reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Alimenty na dziecko > Od czego zależy wysokość alimentów?

Od czego zależy wysokość alimentów?

Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o jego utrzymanie lub wychowanie.

Tak więc, granice świadczeń alimentacyjnych są wyznaczone z jednej strony przez usprawiedliwione potrzeby uprawnionego, a z drugiej przez zarobkowe i majątkowe możliwości zobowiązanego.

Rodzice powinni zapewnić dziecku utrzymanie na takiej stopie życiowej na jakiej sami żyją. Utrzymanie stopy życiowej powinno być na godnym poziomie.

Usprawiedliwione potrzeby uprawnionego oraz możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego pozostają we wzajemnej zależności i obie te przesłanki wzajemnie na siebie rzutują, w szczególności przy ustalaniu wysokości alimentów przez sąd.

Pojęcie możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego oznacza pewnego rodzaju zdolność płatniczą, ale nie tylko. Zdolność płatnicza to z jednej strony wysokość osiąganych przez zobowiązanego dochodów, a z drugiej strony wysokość dochodów osiąganych z majątku, który posiada. Do dochodów wlicza się nie tylko wynagrodzenie za pracę, ale również inne uzupełniające świadczenia, np. premie, nagrody jubileuszowe, dodatki etc. Dochodami mogą być ponadto zyski z majątku, np. dochody z najmu czy dzierżawy.

Zobacz: Alimenty na dziecko przy rozwodzie - wysokość świadczeń

Oceniając możliwości zobowiązanego powinny być również brane pod uwagę niewykorzystane możliwości. Oznacza to, że powinny być brane pod uwagę dochody i zarobki jakie zobowiązany mógłby uzyskać przy pełnym wykorzystaniu swoich możliwości, tj. sił fizycznych i umysłu. Ale chodzi o zdolność do osiągnięcia określonych zarobków i dochodów. Zdolność może więc zależeć od wielu aspektów takich jak: wiek, stan zdrowia, wykształcenie, ukończenie specjalistycznych kursów etc.

Sam brak lub ograniczone efekty, np. z gospodarstwa rolnego nie mogą zostać uwzględnione wówczas, gdy właściciel gospodarstwa prowadzi je w sposób nienależyty, zaniedbuje je lub z innych nieuzasadnionych przyczyn niewłaściwie nim zarządza.

Sąd przy ustalaniu wysokości alimentów powinien mieć również na względzie interes zobowiązanego, np. stan zdrowia.

Gdy rodzic jest inwalidą to nie można od niego wymagać by przedsiębrał starania o uzyskanie dochodów z takim wysiłkiem, który przekracza jego możliwości fizyczne i w konsekwencji mógłby zaważyć w sposób ujemny na jego zdrowiu. Aktywizacja zawodowa nie może bowiem prowadzić do uszczerbku na zdrowiu.

Zobacz serwis: Alimenty

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sąd przy ustalaniu wysokości alimentów powinien mieć również na względzie interes zobowiązanego.
Sąd przy ustalaniu wysokości alimentów powinien mieć również na względzie interes zobowiązanego.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jagoda Szymańska

projektant wnętrz, INNE MEBLE

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama