Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
main image
Rozbój jest to kwalifikowana postać kradzieży, która wiąże się z użyciem przemocy lub groźbą jej natychmiastowego użycia względem osoby pokrzywdzonej. Rozbój jest zagrożony karą od 2 do 12 lat pozbawienia wolności.

Zobacz serwis: Postępowanie karne

Zagrożenie karą

Przestępstwo rozboju stanowi kwalifikowaną postać kradzieży. Zgodnie z art. 280 ust. 1 Kodeksu karnego kto kradnie, używając przemocy wobec osoby lub grożąc natychmiastowym jej użyciem albo doprowadzając człowieka do stanu nieprzytomności lub bezbronności, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

Jeżeli sprawca rozboju posługuje się bronią palną, nożem lub innym podobnie niebezpiecznym przedmiotem lub środkiem obezwładniającym albo działa w inny sposób bezpośrednio zagrażający życiu lub wspólnie z inną osobą, która posługuje się taką bronią, przedmiotem, środkiem lub sposobem, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 (art. 280 ust. 2 Kodeksu karnego).

Przestępstwo przeciwko mieniu

Rozbój jest przestępstwem skierowanym zarówno przeciwko osobie, jak i mieniu. W odróżnieniu od zwykłej kradzieży wiąże się z użyciem lub groźbą użycia przemocy wobec osoby pokrzywdzonej (np. zagrożenie użyciem broni palnej).

W przypadku kwalifikowania danego czynu jako rozboju nie ma znaczenia, czy pokrzywdzony sam wydaje napastnikowi mienie, czy też zostaje mu ono odebrane. Środki, którymi posługuje się sprawca, muszą być zastosowane przed lub w czasie dokonywania czynu. Za rozbój należy również użyć działania sprawcy, skierowane przeciwko osobie pokrzywdzonego, które doprowadzają do obezwładnienia ofiary. Środki te muszą być zastosowane celem dokonania kradzieży.

Zobacz: Prawa ofiary przestępstwa

Podstawa prawna: Kodeks karny

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA