup drewna w Lasach Państwowych - ułatwienia dla konsumentów
  Lokalni mieszkańcy mają pierwszeństwo w kupnie drewna najniżej jakości w Lasach Państwowych. Nowe wytyczne Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych stanowią reakcję na wzrost cen energii oraz materiałów opałowych.
  Spór z UE o wymiar sprawiedliwości. Czy zmiany w SN uratują unijne fundusze dla Polski?
  Pozostaje mieć nadzieję, że uchwalenie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym to koniec sporu z Komisją Europejską oraz UE nt. wymiaru sprawiedliwości, że obszar sporu został zawężony do KPO - podkreślił w piątek sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski. Jednak wątpliwości pozostają
  Izba Odpowiedzialności Cywilnej w Sądzie Najwyższym
  Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym zakłada likwidację Izby Dyscyplinarnej. W SN ma zostać utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej.
  Praca zdalna a awans pracownika. Czy pracując zdalnie trudniej awansować?
  Pracownicy zdalni i hybrydowi nie mają łatwego życia. Mimo że ich wydajność często jest większa, to są oni pomijani podczas rozdawania zadań oraz awansów i nagród. To oczywiście wpływa na zarówno na samych pracowników, jak i na firmę. Przez takie zachowanie menedżerów morale zespołu spada, a sami pracownicy mogą szukać lepszego traktowania u innych pracodawców – a to oznacza utratę talentów, które można było znacznie lepiej wykorzystać.
  Ochrona lokatorów a podwyżka czynszu. Wynajmujący może łatwo obejść limit
  Ochrona lokatorów związana z ograniczeniem skali podwyżek czynszowych dotyczy tylko trwających umów najmu. Zawarcie kolejnej umowy wynajmu, na przykład na rok pozwala właścicielowi mieszkania znacząco podwyższyć czynsz. W odpowiedzi na obecną sytuację rynku najmu, może wzrosnąć popularność wynajmu okazjonalnego oraz instytucjonalnego.
  Zarobki i wykształcenie kobiet wpływają na poczucie atrakcyjności
  Czym Polki więcej zarabiają i mają lepsze wykształcenie, tym bardziej czują się atrakcyjnymi kobietami. Tak wynika badania przeprowadzonego przez UCE RESEARCH i platformę ePsychlodzy.pl.
  Marszałek Grodzki rozważa przyspieszenie obrad Senatu ws. zmian w ustawie o SN
  Marszałek Senatu Tomasz Grodzki rozważą przyspieszenie obrad Senatu w związku z planowanym uchwaleniem w Sejmie zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym. Rozważam, jest to w tej chwili w trakcie uzgodnień - powiedział marszałek. Nie wykluczył, że Senat zbierze się w przyszłym tygodniu
  Ponad 71 tys. osób otrzymuje świadczenie "Mama 4 plus"
  "Mama 4 plus", czyli rodzicielskie świadczenie uzupełniające przysługuje w wysokości minimalnej emerytury. Kto otrzymuje takie wsparcie?
  Matki stanowią 6 proc. dłużników alimentacyjnych [BADANIE]
  Dane zgromadzone przez Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor umożliwiają stworzenie swoistego portretu tzw. „alimenciarza”. Kim jest „typowy” dłużnik alimentacyjny?
  Sejmowe komisje pozytywnie zaopiniowały rządowy projekt ustawy o czternastej emeryturze
  Połączone sejmowe komisje Polityki Senioralnej oraz Polityki Społecznej i Rodziny pozytywnie zaopiniowały w środę projekt ustawy o czternastej emeryturze. Rząd szacuje, że koszt wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego w 2022 r. to około 11,4 mld zł.
  Mandat i zakaz wejścia na pokład samolotu za głupi żart na lotnisku
  28-letni Polak podczas odprawy na lotnisku w podkrakowskich Balicach skłamał, że ma trotyl w bagażu. Głupi żart spowodował działania ochrony lotniska, straży granicznej i przeszkolonego psa. Mężczyzna został ukarany mandatem i zakazem wejścia na pokład samolotu do Barcelony.
  Sklep internetowy - jak wybrać wiarygodny?
  W praktyce 98% sklepów internetowych szanuje uprawnienia konsumentów i z zasady uwzględnia reklamacje. Pozostałe 2% to jednak przysłowiowe „czarne owce”. Na co warto zwracócić uwagę podczas zakupów?
  Klubiki dla dzieci z Ukrainy - kiedy powstaną?
  Na pewno od lipca pierwsze klubiki dziecięce powstaną. Przepisy są tak elastyczne, że działania związane z powstawaniem tych klubów będą mogły podejmować samorządy – powiedział podczas konferencji prasowej wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker.
  "Sąd w smartfonie" i dalsza informatyzacja sądownictwa
  Ministerstwo Sprawiedliwości zmierza do pełnej cyfryzacji w polskim sądownictwie. W realizacji jest m.in. projekt "sąd w smartfonie". Resort zapowiada też "zdalny dostęp" sądów do informacji pochodzących z rejestrów państwowych.
  Premier: litera prawa to niewystarczający komponent budowania sprawiedliwej rzeczywistości
  Litera prawa, która była tak kurczowo przestrzegana w czasach III RP, jest niewystarczającym komponentem budowania sprawiedliwej rzeczywistości; także duch prawa i wola narodu musi być brany pod uwagę - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki
  Jak nie chronić danych osobowych?
  Na niewiele zdadzą się różnego rodzaju zabezpieczenia, jeśli sami udostępnimy wrażliwe informacje - przypomina Urząd Ochrony Danych Osobowych. Czy wiemy jak zadbać o swoje dane? Oto wyniki badania przeprowadzanego przez serwis ChronPESEL.pl i Krajowy Rejestr Długów pod patronatem UODO.
  Okoliczności łagodzące w wyroku karnym - planowane zmiany
  W Sejmie procedowany jest projekt ustawy zmieniającej przepisy Kodeksu karnego w zakresie dotyczącym m.in. dyrektyw wymiaru kary (druk sejmowy nr 2024).
  Müller: nie będzie zgody polskiego rządu, by sędziowie łamiący prawo mogli dalej orzekać
  Przytłaczająca większość zakończonych postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów dotyczy spraw pospolitych; nie będzie zgody polskiego rządu, by sędziowie, którzy łamią prawo, mogli dalej orzekać - powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller
  Dyrektywa Omnibus od 28 maja 2022 r. Jakie prawa zyskają konsumenci?
  Od 28 maja 2022 r. zacznie obowiązywać unijna dyrektywa Omnibus, której celem jest zwiększenie ochrony praw konsumentów w handlu internetowym. Polska wersja tej ustawy na razie jest w powijakach, nie zdejmuje to jednak z polskich przedsiębiorców obowiązku podporządkowania się prawu UE. Niestety dostosowanie e-sklepów do nowych regulacji może kosztować - w zależności od sytuacji wyjściowej i rozmiaru sklepu może to być od tysiąca do nawet ponad 10 tys. zł.
  Waloryzacja zasiłku dla bezrobotnych od 1 czerwca 2022 r.
  Kwota zasiłku dla bezrobotnych podlega corocznej waloryzacji. Ile wyniesie świadczenie od 1 czerwca 2022 r.?
  Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - jaka pomoc?
  Fundusz Wsparcia Kredytobiorców to jedno z narzędzi przewidzianych dla kredytobiorców w trudnej sytuacji materialnej. Kto może skorzystać z pomocy?