reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Pełnomocnictwo > Odwołanie pełnomocnictwa

Odwołanie pełnomocnictwa

Podstawową cechą pełnomocnictwa udzielanego przez mocodawcę jest jego odwoływalność. Wraz ze śmiercią mocodawcy lub pełnomocnika, pełnomocnictwo przeważnie wygasa.

Podstawowe zasady odwoływania pełnomocnika reguluje art. 101 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z jego treścią pełnomocnictwo może być w każdym czasie odwołane, chyba że mocodawca zrzekł się odwołania pełnomocnictwa z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa.

POBIERZ WZÓR: Odwołanie pełnomocnictwa

Jeżeli zatem w treści pełnomocnictwa nie zastrzeżono jego nieodwołalności, mocodawca może odwołać upoważnienie w każdej chwili. Odwołanie takie jest jednostronną czynnością mocodawcy i jest skuteczne wobec pełnomocnika z chwilą, gdy doszło do niego w taki sposób, że ten mógł zapoznać się z jego treścią (art. 61 ust. 1 Kodeksu cywilnego). Przy tym odwołanie takie może nastąpić w dowolnej formie, niezależnie od tego, jaka forma była zastrzeżona dla udzielenia pełnomocnictwa.

Wygaśnięcie pełnomocnictwa

Oprócz odwołania pełnomocnictwo ustaje również w sytuacjach, które przepisy kodeksu wiążą z jego wygaśnięciem. Pełnomocnictwo wygasa wraz ze śmiercią mocodawcy lub samego pełnomocnika, chyba że w pełnomocnictwie zastrzeżono inaczej, a zastrzeżenie to jest uzasadnione treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa (art. 101 ust. 2).

Zobacz również serwis: Pełnomocnictwo

Oprócz tego pełnomocnictwo wygasa m.in. również, gdy:

  • dokonana została czynność do której został umocowany pełnomocnik;
  • upłynął termin, na który zostało udzielone pełnomocnictwo;
  • ziścił się warunek rozwiązujący pełnomocnictwo;
  • ustał stosunek podstawowy względem pełnomocnictwa (np. ustanie stosunku pracy w przypadku pełnomocnictwa udzielonego przez pracodawcę pracownikowi).

Zwrot dokumentu pełnomocnictwa

W przypadku odwołania lub wygaśnięcia pełnomocnictwa istotne jest również zażądanie przez mocodawcę zwrotu dokumentu potwierdzającego umocowanie, co wynika z art. 102 Kodeksu cywilnego. Na podstawie tego przepisu zwrot dokumentu jest obowiązkiem pełnomocnika.

Zwrotu dokumentu pełnomocnictwa można zażądać listownie za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

Otrzymanie dokumentu pełnomocnictwa ma istotne znaczenie z punktu widzenia interesów mocodawcy. Jak stanowi art. 105 w przypadku dokonania w imieniu mocodawcy czynności prawnej w granicach pierwotnego umocowania, przez pełnomocnika którego pełnomocnictwo wygasło, czynność prawna jest ważna, chyba że druga strona o wygaśnięciu umocowania wiedziała lub z łatwością mogła się dowiedzieć.

Zobacz również: Rodzaje pełnomocnictw

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak odwołać pełnomocnictwo?
Jak odwołać pełnomocnictwo?

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama