REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
main image
Pozew jest to pismo procesowe, prowadzące do wszczęcia postępowania sądowego. W treści pozwu zawarte jest skonkretyzowane żądanie powoda, domagającego się ochrony prawnej.

Zobacz serwis: Postępowanie sądowe

Pozew jest jednym z najważniejszych pism procesowych, którego istota polega na wszczęciu postępowania sądowego. W piśmie tych dochodzi do konkretyzacji żądań powoda oraz wskazania podstaw faktycznych.

Przepisy dotyczące wymogów pozwu zostały zawarte w Kodeksie postępowania cywilnego. Zgodnie z art. 187 tegoż kodeksu pozew powinien czynić zadość warunkom pisma procesowego oraz zawierać:

1) dokładnie określone żądanie, a w sprawach o prawa majątkowe także oznaczenie wartości przedmiotu sporu, chyba że przedmiotem sprawy jest oznaczona kwota pieniężna;

2) przytoczenie okoliczności faktycznych uzasadniających żądanie, a w miarę potrzeby uzasadniających również właściwość sądu.

Powód nie jest obowiązany do wskazywania podstaw prawnych swojego żądania. Wskazanie prawnej podstawy jest bowiem zadaniem sądu.

Warunki pisma procesowego

Warunki pisma procesowego, których spełnienie jest wymagane także względem pozwu zostały określone w art. 126 Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z tym przepisem każde pismo procesowe powinno zawierać:

1) oznaczenie sądu, do którego jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;

2) oznaczenie rodzaju pisma;

3) osnowę wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności;

4) podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;

5) wymienienie załączników.

Zobacz: Strony postępowania

Podstawa prawna: Kodeks postępowania cywilnego

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA