REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Krajowy rejestr sądowy, Dokument

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Opłaty w Krajowym Rejestrze Sądowym w 2012 r.

Każdy wpis do Krajowego Rejestru Sądowego podlega opłacie. Jakie opłaty obowiązują w 2012 r.?

Loteria o Zieloną Kartę

Loteria o Zieloną Kartę na rok 2013 jest otwarta od 4 października 2011 do 5 listopada 2011 r.

Polska Klasyfikacja Działalności

Polska Klasyfikacja Działalności (PKD, a obecnie PKD 2007) stanowi umownie przyjęty zbiór rodzajów działalności społecznej i gospodarczej realizowanej przez podmioty gospodarcze, ujęty w sposób hierarchiczny oraz odpowiednio usystematyzowany. PKD zostało wprowadzone do stosowania w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej.

Płatnik

Płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

REKLAMA

Działalność gospodarcza

Działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG)

CEIDG prowadzi w systemie teleinformatycznym minister właściwy do spraw gospodarki.

Centralna Informacja Krajowego Rejestru Sądowego

Centralną Informację KRS (z oddziałami przy sądach rejestrowych) tworzy Minister Sprawiedliwości. Do zadań Centralnej Informacji należy: prowadzenie zbioru informacji KRS oraz elektronicznego katalogu dokumentów spółek, udzielanie informacji z Rejestru oraz przechowywanie i udostępnianie kopii dokumentów z katalogu, utworzenie i eksploatacja połączeń Rejestru i katalogu w systemie informatycznym

Jakie są rodzaje stowarzyszeń?

Najbardziej popularnym stowarzyszeniem jest stowarzyszenie zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym, jednak nie jest to jedyny rodzaj. Jakie inne stowarzyszenia wyróżniamy i czym różnią się od siebie?

REKLAMA

Co to jest wtórnik?

Czasem może zdarzyć się tak, że nasze prawo jazdy lub dowód rejestracyjny zostanie skradziony, zgubiony lub ulegnie zniszczeniu. W takim wypadku wystarczy złożyć w urzędzie rejestrującym wniosek o wydanie tzw. wtórnika.

Co zrobić, gdy zgubimy paszport za granicą?

Paszport jest dokumentem uprawniającym nas do przekraczania granicy Polski. Choć w Europie wystarczy posługiwać się dowodem osobistym, to udając się w dalsze podróże niezbędny jest właśnie dokument paszportowy. Co zrobić, gdy będąc za granicą zgubimy paszport? Do kogo udać się po pomoc?

Jak założyć stowarzyszenie?

Osoby chcące założyć stowarzyszenie mogą wybrać jedną z dwóch jego form – zwykłą oraz rejestrowaną. Zanim jednak złożymy odpowiednie wnioski, warto dowiedzieć się czym w ogóle jest stowarzyszenie i kto je może założyć.

Jakie dokumenty będą potrzebne, gdy podróżujemy z dzieckiem?

Jeżeli zdecydowaliśmy, że w tym roku wyjeżdżamy z dzieckiem na wakacje zagraniczne, może okazać się, że konieczne będzie wyrobienie mu odpowiednich dokumentów, np. dowodu osobistego lub paszportu. W przypadku dzieci, oba te dokumenty będą miały charakter tymczasowy.

Kto może zostać tłumaczem przysięgłym?

Tłumacz przysięgły uprawniony jest do dokonywania tłumaczeń pism i innych dokumentów urzędowych. Aby nim zostać należy spełnić wymogi określone w przepisach prawnych oraz ukończyć egzamin z wynikiem pozytywnym. Jaką drogę należy przejść, by zostać tłumaczem przysięgłym?

O jakich dokumentach pamiętać wyjeżdżając za granicę?

Wakacyjna podróż często planowana jest z dużym wyprzedzeniem i z wielkim zapałem. Czekamy na nią przecież często cały rok. Zanim więc zapakujemy walizki i wsiądziemy do samochodu, pociągu czy samolotu, warto sprawdzić, czy wzięliśmy ze sobą wszystkie potrzebne dokumenty.

Otwarcie zawodu tłumacza przysięgłego od 1 lipca

Do wykonywania zawodu tłumacza przysięgłego wystarczy perfekcyjna znajomość języka polskiego i obcego oraz pozytywny wynik egzaminu przeprowadzonego przez resort sprawiedliwości. Zniknie dotychczasowy wymóg, czyli ukończenie studiów w zakresie tłumaczenia.

Przedsiębiorcy szybciej rozpoczną działalność

Przedsiębiorca będzie mógł rozpocząć działalność gospodarczą już w dniu złożenia wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. 1 lipca 2011 r. w życie wejdą zmiany w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej.

Przekształcanie spółek handlowych – wpis do KRS

Proces przekształcenia spółki handlowej kończy się wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego. Jaki jest termin na złożenie odpowiedniego wniosku o wpis oraz jakie konsekwencje może powodować niedotrzymanie tego terminu?

Mniej dokumentów do renty rodzinnej

Osoby, które chcą otrzymać rentę rodzinną nie będą musiały dostarczać do ZUS dokumentów, które zostały złożone wcześniej np. do ustalenia kapitału początkowego.

Kiedy policjant zatrzyma dowód rejestracyjny?

Policjant jest uprawniony do zatrzymania dowodu rejestracyjnego w ściśle określonych przypadkach, które zostały wskazane w ustawie prawo o ruchu drogowym. Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego może nastąpić jedynie za pokwitowaniem, w którym wskazuje się przyczynę zatrzymania dokumentu.

Kiedy prawo jazdy może zostać zatrzymane?

Przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym wskazują kilka sytuacji, kiedy policjant może zatrzymać prawo jazdy za pokwitowaniem. Kiedy tak się stanie? Czy na podstawie pokwitowania można dalej prowadzić pojazd?

Czy można ubiegać się o drugi paszport?

W wyjątkowych sytuacjach, przewidzianych w przepisach prawnych, możemy ubiegać się o wydanie drugiego paszportu. Kiedy mamy taką możliwość? Kto podejmuje decyzję w tej sprawie?

Kiedy paszport traci ważność?

Ustawa o dokumentach paszportowych wskazuje przypadki, kiedy dokument paszportowy traci ważność. Kiedy taka sytuacja ma miejsce? Czy paszport może zostać unieważniony?

Jakie rodzaje paszportów wyróżniamy?

Dokument paszportowy uprawnia do przekraczania granicy Polski i pobytu zagranicą, a także poświadcza obywatelstwo polskie. Stanowi również dokument potwierdzający tożsamość osoby w zakresie danych w nim zawartych. Jakie rodzaje paszportów wyróżnia polskie prawo?

Gdzie załatwimy formalności związane z naszym samochodem?

Wszelkiego rodzaju sprawy komunikacyjne, tj. związane z prawem jazdy i rejestracją samochodu, załatwimy w starostwie powiatowym. Jakie dokumenty należy mieć przy sobie, odbierając nasze pierwsze prawo jazdy? Co zrobić, gdy dowód rejestracyjny zostanie skradziony?

Gdzie załatwimy sprawy związane z dowodem osobistym?

Niedługo kończysz 18 lat i zastanawiasz się, gdzie złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego? A może musisz go wymienić? Gdzie tego dokonać? Jakie dokumenty należy mieć ze sobą?

Zamiast zaświadczenia wystarczy oświadczenie

Według nowych zasad będzie można złożyć oświadczenia np. przy ubieganiu się o świadczenia rodzinne: o dochodach, o uczęszczaniu dziecka do szkoły lub na studia, o braku propozycji zatrudnienia dla osoby ubiegającej się o dodatek, o wielkości gospodarstwa rolnego.

Nowe dowody osobiste od 2013 roku?

Dotychczas zakładano, że nowym dowodem osobistym, wyposażonym w chip, będzie można posługiwać się od 1 lipca 2011 roku. Jak się jednak okazuje termin ten ulegnie przesunięciu. Nowe dowody będą funkcjonować najprawdopodobniej od 1 stycznia 2013 roku.

Będzie można jeździć bez dokumentów?

Projekt ustawy o centralnej ewidencji pojazdów i centralnej ewidencji kierowców wprowadza wiele rozwiązań, które mają ułatwić życie obywatelom

Po co nam Zielona Karta?

Wybierając się samochodem w dalszą podróż, oprócz dokumentów, takich jak dowód osobisty, paszport i prawo jazdy, wymagana jest od nas Zielona Karta. Czym jest i gdzie można ją nabyć?

Do kiedy należy przechowywać księgi podatkowe?

Podatnik, który poniesie stratę i planuje ją rozliczyć z dochodem uzyskanym w następnych latach, powinien przechowywać księgi podatkowe aż do czasu przedawnienia zobowiązań podatkowych, jakie powstały w latach, w których rozliczał stratę.

List żelazny

To specjalny dokument, przyrzekający oskarżonemu pozostawanie na wolności do czasu prawomocnego zakończenia procedury karnej. W zamian za list żelazny oskarżony zobowiązuje się odpowiadać w procesie z tzw. „wolnej stopy”.

List przewozowy

Dokument ten wystawiany jest w związku z przyjęciem towaru przez przewoźnika. Zawiera dokładny spis inwentarza przesyłanego przy pomocy transportu lądowego, wodnego i powietrznego.

Konosament

Konosament jest to list przewozowy stosowany w transporcie morskim. Przewoźnik obowiązany jest po przyjęciu ładunku na statek wydać załadowcy na jego żądanie konosament.

Konkordat

Konkordat to jest to rodzaj umowy międzynarodowej zawieranej przez Stolicę Apostolską z państwami. Normuje on stosunki między władzą świecką a kościelną w danym państwie.

Akcja

Akcja jest papierem wartościowym, a jej posiadaczowi przysługują zarówno prawa majątkowe i niemajątkowe z niej wynikające.

Kto może zostać kierownikiem urzędu stanu cywilnego?

Co do zasady, kierownikiem urzędu stanu cywilnego jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Czy jest tak w każdej gminie? Jakie warunki musi spełniać osoba ubiegająca się o stanowisko kierownika USC?

Poświadczenia sporządzane przez notariusza

Poza sporządzaniem aktów notarialnych, jedną z czynności dokonywanych przez notariusza jest sporządzanie poświadczeń. Jakiego rodzaju poświadczenia wyróżniamy?

Paszport tymczasowy

Paszport tymczasowy wydaje się na z góry określony termin.

Paszport dyplomatyczny

Paszport dyplomatyczny przysługuje tylko wybranym osobom.

Podpis elektroniczny

Przez podpis elektroniczny należy rozumieć dane w postaci elektronicznej, które wraz z innymi danymi, do których zostały dołączone lub z którymi są logicznie powiązane, służą do identyfikacji osoby składającej podpis elektroniczny.

Informacja publiczna

Każda informacja o sprawach publicznych stanowi informację publiczną i podlega udostępnieniu na zasadach i w trybie określonych w Ustawie o dostępie do informacji publicznej.

Znaki legitymacyjne

Przez znaki legitymacyjne należy rozumieć dokumenty bądź inne przedmioty występujące w roli dokumentów, które stanowią dowód przysługiwania określonej osobie określonego uprawnienia (stwierdzają obowiązek świadczenia). Zazwyczaj pozwalają na skorzystanie z powyższego uprawnienia.

Akt notarialny

Akt notarialny jest szczególną formą dokumentu urzędowego. Sporządza się go, jeżeli wymaga tego przepis prawa lub taka jest wola stron. Niedochowanie formy aktu notarialnego w sytuacji, gdy wymaga tego prawo, powoduje bezskuteczność czynności prawnej oraz jej nieważność.

Czy podpisy na dokumentach powinny być czytelne?

Nie ma przepisu, który nakazywałby składanie na dokumentach czytelnych podpisów, więc teoretycznie należałoby powiedzieć, że nie. Z drugiej jednak strony zasady dochowywania należytej staranności wymagają tego, by wymagać od naszych kontrahentów składania czytelnych podpisów.

Warunki konieczne do uzyskania pozwolenia na budowę

Jeżeli złożony wniosek przez inwestora o pozwolenie na budowę zawiera wszystkie dokumenty tj. projekt budowlany, decyzje, pozwolenia, uzgodnienia wymagane przepisami szczegółowymi oraz spełnia on wymagania określone przez przepisy prawa budowlanego – inwestor uzyska zarówno potwierdzenie projektu budowlanego, jaki i uzyska pozwolenia na budowę.

Kto może sporządzać tłumaczenia oprócz tłumaczy przysięgłych?

Poza tłumaczami przysięgłymi, są osoby, które są uprawnione do sporządzania tłumaczeń mających taką samą moc jak tłumaczenia sporządzone przez tłumacza przysięgłego. Osoby takie to konsulowie i notariusze.

Jakie dokumenty należy złożyć by uzyskać zasiłek przedemerytalny

Zasiłek przedemerytalny jest świadczeniem pieniężnym wypłacanym przez ZUS. Aby go uzyskać należy złożyć wniosek wraz z odpowiednimi dokumentami do organu rentowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej.

Będzie łatwiej o informacje z KRS

Rząd szykuje nowelizację ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Projekt ma na celu deregulację oraz uproszczenie obrotu gospodarczego.

Co to jest forma pisemna z datą pewną?

Przepisy Kodeksu cywilnego do pewnych czynności prawnych wymagają formy pisemnej z datą pewną. Co jednak oznacza to w praktyce?

Jak otrzymać kartę rowerową

Dziecko, które ukończyło 10. rok życia może samodzielnie kierować rowerem, jeżeli posada kartę rowerową. Kartę motorowerową mogą otrzymać uczniowie, którzy ukończyli 13. rok życia.

REKLAMA