REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziecko, PIT - podatek dochodowy od osób fizycznych

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jaka pomoc w opiece i wychowaniu dziecka?

W dniu 28 kwietnia 2011 r. Sejm przyjął ustawę o wspieraniu i systemie pieczy zastępczej. Ustawa szczególnie kładzie nacisk na działania profilaktyczne, pomagające rodzinie w prawidłowym funkcjonowaniu i wychowywaniu dzieci, przeciwdziałające powstawaniu problemów lub pozwalające je rozwiązywać we wczesnym okresie ich pojawiania się. Podstawowym narzędziem działania na rzecz dziecka jest praca z rodziną.

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111

W dniu 6 listopada 2008 r. został uruchomiony bezpłatny, ogólnopolski Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży - 116 111. Telefon służy młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony, zapewnia dzwoniącym kontakt z fachowcami w trudnych dla nich sytuacjach. Telefon prowadzony jest przez Fundację Dzieci Niczyje.

Jak zarządzać majątkiem dziecka?

Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko. Najczęściej będzie chodziło o sytuacje, w których rodzice dziecka chcą sprzedać dom odziedziczony przez dziecko albo rozporządzić majątkiem dziecka dokonując darowizny.

Jak wzruszyć decyzję ostateczną, na mocy której strona nie nabyła prawa?

W 2007 roku organy podatkowe wydały decyzję odmawiającą stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2004 rok. Postępowania przeprowadzone w trybie stwierdzenia nieważności i wznowienia postępowania nie przyniosły pozytywnego zakończenia dla podatnika. Czy oprócz stwierdzenia nieważności i wznowienia postępowania przepisy prawa przewidują inne instytucje wzruszenia decyzji ostatecznych odmawiających stwierdzenia nadpłaty?

REKLAMA

Dziecko ma prawo znać swoje prawa

Masz prawo znać swoje prawa. Rodzice i nauczyciele też powinni je znać i umożliwić Ci ich poznanie (na podstawie Konwencji o Prawach Dziecka, art. 5, 29, 42).

Dziecko ma prawo do nauki

Masz prawo uczyć się i zdobywać informacje. Szkoła powinna uczyć Cię szacunku dla praw człowieka (na podstawie Konwencji o Prawach Dziecka, art. 13, 17, 28, 29).

Dziecko ma prawo do odpoczynku

Masz prawo do odpoczynku i wolnego czasu. Nikt też nie może zmuszać Cię do pracy ponad siły ani wykorzystywać zarobkowo w inny sposób (na podstawie Konwencji o Prawach Dziecka, art. 31 i 32).

Dziecko nie może być dyskryminowane

Nawet, gdy nie jesteś w pełni zdrowy, masz prawo do normalnego życia. Przysługują Ci też specjalne przywileje (na podstawie Konwencji o Prawach Dziecka, art. 23).

REKLAMA

Dziecko ma prawo do prywatności

Pamiętaj, że tak jak inne dzieci, Ty również masz prawo do prywatności (na podstawie Konwencji o Prawach Dziecka, art. 16).

Dziecko ma prawo do życia

Ty, tak jak inne dzieci, masz prawo do życia, rozwoju i tożsamości. Państwo, w którym mieszkasz, chroni Twoje życie i stoi na straży twojego bezpieczeństwa (na podstawie Konwencji o Prawach Dziecka, art. 6, 7, 8).

Dziecko ma prawo do wychowania w rodzinie

Masz prawo do wychowania w rodzinie, a rodzice powinni zawsze kierować się Twoim dobrem. Państwo ma obowiązek ich w tym wspierać. Masz również prawo do kontaktu z obojgiem rodziców (na podstawie Konwencji o Prawach Dziecka, art. 9, 18).

Dziecko ma prawo do wypowiedzi w ważnych dla niego sprawach

Masz prawo do wyrażenia swojego zdania w ważnych sprawach, które ciebie dotyczą (na podstawie Konwencji o Prawach Dziecka, art. 12).

Czy rodzic może być przy zabiegu swojego dziecka?

Pobyt w szpitalu jak również wszelkie związane z tym zabiegi są dla małego pacjenta wielkim przeżyciem, często wiążącym się z niemałym stresem. By poprawić samopoczucie małych pacjentów istnieje możliwość przebywania z dzieckiem jego rodziców zarówno w porze nocnej jak i podczas zabiegów leczniczych.

Czy można założyć żłobek w mieszkaniu?

Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej określa wymagania lokalowe i sanitarne dotyczące żłobków i klubów dziecięcych. Jakie warunki należy spełnić, by móc otworzyć żłobek?

Co grozi za brak zeznania podatkowego?

Niezłożenie zeznania PIT w terminie jest wykroczeniem skarbowym. Ostatnim dniem na złożenie deklaracji jest 2 maja 2011 r. Jakie sankcje grożą za niezłożenie deklaracji podatkowej w terminie?

Jakie ułatwienia dla rodzin zastępczych?

Zawodowe rodziny zastępcze będą miały prawo do czasowego niesprawowania opieki nad dziećmi. W domach dziecka ma przebywać maksymalnie 14 dzieci.

Jakie są założenia programu walki z depresją dzieci w województwie łódzkim?

W województwie łódzkim rozpoczął się „Program zapobiegania zaburzeniom depresyjnym dzieci i młodzieży”. Program jest adresowany do dzieci w wieku 11 – 13 lat. Program przewiduje udział w warsztatach terapeutycznych oraz konsultacje bezpłatne z terapeutami.

Jaka jest odpowiedzialność za narażenie dziecka na niebezpieczeństwo?

Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Jak przebiega odebranie dziecka przez policję w związku z przemocą?

W dniu 18 kwietnia 2011 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 marca 2011 r. w sprawie procedury postępowania przy wykonywaniu czynności odebrania dziecka z rodziny w razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w związku z przemocą w rodzinie. Rozporządzenie to jest wynikiem zmiany ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, która weszła w życie z dniem 1 sierpnia 2010 r., stąd potrzeba, aby rozporządzenie weszło w życie.

Jakie są prawa dziecka w rodzinie?

Władza rodzicielska rozciąga się nad dzieckiem do ukończenia przez nie 18 roku życia. Nie jest to jednak władza niczym nieograniczona. Należy pamiętać o przysługujących każdemu dziecku prawach.

Jak chronione są prawa dziecka?

Prawa dziecka są chronione m.in. Konwencją o Prawach Dziecka wydaną przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Polska jest stroną tej konwencji, a polskie prawo jest zgodne z jej postanowieniami. Polska ratyfikowała tą konwencję w 1991 roku.

Co warto wiedzieć o egzaminie gimnazjalnym?

12 kwietnia ok. 430 tysięcy uczniów klas trzecich gimnazjum rozpoczyna swój pierwszy egzamin gimnazjalny. Co warto o nim wiedzieć?

Jak wygląda szkolenie dla opiekuna w żłobku?

Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech przewiduje, że opiekunem w żłobku lub klubie dziecięcym może być osoba, która ma co najmniej wykształcenie średnie oraz co najmniej dwuletnie doświadczenie w pracy z takimi dziećmi. Doświadczenie można zastąpić odbyciem 280 – godzinnego szkolenia.

Kiedy rozwód jest niedopuszczalny?

Do uzyskania rozwodu konieczny jest trwały i zupełny rozkład pożycia małżonków. Jednakże mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia orzeczenie rozwodu nie jest dopuszczalne, jeżeli wskutek niej miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Ministerstwo Finansów ostrzega i zachwala e-deklaracje

Ministerstwo Finansów zwróciło się na początku kwietnia 2011 r. do podatników o zachowanie szczególnej ostrożności przy używaniu programów firm zewnętrznych do wypełniania i przesyłania zeznań podatkowych drogą elektroniczną.

Dowóz dzieci do szkoły bez względu na odległość

Od września 2012 r. samorządy będą mogły organizować transport dzieci do szkół, nawet gdy nie mają ustawowego obowiązku. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty.

Czy zwrot wydatków poniesionych przez przedstawiciela handlowego jest opodatkowany PIT?

Zwrot kosztów poniesionych przez przedstawicieli handlowych na przejazdy, noclegi, opłaty nie będzie stanowił ich przychodu ze stosunku pracy. Brak bowiem przysporzenia majątkowego dla podatnika. Pracodawca nie powinien odprowadzać z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. 

Nie można odliczyć wydatku na zabieg leczniczy

Czy poniesione wydatki za przeprowadzony zabieg leczniczo – rehabilitacyjny podlegają odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Czy służbowa komórka jest przychodem pracownika?

Jeżeli pracownik jest obciążany kosztami rozmów i połączeń ponad limit, które będą traktowane jako prywatne i pracownik zwróci pracodawcy ich koszt - to w tym przypadku nie powstaje przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Kiedy mamy do czynienia z wykorzystywaniem seksualnym dziecka?

Zgodnie z art. 200 Kodeksu karnego kto obcuje płciowo z małoletnim poniżej lat 15 lub dopuszcza się wobec takiej osoby innej czynności seksualnej lub doprowadza ją do poddania się takim czynnościom albo do ich wykonania, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12. Tej samej karze podlega, kto w celu zaspokojenia seksualnego prezentuje małoletniemu poniżej lat 15 wykonanie czynności seksualnej.

Jak i kiedy zawrzeć porozumienie wychowawcze?

W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i o kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Sąd uwzględnia porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka.

Od czego zależy wysokość alimentów?

Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o jego utrzymanie lub wychowanie.

Czy dziecko może złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa?

Zgodnie z regulaminem wewnętrznym urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury, jeżeli prośba, wniosek lub skarga pochodzi od osoby niebędącej w stanie dochodzić swych praw, prokurator, gdy nie jest obowiązany do podjęcia działania z urzędu, powinien rozważyć możliwość udzielenia tej osobie pomocy prawnej lub zainteresować właściwą instytucję potrzebą udzielenia takiej pomocy.

Nowe możliwości zapewnienia opieki nad dziećmi do lat 3

Obecnie jedynie niecałe 2% dzieci w wieku do 3 lat jest objętych instytucjonalną opieką. Główną barierą, hamującą powstawanie nowych żłobków są obowiązujące przepisy, które zaliczają żłobki do zakładów opieki zdrowotnej, co sprawia, że muszą one spełniać nadmierne wymagania przewidziane dla tych zakładów. Z uwagi na fakt, iż niewiele rodzin może sobie pozwolić na zapewnienie indywidualnej opiekunki dla swoich pociech, cały ciężar obowiązków spadał dotychczas na rodziców oraz ich krewnych. Jeżeli jednak nikt z rodziny nie mógł pomóc, często zdarzało się, że jedno z rodziców z konieczności rezygnowało z pracy i pozostawało w domu celem opieki nad swoim potomstwem.

Wchodzi w życie ustawa żłobkowa

4 kwietnia 2011 r. wchodzi w życie większość przepisów ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech. Ustawa wprowadza nowe formy opieki nad najmłodszymi.

Co może odliczyć emeryt w ramach ulgi rehabilitacyjnej


Emeryt, aby uzyskać ulgę rehabilitacyjną musi rozliczyć się z fiskusem sam. Osoby, które automatycznie rozlicza z podatku ZUS, nie mogą skorzystać z ulgi.

Jak emeryt może przekazać 1 procent podatku

Emeryt podobnie, jak każdy inny podatnik ma prawo do skorzystania z ulg podatkowych. Urząd skarbowy przekaże wpłatę na wskazaną przez emeryta organizację.

Jak emeryt może rozliczyć się z fiskusem za 2010 rok

Emeryt może, ale nie musi się rozliczać z urzędem skarbowym. Może to za niego zrobić Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jakie wydatki można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Na podstawie art. 26 ust.1 pkt 6 ustawy o PIT podstawę opodatkowania stanowi dochód po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwianiem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu pozostają osoby niepełnosprawne.

Jak dokumentować wydatki by móc je odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Zasadniczo wysokość wydatków na cele rehabilitacyjne ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie (art. 26 ust. 7c ustawy o PIT). Dokumentem tym może być dowód, z którego wynikać będzie kto, kiedy, w jakiej kwocie i jakiego rodzaju wydatek poniósł.

Kiedy przedsiębiorca nie rozliczy się wspólnie z małżonkiem?

Jedynie opodatkowanie skalą podatkową pozwala rozliczać się przedsiębiorcy wspólnie w zeznaniu rocznym małżonków. Podatek liniowy, ryczałt, karta podatkowa i podatek tonażowy wykluczają taką możliwość.

Na rowerze bez kasku

Dzieci do 15. roku życia nie będą zobowiązane do używania kasków. Senat odrzucił poprawkę do nowelizacji ustawy prawo o ruchu drogowym.

Miniprzedszkola zwiększą liczbę zajęć

Tygodniowy wymiar zajęć w miniprzedszkolach został  podzielony ze względu na liczebność grup dziecięcych. W małych grupach od trzech do 12 dzieci będzie to 12 godzin, natomiast w największych grupach powyżej 20 dzieci – 25 godzin.

Jakie zmiany w przedszkolach?

W przedszkolach znajdą się miejsca dla czterolatków, a gminy częściej dopłacą za przejazd dzieci. Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekt zmian dotyczących edukacji przedszkolnej.

Jak założyć żłobek lub klub dziecięcy?

Prowadzenie żłobka i klubu dziecięcego wymaga wpisu do rejestru prowadzonego przez gminę. Żłobki i kluby dziecięce mogą tworzyć gminy, osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Jakie wymagania powinien spełniać żłobek?

Żłobek zapewnia opiekę nad dzieckiem w wymiarze 10 godzin względem każdego dziecka. Maluchy powinny mieć zapewnione wyżywienie, za które płacą rodzice.

Kto może zostać opiekunem w żłobku i klubie dziecięcym?

Skład personelu w żłobku i klubie dziecięcym dostosowany jest do liczby uczęszczających do nich dzieci. Opiekun w tych placówkach musi posiadać odpowiednie wykształcenie. Niekiedy konieczne jest odbycie specjalnego szkolenia.

Kiedy nastepuje powrót do panieńskiego nazwiska po rozwodzie?

Powrót do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa, które zostało rozwiązane przez rozwód, jest możliwy tylko w odniesieniu do małżonków. Zmiana taka dotyczy jedynie małżonka, który na skutek zawarcia małżeństwa zmienił nazwisko. Sąd nie może zamieścić takiego orzeczenia w samym wyroku rozwodowym.

Jak rozliczyć podatkowo zakup okularów dla pracownika?

Pracodawcy wypełniając obowiązek wynikający z przepisów prawa pracy zapewniają swoim pracownikom zatrudnionym przy monitorach ekranowych odpowiednie okulary. Najczęściej odbywa się to tak, że pracownik kupuje okulary we własnym imieniu i na własną rzecz (faktura za okulary jest wystawiana na pracownika). Następnie pracodawca opiniuje wysokość dofinansowania ww. zakupu (np. nie więcej niż do 300 zł) i pracownik po okazaniu faktury otrzymuje zwrot części zapłaconej należności za okulary.

W jaki sposób kurator sądowy przeprowadza wywiad środowiskowy?

Kuratorzy sądowi realizują określone przez prawo zadania o charakterze wychowawczo-resocjalizacyjnym, diagnostycznym, profilaktycznym i kontrolnym, związane z wykonywaniem orzeczeń sądu. Kurator sądowy obowiązany jest m.in. do przeprowadzania na zlecenie sądu lub sędziego wywiadów środowiskowych.

REKLAMA