reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Notariusz > U notariusza > Poświadczenia sporządzane przez notariusza

Poświadczenia sporządzane przez notariusza

Poza sporządzaniem aktów notarialnych, jedną z czynności dokonywanych przez notariusza jest sporządzanie poświadczeń. Jakiego rodzaju poświadczenia wyróżniamy?

Istnieje bardzo wiele przepisów prawnych, które dla ważności czynności prawnych wymagają podpisu poświadczonego notarialnie. Co to oznacza? To, że nasz podpis jest własnoręczny musi zostać stwierdzone odpowiednią wzmianką notariusza na dokumencie. Najczęściej, osoba, która zainteresowana jest uzyskaniem takiego poświadczenia, składa podpis w obecności notariusza. 

Warto pamiętać, że notariusz bada zgodność z prawem dokumentu, pod którym poświadcza podpis.

Jakie są koszty poświadczenia podpisu? Zgodnie z rozporządzeniem ministra sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej za poświadczenie własnoręczności podpisu albo odcisku palca osoby niepiśmiennej lub niemogącej pisać:

• na dokumentach, jeżeli przedmiot jest oznaczony sumą pieniężną 1/10 maksymalnej stawki, jaka należałaby się, gdyby dokument sporządzano w formie aktu notarialnego;

• na pełnomocnictwach i innych dokumentach – 20 zł.

Zobacz również: Wysokość taksy notarialnej

Innym rodzajem czynności dokonywanej przez notariusza w ramach sporządzania poświadczeń (a jednocześnie jedną z najczęstszych, obok sporządzania aktów notarialnych) jest stwierdzanie zgodności odpisu, wyciągu lub kopii z okazanym oryginałem. 

Jest to czynność bardzo powszechna z tego względu, iż tak poświadczonym dokumentem możemy posługiwać się jak oryginałem (a poświadczonych odpisów możemy mieć wiele). Procedura uzyskania poświadczonego odpisu czy kopii jest bardzo prosta i stosunkowo niedroga. Notariusz kseruje przyniesiony przez nas oryginalny dokument, a następnie umieszcza na nim (np. za pomocą pieczątki) odpowiednią wzmiankę o jego zgodności z oryginałem i składa podpis. 

Za poświadczenie zgodności odpisu z okazanym dokumentem notariusz może pobrać maksymalnie 6 zł za każdą ze stron.

Zobacz również serwis: Notariusz

Notariusz może dokonać również poświadczenia:

• czasu okazania dokumentu (maksymalna taksa notarialna: 6 zł za każdą ze stron);

• pozostawania przy życiu w celu otrzymania emerytury, renty lub innych świadczeń z ubezpieczenia społecznego (5 zł) lub w innym celu (30 zł);

• pozostawania osoby w określonym miejscu (30 zł).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Poza sporządzaniem aktów notarialnych, jedną z czynności dokonywanych przez notariusza jest sporządzanie różnego rodzaju poświadczeń.
Poza sporządzaniem aktów notarialnych, jedną z czynności dokonywanych przez notariusza jest sporządzanie różnego rodzaju poświadczeń.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama