reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Świadczenia przedemerytalne > Jakie dokumenty należy złożyć by uzyskać zasiłek przedemerytalny

Jakie dokumenty należy złożyć by uzyskać zasiłek przedemerytalny

Zasiłek przedemerytalny jest świadczeniem pieniężnym wypłacanym przez ZUS. Aby go uzyskać należy złożyć wniosek wraz z odpowiednimi dokumentami do organu rentowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej.

Prawo do świadczenia przedemerytalnego ustala się na wniosek osoby zainteresowanej, od następnego dnia po dniu złożenia wniosku wraz z odpowiednimi dokumentami. Wniosek składa się do organu rentowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Do wniosku dołącza się dowody uzasadniające prawo do świadczenia przedemerytalnego, w tym decyzję o utracie prawa do zasiłku dla bezrobotnych lub informację o upływie 6 miesięcy pobierania zasiłku dla bezrobotnych, a także dowody wymagane do ustalenia prawa do emerytury oraz jej wysokości.

Wniosek o świadczenie przedemerytalne zgłasza się na urzędowym formularzu obejmującym:
1. dane identyfikacyjne zainteresowanego,
2. oświadczenie zainteresowanego co do okoliczności mających znaczenie dla uprawnień do świadczenia przedemerytalnego (dotyczące m.in. posiadania uprawnień do innych świadczeń - renty z tytułu niezdolności do pracy, renty inwalidzkiej - np. wojskowej lub rolniczej, renty strukturalnej, czy też uposażenia w stanie spoczynku),
3. wskazanie wysokości rocznego przychodu osiąganego z tytułu zatrudnienia, służby, innej pracy zarobkowej lub z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności,
4. wskazanie wysokości miesięcznego przychodu osiąganego z powyższych tytułów,
5. informacje o przynależnych mu: prawie własności, współwłasności lub posiadaniu nieruchomości rolnej,
6. informację o fakcie zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego i przynależności do konkretnego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zobacz również: Jak prawidłowo złożyć wniosek o świadczenie przedemerytalne?

Decyzję w sprawie świadczenia przedemerytalnego wydaje i świadczenie to wypłaca organ rentowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej do świadczenia przedemerytalnego. Od decyzji organu rentowego przysługują środki odwoławcze.

Świadczenie przedemerytalne wypłaca się za miesiąc kalendarzowy w terminie płatności wskazanym w decyzji organu rentowego. Świadczenie za niepełny miesiąc ustala się, dzieląc kwotę świadczenia przez liczbę dni kalendarzowych w miesiącu, a otrzymaną kwotę mnoży się przez liczbę dni kalendarzowych, za które świadczenie przysługuje.

Zobacz również serwis: Świadczenia przedemerytalne

Prawo do zasiłku ulega zawieszeniu w przypadku nabycia prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy lub renty inwalidzkiej, a także w przypadku podjęcia wypłaty renty strukturalnej lub świadczenia o charakterze rentowym z instytucji zagranicznej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wniosek o świadczenie przedemerytalne zgłasza się na urzędowym formularzu.
Wniosek o świadczenie przedemerytalne zgłasza się na urzędowym formularzu.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama