REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

List żelazny

List żelazny
List żelazny
ShutterStock

To specjalny dokument, przyrzekający oskarżonemu pozostawanie na wolności do czasu prawomocnego zakończenia procedury karnej. W zamian za list żelazny oskarżony zobowiązuje się odpowiadać w procesie z tzw. „wolnej stopy”.

Zobacz serwis: Oskarżony przed sądem

List żelazny wydaje się przeważnie w sytuacjach, w których nie ma możliwości przymusowego doprowadzenia oskarżonego przed oblicze sądu. Przeważnie chodzi o przypadki, w których oskarżony pozostaje poza granicami kraju w nieznanym miejscu lub też brak jest możliwości ściągnięcia go na terytorium jurysdykcji polskich sądów (np. wobec niemożności ekstradycji).

Jest przejawem pragmatyzmu ustawodawcy, który w zamian za możliwość przeprowadzenia postępowania z udziałem oskarżonego, gwarantuje mu wolność do czasu wydania prawomocnego wyroku.

Warunki wydania listu żelaznego

List żelazny jest wydawany przez sąd okręgowy (art. 281 Kodeksu postępowania karnego). Zgodnie z art. 282 wydawany jest tylko wtedy, gdy oskarżony spełni trzy podstawowe warunki:

  • będzie się stawiał w oznaczonym terminie na wezwanie sądu, a w postępowaniu przygotowawczym - także na wezwanie prokuratora,
  • nie będzie się wydalał bez pozwolenia sądu z obranego miejsca pobytu w kraju,
  • nie będzie nakłaniał do fałszywych zeznań lub wyjaśnień albo w inny bezprawny sposób starał się utrudniać postępowanie karne.

Oprócz tego wydanie listu żelaznego można uzależnić od poręczenia majątkowego

Odwołanie listu

Spełnienie warunków niezbędnych dla wydania listu żelaznego ma istotne znaczenie w toku całego postępowania. W przypadku naruszenia przez oskarżonego warunków, sąd może odwołać list żelazny.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Podstawa prawna: Kodeks postępowania karnego

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA