REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Encyklopedia prawa, Zdolność kredytowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak zdobyć pieniądze na drugie mieszkanie?

Przeważnie banki nie posiadają ofert, dostosowanych do potrzeb osób, które chcą kupić większe mieszkanie, zaś poprzedni lokal przeznaczyć pod wynajem. Tymczasem koszty utrzymania starej nieruchomości zaniżają naszą zdolność kredytową – podkreślają eksperci. Która instytucja finansowa skłonna jest mimo wszystko pożyczyć nam dodatkowe 100 tys. zł na kupno drugiego lokalu mieszkaniowego?

Czy wykonywany zawód ma wpływ na warunki kredytowania?

Czy stosunek do służby wojskowej ma wpływ na decyzję banku w sprawie kredytu? Jakie znaczenie ma zawód? Czy instytucje finansowe traktują w jednakowy sposób lekarzy, sklepikarzy i chociażby żołnierzy? Eksperci finansowi pomogą Ci rozwiać wszelkie wątpliwości.

Kredyt: na ile lat i jakie raty wybrać?

Bank przyznał Ci już kredyt. Teraz pora na raty. Od czego zależy ich wysokość? Jaką formę spłaty kredytu wybrać – raty równe czy malejące? Sprawdź, jaka opcja będzie dla Ciebie najkorzystniejsza.

Inflacja na świecie nadal pozostaje na wysokim poziomie

W ciągu najbliższych dni poznamy szereg publikacji, dotyczących koniunktury gospodarczej w Polsce w kwietniu. Niemalże wszystkie odczyty z marca przyniosły rozczarowanie, z tego względu inwestorzy mogą przywiązywać dużą wagę do najnowszych danych i wykazać szczególną wrażliwość na pogorszenie kondycji polskiej gospodarki.

REKLAMA

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać tani kredyt?

Aż 18 banków oferuje kredyt mieszkaniowy z marżą w okolicach 1 proc. Czy jednak łatwo jest sprostać wymaganiom danej instytucji? Ekspertka tłumaczy, jaka zależność panuje między marżą a takimi parametrami, jak wkład własny, wysokość dochodów, wielkość kredytu czy gotowość zakupu dodatkowych produktów.

Które banki oferują kredyty o stałej stopie oprocentowania?

Czy istnieje szansa na to, aby raty kredytu hipotecznego rosły wraz ze zmianami stóp procentowych? Niestety tylko trzy banki dają klientom możliwość sięgnięcia po takie rozwiązanie. Trzeba jednak liczyć się z tym, że w początkowym okresie kredytowania oprocentowanie pożyczki będzie wysokie.

Jaką kwotę można pożyczyć pod hipotekę?

Wśród młodych ludzi wzrasta świadomość tego, że własne mieszkanie to wielki wydatek. Eksperci są zdania, że coraz więcej dwudziestoparolatków oszczędza pieniądze na wkład własny. Czy jest to konieczne? A może prościej byłoby zaciągnąć kredyt na sto procent wartości nieruchomości?

Najlepsze pożyczki i kredyty gotówkowe w kwietniu 2011 - porada

Eksperci podkreślają, że w kwietniu zaszły zasadnicze zmiany na rynku kredytów gotówkowych. Lider rankingu z zeszłego miesiąca stracił pierwszą pozycję i zmieniły się banki, zajmujące czołowe miejsca. Do której instytucji warto udać się po finansowanie?

REKLAMA

Który kredyt hipoteczny w złotych wybrać?

Powoli zaczynamy przyzwyczajać się do uśmiechniętych twarzy, które z billboardów i ekranów telewizorów nawołują nas do wzięcia kredytu hipotecznego w promocji. Ekspert przeanalizował aktualnie dostępne oferty, porównując standardowe kredyty ze sprzedażą cross-sellingową. Czy warto dać się skusić reklamom?

W których bankach nasza zdolność kredytowa będzie największa?

Eksperci finansowi przypominają, że banki mają czas do końca roku, aby wprowadzić zasady nowej Rekomendacji S. Które banki najlepiej oceniają naszą zdolność kredytową? Czy korzystne warunki kredytowania utrzymają się w 2012 roku?

Jakie promocje pożyczek i kredytów gotówkowych są dostępne w kwietniu?

Wraz z nadejściem wiosny rozpoczął się sezon na kredyty i pożyczki gotówkowe. Eksperci zwracają uwagę na fakt, że banki przygotowały nowe, atrakcyjne promocje. Które oferty są godne uwagi?

Co się dzieje z kredytem hipotecznym po rozwodzie?

Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem, zaciąganym nawet na kilkadziesiąt lat. W tym czasie drogi wielu małżonków rozchodzą się. Co dzieje się z mieszkaniem i kredytem, gdy nie da się uniknąć rozwodu? Na to pytanie odpowiada ekspert.

Czy kredyt hipoteczny w euro jest bardziej opłacalny?

Istnieje duża zależność między rynkiem nieruchomości a rynkiem kredytów hipotecznych. W zależności od zmian w warunkach przyznawania kredytów przez banki, można prognozować, jakie będzie zainteresowanie kupnem lokali mieszkalnych. Zanim zdecydujemy się na kredyt hipoteczny, warto sprawdzić, jak zmieniał się system ratalny na przełomie 2010 i 2011 roku.

Czy banki udzielają kredytów hipotecznych osobom powyżej 65 roku życia?

Wielu młodych ludzi bierze kredyty na zakup mieszkania. Mają przed sobą perspektywę lat pracy zawodowej i banki chętnie udzielają im kredytów. Są jednak w naszym społeczeństwie osoby, które znajdują się już w wieku emerytalnym. Czy instytucje finansowe również takim osobom udzielają kredytów hipotecznych?

W jaki sposób bank ocenia zdolność kredytową?

Żaden bank nie udziela kredytów pochopnie, dlatego może się okazać, że odpowiedź na prośbę o kredyt będzie negatywna. Eksperci podkreślają, że każda instytucja finansowa nastawiona jest na nieco innego klienta. Jak banki, od których chcemy pożyczyć pieniądze, sprawdzają, czy spełniamy ich kryteria?

Co warto wiedzieć o wypowiedzeniu umowy kredytu hipotecznego?

Wypowiedzenie umowy jest jednostronną czynnością prawną, która skutkuje rozwiązaniem stosunku prawnego pomiędzy stronami. Eksperci podkreślają, że umowa kredytowa jest jednak dokumentem szczególnym, do którego zastosowanie mają przepisy Prawa bankowego. Co oznacza to w praktyce?

Dlaczego małżonkom z intercyzą trudniej jest dostać kredyt hipoteczny?

8 banków utrudnia zaciągnięcie kredytu hipotecznego rozwodnikom i osobom, które podpisały intercyzę. Czy powstała w ten sposób rozdzielczość majątkowa zwalnia nas z ponoszenia odpowiedzialności za długi byłego partnera bądź partnerki? Eksperci finansowi uważają, że niekoniecznie.

Najlepsze kredyty hipoteczne w marcu 2011 r. – porada

W marcu rynek kredytów hipotecznych uległ zasadniczym zmianom, w porównaniu z lutym. Eksperci zauważyli, że wśród nowych ofert pojawiły się kuszące hasła, takie jak marża 1 proc. i prowizja 0 proc. Czy te slogany mają jednak przełożenie na niższy koszt kredytowania?

Które banki chętnie udzielały kredytów w 2010 roku?

Czy kampanie reklamowe, promujące kredyty, znalazły pokrycie w liczbie udzielonych kredytów? Zdaniem ekspertów pieniędzy nie żałowali klientom: Getin Noble Bank, PKO BP, ING Bank Śląski, Nordea i BOŚ. W BNP Paribas, BZ WBK i Citi Handlowym uzyskanie kredytu nie było już takie proste.

Jaki wpływ na zdolność kredytową mają dochody z wynajmu mieszkania?

Wynajmujesz mieszkanie, kupione na kredyt, ale dochody z czynszu nie starczają na uregulowanie całego zobowiązania? Chciałbyś zadłużyć się po raz drugi? Ekspert wyjaśnia, w jakim stopniu dochody z najmu wpływają na zdolność kredytową.

Najlepsze pożyczki i kredyty gotówkowe w marcu 2011 r. – porada

Czy marzec jest dobrym miesiącem na zaciągnięcie kredytu gotówkowego? Eksperci finansowi przeanalizowali zmiany na rynku kredytów w tym okresie i doszli do wielu interesujących wniosków.

Czy stać nas na większe o połowę mieszkania?

Eksperci od nieruchomości podkreślają, że od połowy 2009 roku powierzchnia mieszkania, na jaką może pozwolić sobie przeciętny Polak, pracujący w sektorze przemysłowym, zwiększyła się o 54%. Czy tendencja do poprawy w tym zakresie utrzyma się w kolejnych miesiącach? Od czasów kryzysu nasze wynagrodzenia wzrosły, polityka kredytowa banków złagodniała, a ceny mieszkań ustabilizowały się.

Jak poradzić sobie z hipoteką we franku?

Czy jest sposób na to, żeby pozbyć się mieszkania, na które zaciągnęliśmy kredyt we franku, bez ponoszenia dużych strat? Ok. 400 tys. osób, zadłużonych w szwajcarskiej walucie, traci nadzieję na sprzedaż nieruchomości. Eksperci zwracają jednak uwagę na to, że niektóre banki chętnie pomogą zamienić obciążone hipoteką mieszkanie na większe.

Czy warto mieć konto bankowe z debetem?

Zamiast ubiegać się o kredyt gotówkowy, można założyć sobie tzw. „konto z debetem”, które umożliwia zaciągnięcie kredytu odnawialnego. Eksperci podkreślają, że takie kredyty są nisko oprocentowane. Czy to dobry sposób na zapewnienie sobie płynności finansowej?

Dlaczego kredyt we franku powraca do łask?

Dlaczego z coraz większą ufnością podchodzimy do kredytów mieszkaniowych we franku? Krok po kroku przybywa nam zobowiązań właśnie w tej walucie. Eksperci finansowi zauważyli, że pod koniec 2010 roku ilość kredytów, zaciągniętych w CHF, przewyższała o połowę tę z początku roku. W czwartym kwartale ur. do naszych kieszeni trafiło 750 mln zł we franku.

Co wie o nas Biuro Informacji Kredytowej?

Nie ukryjesz przed nimi faktu, że wziąłeś kredyt. Jeżeli nie spłacasz rat w terminie, dowiedzą się o tym. Czy Biuro Informacji Kredytowej może pokrzyżować plany przyszłym kredytobiorcom? Eksperci finansowi dostrzegają w działalności BIK wiele plusów dla klientów banków.

Gdzie warto zaciągnąć kredyt hipoteczny na 100% wartości nieruchomości?

Znalazłeś swoje wymarzone mieszkanie, ale nie masz pieniędzy na wkład własny? Nawet, jeżeli nie dysponujesz oszczędnościami, nie przekreśla to twoich szans na kredyt. Eksperci z TotalMoney wskazują, gdzie opłaca się zaciągnąć kredyt mieszkaniowy na 100% wartości nieruchomości.

Czy osoba prawna może skorzystać z pomocy prawnej z urzędu?

Wraz z nowelizacją Kodeksu postępowania cywilnego osoby fizyczne uzyskały prawo do skorzystania z pomocy prawnej z urzędu.

Narodowy Fundusz Zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) jest państwową jednostką organizacyjną, która w systemie powszechnej opieki zdrowotnej zajmuje się finansowaniem świadczeń zdrowotnych. Środki, które NFZ przeznacza na finansowanie, pochodzą ze składek ubezpieczenia zdrowotnego.

Najem

Umowa najmu należy do kategorii umów nazwanych, a jej istotne postanowienia zostały określone w Kodeksie cywilnym w art. 659 – 692. Istotą najmu jest oddanie rzeczy do używania na czas oznaczony lub nieoznaczony.

Nieruchomość

Nieruchomość, jako rzecz będąca przedmiotem prawa, została zdefiniowana w Kodeksie cywilnym. Wyróżnia się nieruchomości gruntowe, budynkowe i lokalowe.

Niewypłacalność

Niewypłacalność to stan finansowy określonego podmiotu, który na gruncie prawa upadłościowego i naprawczego, daje podstawy do ogłoszenia upadłości.

Notariusz

Notariusz jest osobą zaufania publicznego, która korzysta z uprawnień przysługujących funkcjonariuszom publicznym. Podstawowym zadaniem notariuszy jest zapewnienie bezpieczeństwa i pewności obrotu prawnego.

Niezgodność towaru z umową

Niezgodność towaru z umową jest podstawą odpowiedzialności sprzedawcy z tytułu sprzedaży konsumenckiej. Jest to termin prawa konsumenckiego.

Osoba prawna

Osoby prawne to jednostki organizacyjne, które na równi z osobami fizycznymi są podmiotami stosunków cywilnoprawnych. Osobą prawną jest również Skarb Państwa.

Osoba fizyczna

Osoba fizyczna to prawne określenie człowieka, jako podmiotu stosunku cywilnoprawnego. Osoby fizyczne posiadają zdolność prawną, a także po spełnieniu określonych warunków zdolność do czynności prawnych.

Obowiązki sprzedawcy

W przypadku sprzedaży konsumenckiej sprzedawca ma szereg obowiązków względem kupującego. Wśród nich należy przede wszystkim wyróżnić obowiązek przyjęcia i rozpatrzenia reklamacji.

W którym banku opłaca się wziąć kredyt z dopłatą w ramach „Rodziny na Swoim”?

Zdaniem ekspertów finansowych kredyt „Rodzina na Swoim” najbardziej opłaca się zaciągnąć w BNP Paribas Fortis, DB PBC, Citi Handlowym, PKO BP i Banku Pocztowym. Czy warto skorzystać z ofert jednej z powyższych instytucji? Za kilka tygodni nie będzie już możliwości uzyskania pożyczki na mieszkanie na starych zasadach.

Obowiązki pracodawcy

Pracodawca jest stroną stosunku pracy, z którego wynikają jego prawa i obowiązki. Do podstawowych obowiązków pracodawcy należy wypłata wynagrodzenia oraz przeciwdziałanie dyskryminacji.

Obowiązki pracownika

Pracownik jest stroną stosunku pracy, z którego wynikają jego prawa, jak również obowiązki. Podstawowym uprawnieniem pracownika jest prawo do terminowego wynagrodzenia.

Pozew

Pozew jest to pismo procesowe, prowadzące do wszczęcia postępowania sądowego. W treści pozwu zawarte jest skonkretyzowane żądanie powoda, domagającego się ochrony prawnej.

Pożyczka

Przez umowę pożyczki jedna strona zobowiązuje przenieść na drugą na własność określoną ilość pieniędzy lub rzeczy oznaczonych co do gatunku, a druga zwrócić tę samą ilość pieniędzy lub rzeczy ruchomych. Umowa pożyczki należy do kategorii tzw. umów nazwanych.

Pracodawca

Pracodawcą w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników.

Pracownik

Pracownikiem jest osoba fizyczna, która świadczy pracę na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Pracownikami w rozumieniu Kodeksu pracy nie są osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych.

Przedsiębiorca

Przedsiębiorcą jest osoba fizyczna lub prawna lub też tzw. ułomna osoba prawna, która wykonuje we własnym imieniu działalność gospodarczą.

Rozbój

Rozbój jest to kwalifikowana postać kradzieży, która wiąże się z użyciem przemocy lub groźbą jej natychmiastowego użycia względem osoby pokrzywdzonej. Rozbój jest zagrożony karą od 2 do 12 lat pozbawienia wolności.

Rozdzielność majątkowa

Jest to jeden z typów małżeńskiego ustroju majątkowego. Charakteryzuje się tym, że nie występuje w nim wspólny majątek małżonków, a jedynie dwa odrębne majątki osobiste każdego z nich.

Reklamacja

Reklamacja jest żądaniem kupującego, wynikającym z zawartej ze sprzedawcą lub usługodawcą umowy. Jest to uprawnienie przysługujące z racji nieprawidłowego wykonania umowy przez drugą stronę.

Rozwód

Jest to jedna z przyczyn ustania małżeństwa. Jest orzekany wyrokiem sądu na żądanie małżonków, w przypadku gdy pomiędzy małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia.

Ruchomość

Kodeks cywilny nie zawiera definicji ruchomości, a doktrynalna definicja rzeczy ruchomych jest zbudowana w sposób negatywny. Ruchomościami są te rzeczy, które nie są nieruchomościami.

REKLAMA