reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Zasiłki > Kiedy zasiłek na dziecko jest nienależny?

Kiedy zasiłek na dziecko jest nienależny?

Rodzic otrzymujący zasiłek na dziecko musi go zwrócić gminie wraz z odsetkami, jeżeli poprawi się jego sytuacja dochodowa lub nabędzie prawa do świadczeń za granicą. Co może zrobić rodzic, gdy zostanie zobowiązany do zwrotu zasiłku?

Osoby pobierające zasiłki na dziecko są zobowiązane do powiadamiania gminy o zmianach okoliczności, które uprzednio zadecydowały o ich przyznaniu. Chodzi tu przede wszystkim o wzrost dochodów rodziny. Jeżeli obowiązek ten jest niedopełniany, gmina zażąda od takiej osoby zwrotu wypłaconych pieniędzy jako świadczeń pobranych nienależnie. Rodzic będzie musiał zwrócić również te świadczenia, które zostały mu przyznane w wyniku podstępnych działań, kłamliwych zeznań. Zwrot świadczeń nastąpi również, gdy rodzic otrzymywał zasiłek w innym kraju Unii Europejskiej.

Odsetki

Po decyzji gminy nakazującej zwrot pobieranych świadczeń naliczone zostaną odsetki. Nalicza się je od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu wypłaty świadczeń, które są nienależne. Zasiłek i odsetki są pobierane na zasadach określonych dla postępowania egzekucyjnego w administracji.

Zobacz: Kiedy można ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne?

Umorzenie zwrotu

Rodzic, który bezpodstawnie pobierał zasiłek na dziecko, wobec którego gmina podjęła decyzję o jego zwrocie, może złożyć podanie do gminy o umorzenie zwrotu w całości lub w części. Musi tego dokonać w ciągu 14 dni od daty otrzymania decyzji. Podanie musi być uzasadnione ważnymi okolicznościami rodzinnymi. Rodzic może złożyć podanie o odroczenie terminu płatności albo rozłożenie go na raty. Rozpatrzenie podania przez gminę jest uznaniowe, co oznacza, że nie ma pewności czy przedstawione uzasadnienie wpłynie na wcześniejszą decyzję.

Przy podejmowaniu decyzji o umorzeniu zwrotu gmina powinna ustalić, jaki będzie wpływ zwrotu świadczeń na sytuację życiową rodziny, czy nie spowoduje to pogorszenia się sytuacji materialnej. Na decyzje gminy mają również wpływ cechy rodzica oraz przewidywana możliwość zaspokojenia potrzeb rodziny po zwrocie świadczenia.

Odwołanie do sądu

W przypadku nie umorzenia zwrotu świadczeń przez gminę, rodzic ma możliwość odwołania się do samorządowego kolegium odwoławczego. Gdy kolegium podtrzyma decyzję gminy, odwołujący się może skierować swoją skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego. 

Zobacz serwis: Pomoc społeczna

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Zając

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama