REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorca

main image
Przedsiębiorcą jest osoba fizyczna lub prawna lub też tzw. ułomna osoba prawna, która wykonuje we własnym imieniu działalność gospodarczą.

Zobacz serwis: Działalność gospodarcza

Przepisy prawa w różny sposób definiują przedsiębiorcę. Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, prawna i jednostka organizacyjna, niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną (np. spółka jawna), która wykonuje we własnym imieniu działalność gospodarczą.

Działalność gospodarcza

Zgodnie z art. 2 tejże ustawy działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Przedsiębiorca w Kodeksie cywilnym

Odrębną definicję zawiera z kolei Kodeks cywilny, którego art. 43(1) stanowi, iż przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i ułomna osoba prawna, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową.

Osoby fizyczne jako przedsiębiorcy

Zgodnie z powyższymi definicjami przedsiębiorstwami mogą być osoby fizyczne. Nie ma tutaj znaczenia status prawnopaństwowy takich osób, co oznacza, że działalność gospodarczą jako przedsiębiorcy mogą podejmować zarówno obywatele RP, jak i cudzoziemcy.

Przedsiębiorcą mogą być jednakże wyłącznie osoby fizyczne, które mają pełną zdolność do czynności prawnych (osoby pełnoletnie).

Wpis do rejestru

Podjęcie działalności gospodarczej wymaga uprzedniego wpisu do określonego rejestru przedsiębiorców. Zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorcy, będący osobami fizycznymi, mogą podejmować działalność gospodarczą po uzyskaniu wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej.

W przypadku przedsiębiorców będących osobami prawnymi wymagany z kolei jest wpis do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Zobacz: Postępowanie administracyjne

Podstawa prawna: Kodeks cywilny

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA