reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Działalność gospodarcza > Jak założyć stowarzyszenie?

Jak założyć stowarzyszenie?

Osoby chcące założyć stowarzyszenie mogą wybrać jedną z dwóch jego form – zwykłą oraz rejestrowaną. Zanim jednak złożymy odpowiednie wnioski, warto dowiedzieć się czym w ogóle jest stowarzyszenie i kto je może założyć.

Stowarzyszenie to grupa osób, które mają wspólne zainteresowanie bądź chcą wspólnie realizować określony cel. To, co charakteryzuje stowarzyszenie to:

1) dobrowolność – przez co należy rozumieć zarówno swobodę zakładania, jak i przystępowania i występowania ze stowarzyszenia;

2) samorządność – czyli samodzielność w określaniu celów, programu działania i struktur organizacyjnych, a także niezależność wobec innych podmiotów;

3) trwałość – istnienie stowarzyszenia jest niezależne od jego składu (poza koniecznością, by stowarzyszenie tworzyło przynajmniej 15 osób w stowarzyszeniu zarejestrowanym lub 3 członków w stowarzyszeniu zwykłym);

4) działanie w celach niezarobkowych – celem stowarzyszenia nie są korzyści materialne dla jej członków.

Ten, kto chce założyć stowarzyszenie, musi najpierw upewnić się, czy jest osobą, która spełnia wszelkie ustawowe wymagania.

Zobacz również: Jak założyć UKS?

Prawo tworzenia stowarzyszenia przysługuje obywatelom polskim, którzy mają pełną zdolność do czynności prawnych i niepozbawiony praw publicznych.

Pod pewnymi warunkami członkiem stowarzyszenia może być również osoba małoletnia:

1) w wieku od 16 do 18 lat o ograniczonej zdolności do czynności prawnych: mogą należeć do stowarzyszenia, jeżeli w jego zarządzie większość stanowią osoby o pełnej zdolności do czynności prawnych;

2) poniżej 16. roku życia: tylko za zgodą przedstawicieli ustawowych, bez prawa udziału w głosowaniu na walnych zebraniach oraz bez czynnego i biernego prawa wyborczego do władz stowarzyszenia (chyba, że stowarzyszenie zrzesza tylko osoby małoletnie).

Pierwszą rzeczą, jaką należy uczynić jest podjęcie decyzji, czy chcemy założyć stowarzyszenie zwykłe, czy też zarejestrowane.

Aby pokrótce wskazać różnice między tymi dwoma rodzajami stowarzyszeń, można powiedzieć, że:

1) do założenia stowarzyszenia zwykłego wystarczy 3 członków, nie ma ono osobowości prawnej, wiąże się z mniejszymi formalności;

2) stowarzyszenie rejestrowane, jak sama nazwa wskazuje, musi zostać zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym, minimalna liczba członków: 15, rejestracja w KRS daje wiele uprawnień, m.in.: nadaje stowarzyszeniu osobowość prawną, jest organizacją pozarządową, może korzystać z różnych źródeł finansowania.

Aby założyć stowarzyszenie zwykłe, należy w pierwszej kolejności określić jej nazwę, cel, siedzibę oraz regulamin.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

FakturaXL.pl

FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama