| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Konstytucja > Obywatelstwo > Czy można ubiegać się o drugi paszport?

Czy można ubiegać się o drugi paszport?

W wyjątkowych sytuacjach, przewidzianych w przepisach prawnych, możemy ubiegać się o wydanie drugiego paszportu. Kiedy mamy taką możliwość? Kto podejmuje decyzję w tej sprawie?

Ustawa o dokumentach paszportowych przewiduje, że w wyjątkowych sytuacjach dotyczących osoby występującej o paszport, w szczególności uzasadnionych:

1. względami ochrony życia i zdrowia tej osoby,

2. poważnymi trudnościami w prowadzeniu przez nią działalności humanitarnej,

3. posiadaniem w paszporcie wiz lub pieczęci potwierdzających przekraczanie granicy państw lub pobyt na ich terytorium, co uniemożliwia lub znacznie utrudnia wjazd na terytorium innego państwa,

4. względami bezpieczeństwa państwa

– po uprawdopodobnieniu tych okoliczności, ta sama osoba może ubiegać się o wydanie drugiego paszport, z tym że okres jego ważności wynosi 2 lata od daty jego wydania.

Należy podkreślić, że nie chodzi o sytuację, kiedy ubiegamy się o kolejny paszport, gdy poprzedni, z różnych względów, utracił ważność. Jest to sytuacja, kiedy ta sama osoba będzie posiadała równocześnie dwa ważne paszporty.

Zobacz również: Jak ubiegać się o paszport?

Koszt wydania drugiego paszportu wynosi 280 zł.

Aby uzyskać drugi paszport, należy złożyć wniosek w Departamencie Spraw Obywatelskich Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie przez dyrektora Departamentu, działającego w imieniu ministra.

Jeżeli decyzja okaże się dla nas niekorzystna, możemy złożyć odwołanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

W przypadku zwykłych paszportów (w tym także tymczasowych), wydawane są przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu osoby. Za granicą organem uprawnionym jest konsul.

Zobacz również serwis: Gmina

Termin odbioru paszportu określa organ wydający dokument w momencie przyjmowania wniosku paszportowego. Przeciętny czas oczekiwania na wydanie paszportu w kraju wynosi do 1 miesiąca. W przypadku drugiego paszportu musimy doliczyć również czas oczekiwania na decyzję MSWiA w sprawie wyrażenia zgody bądź odmowy wydania drugiego paszportu.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Aby uzyskać drugi paszport, należy złożyć wniosek w Departamencie Spraw Obywatelskich Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Aby uzyskać drugi paszport, należy złożyć wniosek w Departamencie Spraw Obywatelskich Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

noRisk

noRisk to firma, która świadczy usługi prawne w zakresie wsparcia przy uzyskiwaniu odszkodowania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »