REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
main image
Akcja jest papierem wartościowym, a jej posiadaczowi przysługują zarówno prawa majątkowe i niemajątkowe z niej wynikające.

Zobacz również: Działalność gospodarcza

Prawa jakie niesie ze sobą akcja

Akcje niosą ze sobą prawa majątkowe oraz niemajątkowe nazywane korporacyjnymi. Prawa majątkowe to takie prawa jak: prawo do dywidendy, czyli udziału w zysku spółki, który jest dzielony pomiędzy akcjonariuszy spółki, prawo do poboru akcji nowej emisji, a także prawo do udziału w podziale majątku w przypadku likwidacji spółki. Jeśli chodzi o prawa niemajątkowe chodzi tu przede wszystkim o prawo do głosu podczas uczestnictwa w zgromadzeniu akcjonariuszy.

Dokument

Akcja jest dokumentem i musi być w formie pisemnej oraz koniecznie zawierać takie informacje jak firmę, siedzibę i adres spółki, oznaczenie sądu rejestrowego i numer, pod którym spółka jest wpisana do rejestru, datę zarejestrowania spółki i wystawienia akcji, wartość nominalną, serię i numer, rodzaj danej akcji i uprawnienia szczególne z akcji, wysokość dokonanej wpłaty w przypadku akcji imiennych, ograniczenia co do rozporządzania akcją, postanowienia statutu o związanych z akcją obowiązkach wobec spółki, podpis zarządu i pieczęć spółki. Podpis złożony na akcji może być mechanicznie odtwarzany.

Emisja akcji

Możemy wyróżnić dwa rodzaje emisji: założycielską oraz kolejne. Ta pierwsza wydawana jest w momencie tworzenia spółki. Kolejne emisje maja miejsce przy podwyższaniu kapitału zakładowego.

Rodzaje akcji

Akcje mogą być imienne, w takim przypadku uprawnienia z nich przysługują tylko wyszczególnionej na niej osobie, na okaziciela – gdy prawa przysługują każdorazowemu posiadaczowi akcji, gotówkowe – pokryte pieniędzmi, aportowe – pokryte wkładem niepieniężnym oraz nieme, gdy posiadaczowi nie przysługuje prawo głosu na zgromadzeniu akcjonariuszy.

Zobacz serwis: ABC spółek

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA