| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Urząd Stanu Cywilnego > Jakie imię można nadać dziecku?

Jakie imię można nadać dziecku?

Choć uprawnienie do nadania dziecku imienia jest przejawem władzy rodzicielskiej jego rodziców, uprawnienie to podlega pewnym ograniczeniom. Kiedy kierownik urzędu stanu cywilnego może odmówić przyjęcia oświadczenia o wyborze danego imienia? Czy rodzicom przysługuje jakaś droga odwołania?

Odmowa przyjęcia oświadczenia

Jednym z uprawnień rodziców w ramach pełnienia władzy rodzicielskiej nad dzieckiem jest możliwość wyboru jednego (ewentualnie dwóch) imion dla swojego dziecka.

Jak się jednak okazuje nie może być to imię zupełnie dowolne. Kierownik urzędu stanu cywilnego odmówi przyjęcia oświadczenia o wyborze dla dziecka:

1. więcej niż dwóch imion;

2. imienia ośmieszającego, nieprzyzwoitego lub w formie zdrobniałej;

3. imienia niepozwalającego odróżnić płci dziecka.

Zobacz: Księga imion dla dzieci

Zobacz również: Wniosek o zmianę imienia lub nazwiska

Ponieważ pojęcie „imię ośmieszające” czy „imię nieprzyzwoite” nie zostało zdefiniowane w ustawie, będzie decydował o tym każdorazowo kierownik urzędu stanu cywilnego. Odmawiając przyjęcia oświadczenia jest on obowiązany swoją ocenę uzasadnić. Oczywiście decyzja kierownika nie może być zupełnie dowolna, powinna mieścić się w granicach swobody interpretacji. Najogólniej mówiąc, imię nie powinno razić sztucznością czy ekstrawagancją i powinno być zgodne z regułami gramatycznymi i ortograficznym. 

Nienadanie imienia

Warto jednocześnie wskazać, że jeśli przy sporządzaniu aktu urodzenia rodzice nie dokonali wyboru imienia dziecka, kierownik urzędu stanu cywilnego wpisuje do aktu urodzenia jedno z imion zwykle używanych w kraju. W akcie urodzenia kierownik czyni stosowną wzmiankę dodatkową.

Zmiana imienia dziecka

Ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego wskazuje, że w ciągu 6 miesięcy od dnia sporządzenia aktu urodzenia można zmienić dziecku imię (imiona). W tym celu rodzice (ewentualnie matka dziecka niepochodzącego z małżeństwa) muszą złożyć pisemne oświadczenie o zmianie imienia dziecka.

Warto pamiętać, że ustawodawca zezwala tylko na jednokrotne skorzystanie z możliwości złożenia takiego oświadczenia. Termin 6-miesięczny jest terminem zawitym. Oznacza to, że po upływie tego terminu, rodzice nie mogą zmienić imienia dziecka w tym trybie. Mogą to uczynić tylko w trybie ustawy o zmienia imion i nazwisk.

Zobacz również serwis: Urząd Stanu Cywilnego

Oświadczenie o zmianie imienia dziecka powinno zostać złożone w tym urzędzie stanu cywilnego, w którym został sporządzony akt urodzenia. Opłata za przyjęcie oświadczenia wynosi 11 zł.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Jaworska

Radca prawny   

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »