REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kupno nieruchomości, Hałas

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Założenia programu "Mieszkanie dla młodych"

Prawdopodobnie od nowego roku w życie wejdzie nowy program "Mieszkanie dla młodych". Jakie kryteria należy spełnić, aby móc skorzystać z programu? Na jakie dopłaty mogą liczyć nabywcy mieszkań w programie "Mieszkanie dla młodych"?

Odpowiedzialność dewelopera za jakość instalacji wykonanych przez firmy zewnętrzne

Odpowiedzialność dewelopera za jakość wykonanych przez niego prac jest niekwestionowana, jak zaś przedstawia się odpowiedzialność za prace powierzone przez dewelopera firmie zewnętrznej?

Ochrona nabywcy w myśl nowej ustawy deweloperskiej

29 kwietnia 2012 r. weszła w życie ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego powszechnie określana jako ustawa deweloperska. Dotychczas w polskim prawie nie było żadnych przepisów chroniących nabywców mieszkań przed nieuczciwymi praktykami deweloperów oraz skutkami ich upadłości. W ustawie deweloperskiej nabywcy – klientowi dewelopera zapewniono szereg mechanizmów prawnych chroniących jego prawa. Jednakże, mimo ogólnie dobrej legislacji ustawy istnieje wiele sytuacji, w których nabywca lokalu mieszkalnego powinien mieć oczy szeroko otwarte.

Pośrednik nieruchomości

Coraz częściej przy zakupie lub wynajmie mieszkania mamy do czynienia z biurami nieruchomości prowadzonymi przez pośredników nieruchomości. Pośrednikiem nieruchomości jest osoba zawodowo zajmująca się obrotem nieruchomościami. Pośrednik to osoba fizyczna posiadająca licencję nadaną w trybie ustawy o gospodarce nieruchomościami.

REKLAMA

Kupujący zalega z zapłatą – co zrobić?

Zawierając umowę sprzedaży kupujący zobowiązuje się do zapłaty oznaczonej w umowie ceny. Co może zrobić sprzedawca w przypadku zwłoki w uiszczeniu ceny?

Wolnoć Tomku w swoim domku, czyli co zrobić z uciążliwym sąsiadem? – cz. 2

Nadmierny hałas, czy nieprzyjemny fetor wydobywający się z nieruchomości sąsiada. W jakich warunkach można złożyć pozew o zaniechanie nadmiernej immisji?

Wolnoć Tomku w swoim domku, czyli co zrobić z uciążliwym sąsiadem?

Nadmierny hałas, czy nieprzyjemny fetor wydobywający się z nieruchomości sąsiada. Jakie są prawne sposoby na uciążliwych sąsiadów? Jednym z nich jest pozew o zaniechanie nadmiernej immisji.

Rodzina na swoim tylko do 2012 roku

Wszyscy, którzy jeszcze zastanawiają się, czy kupić mieszkanie i skorzystać z programu „Rodzina na swoim” mają czas tylko do końca 2012 roku. Program zapewnia dopłaty do kredytu z budżetu państwa przez 8 lat.

REKLAMA

Nowe pułapy cenowe w „Rodzinie na swoim”

Zmiany w programie „Rodzina na swoim” nie tylko rozszerzają krąg osób uprawnionych do skorzystania z niego, ale również wprowadzają nowe pułapy cenowe dla mieszkań. Co mogą przynieść takie zmiany?

Czy z programu „Rodzina na swoim” mogą skorzystać osoby samotne?

Nowelizacja ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania, którą podpisał już prezydent Bronisław Komorowski wprowadza kilka istotnych zmian w funkcjonowaniu programu. Jedną z nich jest umożliwienie skorzystania z dopłaty do kredytu także osobom samotnym, nie tylko rodzinom.

Co należy sprawdzić przed kupnem mieszkania?

Kupno mieszkania to istotna transakcja, wiążąca się ze znacznym obciążeniem finansowym. Co należy zrobić by przy zakupie nieruchomości ograniczyć ryzyko prawne?

Jak długo ważny jest odpis księgi wieczystej?

Przed kupnem mieszkania powinniśmy uważnie zapoznać się z odpisem księgi wieczystej. Czy wystarczy, jak zapoznamy się z odpisem KW sprzed kilku lat, jaki przedstawia nam właściciel?

Kupno mieszkania cz. 2. Co sprawdzić w księdze wieczystej?

Zakup mieszkania to poważny krok. Co zatem powinniśmy sprawdzić przed zakupem nieruchomości? Jednym z obowiązkowych punktów będzie księga wieczysta.

Kupno mieszkania cz. 1. Co sprawdzić przez zawarciem umowy?

Zakup mieszkania to poważny krok. Co zatem powinniśmy sprawdzić przed zakupem nieruchomości? Jednym z obowiązkowych punktów będzie księga wieczysta nieruchomości.

Jak zawrzeć dobrą umowę z agencją nieruchomości?

Sprzedając lub kupując nieruchomość często korzystamy z pośredników. Warto poświęcić trochę czasu by sprawdzić, czy pośrednik w tak ważnej kwestii miał odpowiednie kwalifikacje i licencję zawodową. Tym bardziej, że prowizje pośredników są spore - wahają się od 1,5% do 5% wartości transakcji. Trzeba też zadbać o właściwe zapisanie naszych praw i obowiązków pośrednika w umowie.

Czy można kupić nieruchomość od pełnomocnika?

Przyjęto za powszechnie obowiązującą zasadę, że jeżeli chcemy zakupić bądź sprzedać nieruchomość, to obie strony muszą być przy tym obecne. Istnieje jednak możliwość zawarcia tego typu umowy przez osobę trzecią, czyli pełnomocnika.

Premia gwarancyjna z książeczki mieszkaniowej jest wolna od podatku

Osoby korzystające z premii gwarancyjnej i odsetek z książeczki mieszkaniowej są zwolnione z podatku.

Jak można reklamować mieszkanie?

Kupiliśmy mieszkanie od dewelopera. Jesteśmy już po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży i odbiorze lokalu. Na jakiej podstawie skutecznie można reklamować wady w mieszkaniu?

Jakie ograniczenia związane są z nabyciem nieruchomości w Hiszpanii i we Włoszech?

Unia Europejska uznaje, iż istotnym elementem polityki jest swoboda nabywania ziemi przez cudzoziemców. Po mino tychże założeń należy stwierdzić, iż istnieją państwa wprowadzające ograniczenia w nabywaniu nieruchomości przez obcokrajowców. Do krajów należących do Unii Europejskiej, w których obcokrajowiec może napotkać na trudności związane z nabywaniem nieruchomości jest Hiszpania oraz Włochy.

Czy wiesz w jakich krajach nie ma ograniczeń w nabywaniu nieruchomości?

Nabywanie nieruchomości przez cudzoziemców w niektórych krajach państw członkowskich Unii Europejskiej obywa się w sposób bardziej swobodny. Do tych krajów należą: Wielka Brytania, Belgia, Francja.

Jak wygląda nabycie nieruchomości w Austrii?

Austria jest jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej, które wprowadziło znaczne ograniczenia w nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Odmowa uzyskania zezwolenia na nabycie nieruchomości może być spowodowana zagrożeniem interesu państwa.

Do jakiego majątku wchodzi premia gwarancyjna z książeczki mieszkaniowej

Premia gwarancyjna z książeczki mieszkaniowej przysługuje właścicielowi książeczki. W związku z tym, do jakiego majątku wejdzie premia jeśli właścicielem książeczki jest jeden z małżonków? Dla rozwiązania tego problemu decydujące znaczenie ma chwila, w której nastąpi realizacja prawa do premii.

Skorzystaj z dopłaty do kredytu przy zakupie mieszkania

Małżonkowie i osoby samotnie wychowujące dzieci mogą zaciągnąć na zakup domu lub mieszkania kredyt preferencyjny z państwowymi dopłatami do odsetek, pod warunkiem jednak, że wartość nabywanej nieruchomości nie przekracza średniej ceny w budownictwie mieszkaniowym na danym obszarze.

Kupowanie apartamentów w kurortach pod wynajem – czy się opłaca?

Czy kupowanie apartamentów w kurortach pod wynajem się opłaca? Okazuje się, że zakup apartamentu w nadmorskim kurorcie bądź też w górach może być świetną inwestycją. Coraz więcej firm deweloperskich zachęca osoby dysponujące wolną gotówką do inwestycji w mieszkania w atrakcyjnych regionach Polski, po to, żeby wynajmować je później turystom.

Dlaczego warto zainwestować w mieszkanie na rynku pierwotnym?

Decydując się na zakup mieszkania warto wcześniej porównać ceny starych mieszkań z nowo wybudowanymi. Jak się okazuje w niektórych polskich miastach bardziej opłaci się kupować nowe mieszkanie od dewelopera niż kilkuletnie na rynku wtórnym.

Zakup działki pod budowę domu

Zanim zaczniemy budować nasz wymarzony dom, trzeba kupić odpowiednią działkę. Wziąć pod uwagę należy wiele czynników – od jej położenia i wielkości poczynając, na pewnych kwestiach formalno-prawnych kończąc.

Zakup mieszkania krok po kroku

Moment, gdy otrzymamy do rąk klucze do naszego mieszkania, jest z całą pewnością jednym z najmilszych w naszym życiu. Zanim jednak do tego dojdzie, trzeba przebrnąć przez gąszcze ofert, dokumentów i formalności.

Jak szukać mieszkania?

Gdy już wiemy, czy interesuje nas dom czy też mieszkanie, gdzie chcielibyśmy mieszkać oraz na ile nas stać, trzeba przejść do konkretów i zacząć szukać ofert. Jak i gdzie to uczynić?

Dom czy mieszkanie - co wybrać

Jeszcze jakiś czas temu, kiedy mieszkania były dużo tańsze niż domy, niewiele osób uważało wybór między zakupem mieszkania i budową domu za wielki dylemat. Aktualnie, okazuje się, że ceny są bardzo zbliżone i coraz więcej osób zadaje sobie to pytanie – mieszkanie czy dom?

Kredyt mieszkaniowy: krok po kroku

Zastanawiasz się nad zakupem mieszkania? Myślisz o zaciągnięciu kredytu hipotecznego? Sprawdź, jak to zrobić krok po kroku.

Umowa przedwstępna zakupu nieruchomości

Dwa bardzo istotne etapy na drodze do nabycia własnego mieszkania to zawarcie umowy przedwstępnej oraz tej ostatecznej. Obie stanowią również niezbędne elementy uzyskania kredytu, który umożliwi nam sfinansowanie naszej inwestycji.

Jakie są parametry ścian zewnętrznych?

Ściany zewnętrzne z uwagi na swoją funkcję zwykle konstrukcyjną powinny odznaczać się kilkoma ważnymi parametrami funkcjonalnymi. Pierwszym z nich jest akumulacyjność cieplna.

Kasy budowlane sposobem na tani kredyt

Kongres Budownictwa oraz Związek Banków Polskich proponuje mało i średnio zarabiającym rodzinom oszczędzanie na mieszkanie w kasach budowlanych, które miałyby umożliwić zaciągnięcie niskooprocentowanego kredytu mieszkaniowego. Plan ten zyskał poparcie posłów Lewicy.

Zakłócanie ciszy nocnej

Należy pamiętać, że cisza nocna obowiązuje od godziny 22 do 6 rano. To okres, w którym bezwzględnie przysługuje nam prawo do odpoczynku. Każdy kto zakłóca ciszę w porze nocnej może zostać pociągnięty do odpowiedzialności.

Co musisz wiedzieć o księdze wieczystej - PORADNIK


Czym jest księga wieczysta? W jakim celu jest zakładana? Jak taka księga wygląda w rzeczywistości? Poradnik w sposób praktyczny przedstawia wszystko to, co o księgach wieczystych powinniśmy wiedzieć. Po zapoznaniu z jego treścią nie będą mieć Państwo problemów z wypełnieniem wniosku o założenie księgi wieczystej czy uzyskaniem odpisu.

Jak rozpoznać profesjonalnego pośrednika w obrocie nieruchomościami?

Zanim podpiszemy umowę z agencją nieruchomości sprawdźmy, czy zatrudnia ona licencjonowanych, profesjonalnych pośredników. Podpowiadamy jak to zrobić.

UOKiK skontrolował pośredników nieruchomości

Uważaj na pośredników nieruchomości bez licencji. Taki pośrednik nie ma polisy OC i nie gwarantuje odpowiedniej jakości usług. Raport UOKiK wskazuje również inne nieprawidłowości w funkcjonowaniu agencji nieruchomości.

Nieuwzględnienie nabycia nieruchomości w księdze wieczystej grozi grzywną

O ile nieruchomość nie jest nabyta w drodze umowy sporządzanej przed notariuszem – zgłoszenia nabycia własności w księdze wieczystej spoczywa na nabywcy.

Używanie klaksonu

W klakson wyposażony jest każdy samochód – nie można go jednak nadużywać

Większa szansa na pomoc w spłacie kredytu mieszkaniowego, ale z niższą dopłatą

Większa szansa na pomoc w spłacie kredytu mieszkaniowego, ale z niższą dopłatą, która jest uzależniona od stopy WIBOR 3M. Kiedy spada, spada również wysokość dopłaty do kredytu mieszkaniowego. Po ostatnich obniżkach dopłata zmniejszyła się nawet o kilkaset złotych.

Nowe limity dla kredytu mieszkaniowego z dopłatą – II kwartał 2009

Nowe limity dla kredytu mieszkaniowego z dopłatą ("Rodzina na Swoim") są publikowane co kwartał. W obecnym kwartale wzrosły nawet o kilkaset złotych na metrze.

Książeczka mieszkaniowa – premia gwarancyjna

Premia gwarancyjna może stanowić m.in. wkład własny przy kredycie mieszkaniowym. Wraz z 1 kwietnia 2009 roku zwiększył się katalog inwestycji, które można sfinansować z premii gwarancyjnej z książeczki mieszkaniowej.

Za co trzeba zapłacić zarządcy?

Niedawno kupiłem mieszkanie od dewelopera. Niestety nie podpisaliśmy jeszcze aktu notarialnego. Naszym budynkiem zarządza deweloper. Ostatnio zażądał od nas opłat za ochronę nieruchomości, zatrudniona została firma ochroniarska. Czy postępowanie dewelopera było prawidłowe?

Co z mieszkaniem, jeśli deweloper upadł?

Chcieliśmy kupić z mężem mieszkanie. Zawarliśmy z deweloperem umowę i wpłaciliśmy całość kwoty. Teraz dowiadujemy się, że w związku z kryzysem finansowym deweloper ogłosił upadłość.  Powiedziano nam, że ponieważ nie mamy umowy w formie aktu notarialnego to mieszkanie i pieniądze przepadły. Czy to prawda? Czy faktycznie nic nie można w tej sprawie zrobić?

Jak wykupić mieszkanie od PKP?

Obecni, lub byli pracownicy PKP, który wynajmują od spółki lokale mieszkalne, mogą je wykupić z dużą bonifikatą. Rośnie ona wraz ze stażem pracy na kolei i może sięgnąć 95% wartości lokalu- a to nie koniec udogodnień.

Jak dostać kredyt mieszkaniowy z dopłatą?

Jak dostać kredyt mieszkaniowy z dopłatą? Zgodnie z projektem rządowym „Rodzina na Swoim” państwo, poprzez Bank Gospodarstwa Krajowego, oferuje spłatę części odsetek kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe. Wymaga to jednak spełnienia licznych warunków.

Kto ustala zarządcę?

Miesiąc temu odebrałem moje nowe mieszkanie. Już w umowie deweloper narzucił nam, że zarządcą przez okres 3 lat będzie wskazany przez niego przedsiębiorca. Mieszkańcy nie mieli żadnej szansy na to by powołać zarządcę według własnego uznania. Czy takie rozwiązanie jest prawidłowe?

Jak sprawdzić dewelopera?

Mam zamiar w najbliższym czasie kupić mieszkanie od dewelopera. Nieruchomość nie jest jeszcze wybudowana zatem chcę mieć pewność, że inwestycja dojdzie do skutku. Jak mogę to sprawdzić?

Świadectwa energetyczne

Od stycznia 2009 roku wszystkie budynki będą musiały posiadać świadectwo energetyczne. Sprzedaż albo wynajem mieszkania bez wymaganego dokumentu może okazać się problemem. Szczególnie, że przepisy określające sposób obliczania charakterystyki energetycznej budynku nie zostały jeszcze uchwalone.

Kodeks praktyk deweloperskich

Polski Związek Firm Deweloperskich opracował tzw. Kodeks Dobrych Praktyk, który ma pomóc zarówno deweloperem, jak i ich klientom. Deweloperzy, którzy przynależą do PZFD gwarantują w ten sposób wyższą jakość swoich usług.

REKLAMA