REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie ułatwienia dla rodzin zastępczych?

Uchwalona przez Sejm ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej ma zachęcać do pełnienia funkcji rodziców zastępczych. Pomoże również ograniczyć liczbę dzieci przebywających w domach dziecka.
Uchwalona przez Sejm ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej ma zachęcać do pełnienia funkcji rodziców zastępczych. Pomoże również ograniczyć liczbę dzieci przebywających w domach dziecka.

REKLAMA

REKLAMA

Zawodowe rodziny zastępcze będą miały prawo do czasowego niesprawowania opieki nad dziećmi. W domach dziecka ma przebywać maksymalnie 14 dzieci.

Uchwalona przez Sejm ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej ma zachęcać do pełnienia funkcji rodziców zastępczych. Pomoże również ograniczyć liczbę dzieci przebywających w domach dziecka.

REKLAMA

Eksperci podkreślą, że uchwalone przepisy, mimo kontrowersji wokół powstania nowej instytucji jaką będzie asystent rodziny są niezbędne.

Podwójne kompetencje

Podstawową formą wsparcia dla rodzin z problemami wychowawczymi ma być praca z tzw. asystentami rodziny. Przepisy przewidują, że pod opieką jednej takiej osoby będzie się znajdowało nie więcej niż 20 rodzin. Asystentem będzie mógł zostać ten, kto posiada kwalifikacje zawodowe wskazane w ustawie (wyższe wykształcenie pedagogiczne, psychologiczne). Ustawa dopuszcza jednak, aby asystent miał wykształcenie średnie, jeżeli ukończy specjalne szkolenia.

Asystenta, którego głównym zadaniem będzie opracowanie planu pomocy i realizowanie go wspólnie z rodziną, będzie zatrudniał wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jego pracodawcą nie będzie więc ośrodek pomocy społecznej. Tym samym funkcji tej nie będzie mógł jednocześnie pełnić pracownik socjalny.

Natomiast na poziomie powiatu za wszystkie kwestie związane z rodzinną opieką zastępczą będzie odpowiadał tzw. organizator rodzinnej pieczy zastępczej. Starosta będzie mógł to zadanie przydzielić powiatowemu centrum pomocy rodzinie, ale tylko pod warunkiem, że wydzielony w nim będzie specjalny zespół. Organizator będzie też zatrudniał koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej. Jego zadaniem będzie wspieranie rodzin zastępczych, przy czym pod jego opieką nie będzie się mogło znajdować więcej niż 15 rodzin.

Rodzic zastępczy na urlopie

Specjalni koordynatorzy to niejedyna zmiana, jaka czeka rodziny zastępcze. Na przykład zawodowe rodziny zastępcze zyskają prawo do czasowego niesprawowania opieki nad dziećmi przez nie więcej niż 30 dni.

REKLAMA

Zmieni się też sposób udzielania świadczeń dla rodzin zastępczych. Ich wysokość nie będzie już uzależniona od wysokości kryterium dochodowego w pomocy społecznej. Ustawa określa, że miesięczne świadczenie na pokrycie kosztów utrzymania dziecka wyniesie 660 zł w przypadku dziecka w spokrewnionej rodzinie zastępczej oraz tysiąc złotych w rodzinie zawodowej. Z kolei wynagrodzenie dla zawodowego rodzica zastępczego oraz prowadzącego rodzinny dom dziecka wyniesie 2 tys. zł. Ich wysokość będzie też waloryzowana. W przypadku wynagrodzeń będzie stosowany wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej, natomiast świadczenia związane z opieką nad dziećmi będą wzrastały o wskaźnik inflacji.

Dodaje, że rodziny zastępcze będą też mogły skorzystać ze wsparcia rodziny pomocowej. W przypadku gdy pod ich opieką zostaną czasowo umieszczone dzieci, będą im z tego tytułu przysługiwać świadczenia.

Maluchy poza domami

Ustawa przewiduje też zmiany dotyczące placówek opiekuńczo-wychowawczych. Tak jak dotychczas będą one mogły pełnić rolę interwencyjną, tzw. pogotowia opiekuńczego, socjalizacyjną, rodzinną i wielofunkcyjną. Nową formą będzie natomiast placówka specjalistyczno-terapeutyczną przeznaczona dla dzieci niepełnosprawnych lub wymagających szczególnej opieki.

Przepisy przewidują, że kontynuowany będzie proces podwyższania standardów dla domów dziecka. Docelowo w 2020 roku mają funkcjonować tylko małe placówki dla 14 dzieci. Poza tym nie każde dziecko będzie mogło być w niej umieszczone. Mają tam przebywać tylko dzieci starsze, które skończyły 10 lat.

Ułatwienie w tym względzie zawiera jedna z poprawek przyjęta przez posłów. Pozwala pod pewnymi warunkami i po uzyskaniu zgody wojewody na funkcjonowanie w jednym budynku więcej niż jednej placówki opiekuńczo-wychowawczej dla 14 dzieci.

Swoje uprawnienia wynikające z Karty nauczyciela stracą też zatrudnieni na jej podstawie wychowawcy w domach dziecka. Nastąpi to po dwóch latach od wejścia w życie ustawy. Po tym okresie, staną się pracownikami samorządowymi.

Ustawa musi teraz trafić do Senatu.

Pełny tekst: Koniec dużych domów dziecka

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ochrona sygnalistów z podpisem prezydenta. Najważniejsze zmiany

Ustawa z dnia 14 czerwca o ochronie sygnalistów została podpisana przez prezydenta i czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. Jakie są najważniejsze założenia nowych przepisów? Kim jest sygnalista i jaka ochrona mu przysługuje?

To koniec handlu fajerwerkami? W Sejmie jest już projekt zmian. Nie wszystkim się spodoba Sylwester 2024/2025

Czy to koniec handlu fajerwerkami? W Sejmie jest już projekt zmian. Na razie jednak nie wiadomo czy i kiedy zmiany mają szansę zostać wprowadzone. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że miałyby one jedynie usankcjonować już istniejącą praktykę, możliwe, że nie wszystkim się spodoba Sylwester 2024/2025.

Rekordowa strata banku BPH za poprzedni rok. Co powinni zrobić Frankowicze?

Pod koniec maja Bank BPH S.A. opublikował sprawozdanie finansowe za 2023 rok. Sprawozdanie prezentujące rekordową w historii polskiej bankowości stratę na poziomie 5,5 mld złotych, przy stracie na poziomie 1,7 mld złotych za 2022 rok. Czy zatem kredytobiorcy frankowi posiadający kredyty hipoteczne w tym banku mają się czego obawiać? 

Tych pamiątek nie przywoź z wakacji bez odpowiednich pozwoleń

Pamiątki z podróży. Jedni przywożą magnesy, inni przyprawy, jeszcze inni lokalne rękodzieło. Ale z zagranicznych wojaży pewnych rzeczy nie należy przywozić, zwłaszcza spoza granic UE. Co w sytuacji, gdy chcemy przywieźć nasiona rośli albo egzotyczne kwiaty?

REKLAMA

1900 zł miesięcznie nowego świadczenia w przypadku niepełnosprawnego dziecka. Jakie warunki powinni spełnić rodzice?

1 października 2024 r. startuje nowe świadczenie „Aktywny rodzic”. Celem tych świadczeń jest ułatwienie rodzicom i innym osobom wypełniającym funkcje rodzicielskie pogodzenia zadań związanych z rodzicielstwem z aktywizacją zawodową. Jaką pomoc przewidziano w przepadku dzieci z niepełnosprawnością?

Koniec rozdawania wiz. Polska ogranicza liczbę pozwoleń na wjazd

W tym roku liczba wszelkiego rodzaju pozwoleń na wjazd do Polski spadła z 284 tys. do 98 tys. Rząd Donalda Tuska ograniczył wydawanie wiz cudzoziemcom, co skutkowało spadkiem o 50-90% w zależności od rodzaju wizy. Przede wszystkim zmniejszono liczbę wiz humanitarnych, które wcześniej masowo dostawali Białorusini.

Czym zajmuje się sygnalista?

Co z ustawą o sygnalistach? Czego dotyczy ustawa o sygnalistach? Czym zajmuje się sygnalista? Ile zarabia sygnalista? Kiedy wejdzie w życie ustawa o sygnalistach? Ile wynosi odszkodowanie i zadośćuczynienie od sygnalisty za niesłuszne zasygnalizowanie jak i dla samego sygnalisty w związku z odwetem wobec niego. Pytań jest wiele, bo ustawa jest wielowątkowa.

Czy alimenty natychmiastowe weszły w życie?

Na jakim etapie są prace związane z wprowadzeniem tzw. alimentów natychmiastowych i tablic alimentacyjnych? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA

Cimoszewicz uniewinniony w sprawie potrącenia rowerzystki

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił Włodzimierza Cimoszewicza od zarzutu potrącenia rowerzystki na przejściu. Postępowanie w sprawie wykroczenia dotyczącego opuszczenia miejsca zdarzenia zostało umorzone z powodu przedawnienia orzekania.

5 390 zł miesięcznie stypendium dla młodych naukowców. Kto otrzyma w 2024 r.?

Ministerstwo Nauki przyznało stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom, reprezentującym 53 różne dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu otrzymają stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez 3 lata. 

REKLAMA