| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Dla dzieci > Dziecko ma prawo znać swoje prawa

Dziecko ma prawo znać swoje prawa

Masz prawo znać swoje prawa. Rodzice i nauczyciele też powinni je znać i umożliwić Ci ich poznanie (na podstawie Konwencji o Prawach Dziecka, art. 5, 29, 42).

Paweł, lat 9:

„Fajnie, że można do Ciebie napisać, przyjacielu! Wiesz, jestem taki, że chcę dużo wiedzieć na każdy temat. Gdy pani w klasie mówiła nam o Konwencji o Prawach Dziecka, ciągle pytałem i pytałem. Czy sądzisz, że to dobrze? Powinienem znać na przykład swoje prawa? Bo Kaśka mówi, że jestem za ciekawski i że prawa dzieci to tylko sprawa dorosłych.”

Dominik:

Witaj w klubie – ja też lubię dużo wiedzieć na różne tematy! A Kaśka się myli.

Każde dziecko powinno znać swoje prawa, tak jak każdy dorosły.

Mama często ze mną o tym rozmawia. Kiedyś przyniosła mi książeczkę o moich prawach i starała się wszystko wytłumaczyć.

Powiedziała, że Konwencja o Prawach Dziecka to taka międzynarodowa umowa opisująca nasze prawa.

Jeśli jakieś państwo ją podpisze – musi przestrzegać zawartych w niej praw, które są takie same dla wszystkich dzieci, bez względu na kolor skóry, wiarę, pochodzenie, język.

Powiedziała też, że w Konwencji chodzi o to, aby państwo otaczało każde dziecko szczególną troską. Dlatego to taki ważny dokument i dlatego to takie ważne, by o nim wiedzieć. W ogóle moja mama twierdzi, że kto zna swoje prawa, temu lżej jest kroczyć przez życie – bo może się domagać, by te prawa były przestrzegane. I chyba coś w tym jest…

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Tekst pochodzi z Książeczki „Twoje prawa (Według Konwencji o Prawach Dziecka). Dominik odpowiada na listy” wydanej przez Polski Komitet Narodowy UNICEF i jest przedmiotem praw autorskich UNICEF.

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Konwencja o Prawach Dziecka to taka międzynarodowa umowa opisująca prawa dziecka. Jeśli jakieś państwo ją podpisze – musi przestrzegać zawartych w niej praw.
Konwencja o Prawach Dziecka to taka międzynarodowa umowa opisująca prawa dziecka. Jeśli jakieś państwo ją podpisze – musi przestrzegać zawartych w niej praw.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Lech

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »