REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Po co nam Zielona Karta?

Marta Wrzosek
Zielona Karta jest międzynarodowym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej, które obowiązuje poza granicami Polski.
Zielona Karta jest międzynarodowym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej, które obowiązuje poza granicami Polski.

REKLAMA

REKLAMA

Wybierając się samochodem w dalszą podróż, oprócz dokumentów, takich jak dowód osobisty, paszport i prawo jazdy, wymagana jest od nas Zielona Karta. Czym jest i gdzie można ją nabyć?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC

REKLAMA

Każdy właściciel samochodu obowiązany jest posiadać ważne ubezpieczenie OC. Umowę zawiera w z towarzystwie ubezpieczeń, które w swojej ofercie posiada ubezpieczenia komunikacyjne. Umowa zawierana jest na 12 miesięcy, a od właściciela ubezpieczonego pobierana jest składka. 

Ubezpieczenie OC zapewnia wypłatę odszkodowania ofiarom wypadku, w którym uczestniczył ubezpieczony. 

Oprócz ubezpieczenia OC kierowca może skorzystać z ubezpieczeń autocasco (kradzież i inne zdarzenia) oraz NW (nieszczęśliwe wypadki). Są to jednak ubezpieczenia dobrowolne, a więc za ich nie posiadanie nie jest przewidziana żadna sankcja (poza ewentualnymi dolegliwościami finansowymi w razie kradzieży pojazdu czy jego zniszczeniu w wyniku, np. powodzi).

Zobacz również: Jak zarejestrować samochód?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ubezpieczenie OC ważne jest na terytorium Polski, a także od dnia akcesji Polski do Unii Europejskiej w większości krajów europejskich. Jeżeli chcemy wyjechać dalej, musimy wyposażyć się w Zieloną Kartę.

Co to jest Zielona Karta?

Zielona Karta jest międzynarodowym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej, które obowiązuje poza granicami Polski. Gwarantuje ona, że w razie wypadku z udziałem właściciela pojazdu, ofiarom zostanie wypłacone odszkodowanie.

Zielona Karta drukowana jest według wzoru obowiązującego we wszystkich krajach członkowskich (tj. tych, które podpisały konwencję Zielonej Karty) zawsze w kolorze zielonym.

Gdzie będzie nam potrzebna?

Od dnia akcesji Polski do Unii Europejskiej (1 maja 2004 roku) możemy swobodnie wjeżdżać na terytorium innych państw członkowskich. W praktyce, Zielona Karta okaże się niezbędna w razie wyjazdu samochodem poza granice Unii Europejskiej

Zobacz również serwis: Komunikacja

Aktualnie, ubezpieczenie to konieczne jest przy wjeździe do: 

• Albanii,
• Białorusi,
• Ukrainy,
• Serbii,
• Czarnogóry,
• Maroko,
• Tunezji,
• Izraela,
• Turcji,
• Iranu,
• Macedonii,
• Mołdawii,
• Bośni i Hercegowiny.

Jak uzyskać Zieloną Kartę?

Generalnie, Zieloną Kartę można zakupić u ubezpieczycieli komunikacyjnych. Bardzo często oferują oni jednak Zieloną Kartę bezpłatnie, razem z obowiązkowym ubezpieczeniem OC.

Kartę można oczywiście kupić także na granicy danego kraju, z tymże może okazać się to dużo droższe albo, z różnych przyczyn, niemożliwe, co może utrudnić lub wręcz zniweczyć nasze plany wyjazdowe. Dlatego tą sprawą warto zająć się w Polsce.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  To pewne! Dodatek osłonowy po Senacie jest już u prezydenta A. Dudy. Wnioski do 30 kwietnia 2024 r. Świadczenie do 822,25 zł

  Senat nie wniósł poprawek. I przepisy o dodatku osłonowym na 2024 r. są już na biurku prezydenta A. Dudy.

  2000 zł to racjonalna podwyżka renty socjalnej w 2024 r. Świadczenie wspierające zablokuje taką podwyżkę

  W 2024 r. renta socjalna wzrośnie o 12,3% z 1588,44 zł do około 1784 zł. Potrzebna jest podwyżka o 26% do 2000 zł brutto, aby zrekompensować osobom niepełnosprawnym rzeczywiste koszty inflacji. Wprowadzenie świadczenia wspierającego wyklucza podwyżkę renty socjalnej do 2000 zł. 

  Podwyższony zostanie, z obecnych 10 000 zł do 20 000 zł, limit wartości składników majątku. RM przyjęła projekt ustawy

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedłożony przez ministra finansów. Jednym z najważniejszych rozwiązań jest podwyższony, z obecnych 10 000 zł do 20 000 zł, limit wartości składników majątku , który umożliwia jednorazowe zaliczenie wydatków na nabycie tych składników do kosztów uzyskania przychodów. Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

  Fundusz premiowy dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi w Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. RM przyjęła rozporządzenie

  W dniu 8 grudnia 2023 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek, przedłożone przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Co z wynagrodzeniami tych pracowników? Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

  REKLAMA

  Franczyza na nowych zasadach? Rada Ministrów przyjęła projekt Kodeksu cywilnego. Franczyzobiorca ma być lepiej chroniony

  Czy zmienią się przepisy dotyczące franczyzy? Rada Ministrów 8 grudnia 2023 r. przyjęła projekt Kodeksu cywilnego. Czy zmieni się coś oprócz franczyzy?  Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

  Nagrywanie rozmów przychodzących za zgodą dzwoniących petentów. UODO twierdzi, że praktyka nagrywania rozmów jest bezpodstawna

  UODO zabiera głos w sprawie nagrywania rozmów telefonicznych z interesantami. Czy urzędy będą zmuszone zmienić swoje praktyki? 

  30 proc. podwyżki dla nauczycieli od stycznia 2024 r. Deklaracja podwyżek w oświacie po spotkaniu z kandydatami na przyszłych ministrów

  Deklaracja 30 proc. podwyżek dla nauczycieli od nowego roku w oświacie po spotkaniu z kandydatami na przyszłych ministrów wygłoszona. Jak powiedział D. Tusk: nowy rok zacznie się od 30 proc. podwyżek dla nauczycieli; na razie bez zwiększenia kwoty wolnej.

  In vitro finansowane z budżetu państwa w 2024 r.? Senat jest za.

  W dniu dzisiejszym (red. 8 grudnia 2023 r.) Senat opowiedział się za finansowaniem in vitro z budżetu państwa. Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych już niedługo.

  REKLAMA

  Zmieniony plan KPO Polski zatwierdzony

  Ministrowie finansów UE zatwierdzili zmieniony plan KPO Polski - podało stałe przedstawicielstwo RP przy UE.

  Wypłaty emerytur i rent w grudniu. O czym powinni wiedzieć seniorzy?

  Czy ZUS wypłaci emerytury i renty przed świętami? Kto dostanie podwójny przelew z ZUS? Co z dorabiającymi seniorami? Oto najważniejsze informacje.

  REKLAMA