REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak można reklamować mieszkanie?

Anna Śmigulska

REKLAMA

REKLAMA

Kupiliśmy mieszkanie od dewelopera. Jesteśmy już po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży i odbiorze lokalu. Na jakiej podstawie skutecznie można reklamować wady w mieszkaniu?

To zależy jakie wady mamy na myśli. Należy pamiętać, że mieszkanie jest nieruchomością i dlatego do wad w nim powstałych stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rękojmi za wady oraz gwarancji. Nie można mylić pojęć i stosować w przypadku wad nieruchomości przepisów ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego. Te przepisy mają zastosowanie w przypadku rzeczy ruchomej. Mieszkanie nią nie jest. Z niezgodności towaru z umową można skorzystać np. jeżeli chcemy zareklamować samo wyposażenie mieszkania. Przepuśćmy, że element wykończeniowy jest uszkodzony np. wanna przecieka. Wówczas powinniśmy w ciągu 2 miesięcy od momentu zauważenia niezgodności poinformować o tym sprzedawcę (w tym wypadku dewelopera). Reklamacje z żądaniem naprawy albo wymiany rzeczy możemy składać przez 2 lata od momentu zakupu. Jeśli jest to niemożliwe lub pociąga za sobą nadmierne koszty, możemy żądać obniżenia ceny, w ostateczności odstąpić od umowy.

REKLAMA

Rękojmia

W pozostałych wypadkach mamy prawo reklamować wady naszego mieszkania z tytułu rękojmi. Mamy wiec na myśli sytuację, gdy istnieje wada zmniejszająca wartość lub użyteczność mieszkania ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub z przeznaczenia rzeczy, jeżeli rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu zapewnił sprzedawca, albo jeżeli rzecz została kupującemu wydana w stanie niezupełnym. Wady mogą zatem dotyczyć zarówno krzywych ścian, nieodpowiednich okien, jak i braku instalacji grzewczej.

Reklamacje najlepiej składać w formie pisemnej.

Sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności z tytułu rękojmi, jeżeli kupujący wiedział o wadzie w chwili zawarcia umowy, np. wyraził zgodę na zamontowanie sufitu podwieszanego inaczej niż w umowie.

Co mi przysługuje

Korzystając ze swoich praw kupujący może odstąpić od umowy albo żądać obniżenia ceny. Chyba że deweloper niezwłocznie naprawiłby zaistniałe wady albo wymienił wadliwe elementy na nowe wolne od wad (np. wstawił nowe drzwi). Jeżeli zdarza się, że ta sama wada występuje kolejny raz i jest istotna, czyli w znaczący sposób uniemożliwia nam korzystanie z rzeczy, to można odstąpić od umowy. W praktyce nie zależy nam jednak na tym, jest to ostateczność. Odstąpienie od umowy wiąże się z koniecznością zwrotu mieszkania i pieniędzy, a najczęściej również wysokiego kredytu. Nie jest to opłacalne. Jeżeli mieszkanie ma wady lepiej jest żądać ich usunięcia w wyznaczonym terminie z zagrożeniem, że po bezskutecznym terminie odstąpimy od umowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mamy miesiąc

Ważne jest kiedy poinformujemy sprzedającego o wadach. Powinniśmy to uczynić w ciągu miesiąca. W przeciwnym razie stracimy swoje uprawnienia z tytułu rękojmi. Natomiast jeżeli chodzi o czas, w jakim sprzedający odpowiada wobec kupującego przez 3 lata. Taki termin odnosi się do wad budynku, czyli np. wad konstrukcyjnych, krzywa podłoga itp. Inaczej będzie w sytuacji, gdy wady będą dotyczyły np. nieprawidłowo położonej glazury. Wtedy zgłaszać reklamacje z żądaniem usunięcia nieprawidłowości możemy tylko w okresie roku. Istnieje jeden przypadek kiedy mimo upływu powyższych terminów nadal możemy dochodzić swoich praw. Mamy z tym do czynienia, gdy sprzedawca wadę podstępnie zataił albo zapewnił kupującego, że wady nie istnieją.

Podstawa prawna:

ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przewóz i przesyłanie leków przez granice – przepisy polskie, limity, zasady i wyjątki

Krajowa Administracja Skarbowa udzieliła wyjaśnień odnośnie zasad i warunków przewożenia przez granicę Rzeczypospolitej Polskiej leków (produktów leczniczych), środków odurzających i substancji psychotropowych, jakie są niezbędne do leczenia medycznego.

Polacy ufają bankom? Tylko 43 proc. konsumentów czyta umowy kredytowe w całości. 10 proc. konsultuje z prawnikiem

Aż 17,3% Polaków zaciągających kredyt w banku lub w innej instytucji finansowej w ogóle nie zapoznaje się z zapisami umowy. Do tego 19,7% ankietowanych sprawdza jedynie wybrane fragmenty. Cały dokument czyta 43,1% badanych, a zaledwie 10,4% respondentów dodatkowo konsultuje poszczególne zapisy z prawnikiem. Ponadto 8,2% uczestników sondażu nie tylko analizuje wszystko, ale również prosi o pomoc kogoś znajomego. Autorzy badania, komentujący ww. wyniki, uważają, że są one alarmujące. Nie czytając umowy zawieranej z bankiem, kredytobiorcy narażają się na potencjalne pułapki, w tym ukryte opłaty czy niekorzystne warunki spłaty. Tak wynika z badania UCE RESEARCH i Kancelarii SubiGo przeprowadzonego w I połowie czerwca 2024 r.

Ochrona sygnalistów z podpisem prezydenta. Najważniejsze zmiany

Ustawa z dnia 14 czerwca o ochronie sygnalistów została podpisana przez prezydenta i czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. Jakie są najważniejsze założenia nowych przepisów? Kim jest sygnalista i jaka ochrona mu przysługuje?

To koniec handlu fajerwerkami? W Sejmie jest już projekt zmian. Nie wszystkim się spodoba Sylwester 2024/2025

Czy to koniec handlu fajerwerkami? W Sejmie jest już projekt zmian. Na razie jednak nie wiadomo czy i kiedy zmiany mają szansę zostać wprowadzone. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że miałyby one jedynie usankcjonować już istniejącą praktykę, możliwe, że nie wszystkim się spodoba Sylwester 2024/2025.

REKLAMA

Rekordowa strata banku BPH za poprzedni rok. Co powinni zrobić Frankowicze?

Pod koniec maja Bank BPH S.A. opublikował sprawozdanie finansowe za 2023 rok. Sprawozdanie prezentujące rekordową w historii polskiej bankowości stratę na poziomie 5,5 mld złotych, przy stracie na poziomie 1,7 mld złotych za 2022 rok. Czy zatem kredytobiorcy frankowi posiadający kredyty hipoteczne w tym banku mają się czego obawiać? 

Tych pamiątek nie przywoź z wakacji bez odpowiednich pozwoleń

Pamiątki z podróży. Jedni przywożą magnesy, inni przyprawy, jeszcze inni lokalne rękodzieło. Ale z zagranicznych wojaży pewnych rzeczy nie należy przywozić, zwłaszcza spoza granic UE. Co w sytuacji, gdy chcemy przywieźć nasiona rośli albo egzotyczne kwiaty?

1900 zł miesięcznie nowego świadczenia w przypadku niepełnosprawnego dziecka. Jakie warunki powinni spełnić rodzice?

1 października 2024 r. startuje nowe świadczenie „Aktywny rodzic”. Celem tych świadczeń jest ułatwienie rodzicom i innym osobom wypełniającym funkcje rodzicielskie pogodzenia zadań związanych z rodzicielstwem z aktywizacją zawodową. Jaką pomoc przewidziano w przepadku dzieci z niepełnosprawnością?

Koniec rozdawania wiz. Polska ogranicza liczbę pozwoleń na wjazd

W tym roku liczba wszelkiego rodzaju pozwoleń na wjazd do Polski spadła z 284 tys. do 98 tys. Rząd Donalda Tuska ograniczył wydawanie wiz cudzoziemcom, co skutkowało spadkiem o 50-90% w zależności od rodzaju wizy. Przede wszystkim zmniejszono liczbę wiz humanitarnych, które wcześniej masowo dostawali Białorusini.

REKLAMA

Czym zajmuje się sygnalista?

Co z ustawą o sygnalistach? Czego dotyczy ustawa o sygnalistach? Czym zajmuje się sygnalista? Ile zarabia sygnalista? Kiedy wejdzie w życie ustawa o sygnalistach? Ile wynosi odszkodowanie i zadośćuczynienie od sygnalisty za niesłuszne zasygnalizowanie jak i dla samego sygnalisty w związku z odwetem wobec niego. Pytań jest wiele, bo ustawa jest wielowątkowa.

Czy alimenty natychmiastowe weszły w życie?

Na jakim etapie są prace związane z wprowadzeniem tzw. alimentów natychmiastowych i tablic alimentacyjnych? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA