reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Działalność gospodarcza > Jakie są rodzaje stowarzyszeń?

Jakie są rodzaje stowarzyszeń?

Najbardziej popularnym stowarzyszeniem jest stowarzyszenie zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym, jednak nie jest to jedyny rodzaj. Jakie inne stowarzyszenia wyróżniamy i czym różnią się od siebie?

Decyzja o tym, jaki rodzaj stowarzyszenia wybrać należy do założycieli. Na decyzję wpływ ma nie tylko to, czym chcą się zajmować, ale także to jakie możliwości daje określona forma. I tak, wybierać można z:

1) stowarzyszenia zarejestrowanego w Krajowym Rejestrze Sądowym;

2) stowarzyszenie zwykłe;

3) stowarzyszenie jednostek samorządu terytorialnego;

4) związki stowarzyszeń zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym;

5) kluby sportowe.

Zobacz również: Jak założyć stowarzyszenie?

Stowarzyszenie zwykłe ma zdecydowanie prostszą strukturę organizacyjną i nie posiada osobowości prawnej. Jest ono dużo prostsze do założenia, choćby z tego względu, iż nie musimy go nigdzie rejestrować i może zostać założone już przez 3 osoby fizyczne.

Stowarzyszenie zarejestrowane, jak sama nazwa wskazuje, musi zostać zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym. Rejestracja w KRS daje stowarzyszeniu wiele uprawnień, m.in.: nadaje stowarzyszeniu osobowość prawną, jest organizacją pozarządową, może korzystać z różnych źródeł finansowania. Do jego założenia niezbędne jest uchwalenie statutu i wybranie komitetu założycielskiego. Minimalna liczba założycieli – 15 osób.

Stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego zajmują się wspieraniem działalności samorządów terytorialnych.

Kluby sportowe to nic innego jak stowarzyszenia realizujące cele i zadania w zakresie kultury fizycznej (przede wszystkim udział w rozgrywkach sportowych). Nie zawsze muszą działać jako stowarzyszenie, ale taka forma pozwala im np. posiadać osobowość prawną.

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

Bez względu na to, na jaką formę stowarzyszenia się zdecydujemy, zawsze musi być to grupa osób, która chce wspólnie realizować określony cel. Generalnie, stowarzyszenie charakteryzuje się:

1) dobrowolnością – swobodą zakładania, jak i przystępowania i występowania ze stowarzyszenia;

2) samorządnością – samodzielnością w określaniu celów, programu działania i struktur organizacyjnych, a także niezależność wobec innych podmiotów;

3) trwałością – istnienie stowarzyszenia jest niezależne od jego składu (oby zachowana była minimalna liczba założycieli, w zwykłym – 3, w zarejestrowanym - 15);

4) działanie w celach niezarobkowych.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Jankowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama