REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Który rodzic otrzyma becikowe?

Jarosław Krasnodęmbski
Wniosek o przyznanie becikowego musi zawierać wszystkie wymagane dokumenty.
Wniosek o przyznanie becikowego musi zawierać wszystkie wymagane dokumenty.

REKLAMA

REKLAMA

Becikowe to popularna nazwa jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka. Przysługuje ono matce dziecka lub jego ojcu, opiekunowi prawnemu lub opiekunowi faktycznemu dziecka. Otrzyma je ta osoba, która pierwsza złoży wniosek.

W przypadku, gdy jeden z rodziców otrzymał becikowe i nie przekazał tego świadczenia drugiemu z rodziców, to drugi rodzic nie może już ubiegać się o ponowne przyznanie becikowego.

REKLAMA

Wniosek

Wniosek o przyznanie becikowego musi zawierać wszystkie wymagane dokumenty.

Te dokumenty to:

• wniosek o becikowe,

• dokument stwierdzający tożsamość osoby ubiegającej się o becikowe,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub inny dokument urzędowy potwierdzający datę urodzenia dziecka,

• pisemne oświadczenie, że na dziecko nie zostało wcześniej pobrane becikowe np. przez drugiego rodzica,

• zaświadczenie lekarskie, które potwierdzi, co najmniej jedną wizytę ciężarnej u lekarza ginekologa lub położnej.

Zobacz: Becikowe bez względu na dochody

Gdzie należy złożyć dokumenty?

• w Urzędzie Gminy lub

• w Miejskim Ośrodków Pomocy Społecznej.

Zobacz również: Becikowe od 2013 r. - krok po kroku

Gmina przyjmująca wniosek nie ma obowiązku weryfikacji sytuacji rodzinnej. Oznacza to, że nawet małżonek, który faktycznie nie zamieszkuje z rodziną ma możliwość uzyskania becikowego.

Zaświadczenie lekarskie

REKLAMA

Od 1 stycznia 2012 roku na nowo będą obowiązywały przepisy, które uzależniają wypłacenie becikowego od dokumentów poświadczających objęcie kobiety opieką medyczną od 10 tygodnia ciąży. Przywrócone przepisy obejmą już kobiety, które zaszły w ciąże w kwietniu tego roku. Jeżeli kobieta spóźni się z badaniem będzie miała problem z uzyskaniem becikowego, jak również dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka.

Wystawienie zaświadczenia lekarskiego jest bezpłatne. Nie muszą przedstawiać go opiekuni prawni oraz faktyczni dziecka. Ustawa nie mówi wprost o wyłączeniu rodziców adopcyjnych, ale również do nich nie stosuje się obowiązku dostarczenia zaświadczenia lekarskiego.

Zaświadczenie może być wystawione zarówno przez lekarza jak i przez położną. 

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Whistleblowing jako wsparcie organizacji

Wiele podmiotów sektora prywatnego i publicznego stanie przed dylematem: Czy potraktować wdrożenie systemu wyłącznie jako koszt związany z obowiązkiem prawnym, czy jako szansę na poprawę bezpieczeństwa i doskonalenie organizacji?

MRPiPS odpowiada: „Stare” i „nowe” świadczenie pielęgnacyjne a 1500 zł na aktywną opiekę nad dzieckiem dla rodziców

Ministerstwo pracy potwierdziło możliwość łączenia „nowego” świadczenia pielęgnacyjnego z nowymi świadczeniami (od 1 października 2024 r.) 1500 zł z programu Aktywni Rodzice.

Pracownicy: Źle przyznawane dodatki do wynagrodzeń. Od 1 lipca dalej poniżej pensji minimalnej brutto

W dalszym ciągu wynagrodzenia pracowników samorządowych są poniżej pensji minimalnej. Nie zmieni się to od 1 lipca. Do pieniędzy z budżetu na pensje muszą się dorzucić poszczególne JTS. Dalej tylko 50-150 zł daje awans. No i RIO wykrywa błędy w przyznawaniu dodatków (zaznaczając, że na szczęście nie błędy nie są masowe).

Rząd zaprzecza: 800 plus, 13. i 14. emerytura, cięcia w pomocy społecznej i zasiłkach [unijna procedura nadmiernego deficytu]

Polska może być objęta procedurą nadmiernego deficytu. Pojawiły się obawy, że spowoduje to ograniczenia programów wspierających rodziców, emerytów i osoby uboższe. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprzeczyła takim pogłoskom. 

REKLAMA

Koniec z parkowaniem na chodnikach? W sprawie działa Rzecznik Praw Obywatelskich. Co będzie z samochodami w miastach w 2025 r.?

Czy nadchodzi koniec parkowania na chodnikach? Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich. Aktywiści proponują na postój pojazdu na drodze dla pieszych tylko w miejscach wyznaczonych.

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Sygnalista, po powzięciu informacji o naruszeniu prawa w zakresie objętym ustawą, będzie mógł dokonać jego zgłoszenia.

W Warszawie nie kupisz alkoholu między 22.00 a 6.00? Czy będzie protest

Warsaw Enterprise Institute i Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju rozpoczęły zbiórkę podpisów przeciwko inicjatywie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie. Petycja jest odpowiedzią na konsultacje miejskie, które rozpoczął urząd miasta stołecznego Warszawy w sprawie nocnej prohibicji.

Wakacyjne zakazy ruchu w Polsce i w Europie 2024 - zmiany już od 21 czerwca. Sprawdź, gdzie nie wjedziesz! Jakie kary za złamanie zakazu?

Okres wakacyjny stanowi spore wyzwanie dla przewoźników. Poza brakami kadrowymi spowodowanymi urlopami firmy transportowe muszą wnikliwie planować trasy przejazdu ciężarówek, aby terminowo wykonywać załadunki i dostawy towarów pomimo wakacyjnych zakazów ruchu. Kluczowe w tym okresie jest także znalezienie komfortowych i bezpiecznych miejsc postoju ciężarówki zarówno w Polsce, jak i na głównych europejskich szlakach komunikacyjnych. 

REKLAMA

Wakacje za granicą dorosłych i dzieci 2024. Gdzie z paszportem a kiedy wystarczy dowód osobisty? Co z prawem jazdy, ubezpieczeniem?

Krajowa Administracja Skarbowa udzieliła wyjaśnień odnośnie tego jakie dokumenty trzeba posiadać podczas wyjazdu zagranicznego. Zarówno w przypadku dorosłych jak i dzieci.

Zasiłek opiekuńczy w 2024 i 2025 roku

Czym jest zasiłek opiekuńczy i komu przysługuje? Ile wynosi? Jak długo można go pobierać?

REKLAMA