REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozdzielność majątkowa

main image
Jest to jeden z typów małżeńskiego ustroju majątkowego. Charakteryzuje się tym, że nie występuje w nim wspólny majątek małżonków, a jedynie dwa odrębne majątki osobiste każdego z nich.

Zobacz serwis: Małżeństwo

Rozdzielność majątkowa może powstać w drodze umowy, zawartej pomiędzy małżonkami, lecz również w drodze orzeczenia sądu. Istotą rozdzielności jest to, że nie ma majątku wspólnego, a jedynie dwa majątki osobiste małżonków, odrębne od siebie. Każdy z małżonków ma prawo dysponowania i zarządzania własnym majątkiem osobistym.

Rozdzielność umowna

Rozdzielność majątkowa może być ustanowiona w drodze umowy, w formie aktu notarialnego. Spisanie takiej umowy wymaga zgody obojga małżonków, a zawarcie jej w innej formie, niż akt notarialny będzie powodował jej nieważność. Umowa taka może jest odwołalna i może być rozwiązana w każdej chwili. Co istotne taka umowa może być zawarta zarówno przed, jak i po powstaniu związku małżeńskiego.

Jednym z rodzajów rozdzielności jest rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków. Dorobkiem jest wzrost wartości majątku. Po ustaniu rozdzielności małżonkowie mają prawo do wyrównania dorobków. Sprawy tego typu rozstrzyga sąd.

Orzeczenie sądu

Oprócz tego rozdzielność majątkowa może być ustanowiona w drodze przymusowej, jeżeli domaga się tego jeden z małżonków. Następuje to w drodze orzeczenia sądowego, przy zaistnieniu ważnych powodów. Ważnymi powodami, które mogą być podstawą orzeczenia, są np. alkoholizm, trwonienie wspólnego majątku, czy też rażąca niegospodarność.

Zobacz: Majątek

Podstawa prawna: Kodeks rodzinny i opiekuńczy

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA