reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Działalność gospodarcza > Czy można założyć żłobek w mieszkaniu?

Czy można założyć żłobek w mieszkaniu?

Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej określa wymagania lokalowe i sanitarne dotyczące żłobków i klubów dziecięcych. Jakie warunki należy spełnić, by móc otworzyć żłobek?

Pierwszym warunkiem prowadzenia żłobka jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu dzieci w lokalu. Powinny zostać to potwierdzone pozytywną opinią:

1. komendanta powiatowego/ miejskiego Państwowej Straży Pożarnej;

2. właściwego państwowego inspektora sanitarnego.

Lokal powinien znajdować się w budynku lub jego części spełniających wymagania określone w przepisach techniczno-budowlanych oraz przepisach o ochronie przeciwpożarowej dla kategorii zagrożenia ludzi ZL II lub wymagania uzgodnione z właściwym miejscowo komendantem wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej.

Zobacz również: Zawiązanie spółki z o.o. w jeden dzień?

Przepisy rozporządzenia dopuszczają jednak prowadzenie żłobka lub klubu dziecięcego w lokalu znajdującym się w innym niż wskazany powyżej budynek, jeśli lokal:

1) jest przeznaczony dla nie więcej niż 15 dzieci;

2) znajduje się na parterze budynku wykonanego z elementów nierozprzestrzeniających ognia;

3) posiada co najmniej dwa wyjścia na zewnątrz, przy czym jednym z nich są drzwi wyjściowe z lokalu, a drugim inne drzwi lub okno umożliwiające bezpośrednie wyjście na przestrzeń otwartą;

4) został wyposażony w trudnozapalne wykładziny podłogowe i inne stałe elementy wyposażenia i wystroju wnętrz oraz gaśnicę proszkową ABC o zawartości co najmniej 4 kg środka gaśniczego.

Rozporządzenie wskazuje w kilkunastu punktach jeszcze inne wymagania, jakie musi spełniać lokal, w którym prowadzony ma być żłobek lub klub dziecięcy.
Pomieszczenie, w którym przebywać będzie od 3 do 5 dzieci powinno mieć powierzchnię co najmniej 16m², a w przypadku większej liczby dzieci – powierzchnia ulega odpowiedniemu zwiększeniu.

Wysokość pomieszczeń powinna wynosić co najmniej 2,5 metra. Pościel i leżaki powinny być przypisane do konkretnego dziecka i odpowiednio przechowywane. W pomieszczeniach należy utrzymywać temperaturę co najmniej 20 stopni.

Zobacz również serwis: Działalność gospodarcza

W lokalu powinno być zapewnione:

1) stanowisko do przewijania dzieci;

2) miejsce do przechowywania sprzętu i środków utrzymania czystości;

3) miejsce do przechowywania odzieży wierzchniej;

4) otwieranie co najmniej 50% powierzchni okien;

5) oświetlenie o parametrach zgodnych z Polską Normą.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jednym z najważniejszych warunków prowadzenia żłobka jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu dzieci w lokalu.
Jednym z najważniejszych warunków prowadzenia żłobka jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu dzieci w lokalu.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

24ivalue.pl - to firma udostępniająca w Polsce system ekspercki 24ivalue

Jest to pierwszy tego rodzaju system w Polsce i na Świecie, który kompleksowo obejmuje trudne obszary księgowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama