REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kupno mieszkania cz. 1. Co sprawdzić przez zawarciem umowy?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Kupno nieruchomości to poważny wydatek - warto być ostrożnym/ fot. Fotolia
Kupno nieruchomości to poważny wydatek - warto być ostrożnym/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zakup mieszkania to poważny krok. Co zatem powinniśmy sprawdzić przed zakupem nieruchomości? Jednym z obowiązkowych punktów będzie księga wieczysta nieruchomości.

Kupno nieruchomości to poważny wydatek. Niekiedy, aby sprostać temu wydatkowi zaciągamy kredyt na pół życia. Dlatego też zanim podejmiemy decyzję powinniśmy najpierw dołożyć wszelkich starań, by obyło się bez niespodzianek. W tym celu należy podjąć szereg działań, które pozwolą nam sprawdzić dokładnie stan własnościowy mieszkania, ewentualne obciążenie mieszkania długami.

REKLAMA

Co istotne, powinniśmy to zrobić nawet zanim zdecydujemy się podpisać umowę przedwstępną i wpłacimy zaliczkę.

Zobacz: O czym warto wiedzieć przy zawieraniu umowy?

Księga wieczysta

Co do zasady nie powinniśmy kupować nieruchomości bez zaznajomienia się z aktualnym odpisem księgi wieczystej. Z niej dowiemy się, czy metraż mieszkania, od którego przecież uzależniona jest cena, pokrywa się z tym oznaczonym w księdze wieczystej. Co jednak najważniejsze z księgi wieczystej dowiemy się także tego, kto jest właścicielem nieruchomości, a także o prawach osób trzecich względem nieruchomości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z art. 25 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, księga wieczysta dzieli się na cztery działy:

  1. pierwszy obejmuje oznaczenie nieruchomości oraz wpisy praw związanych z jej własnością,
  2. drugi obejmuje wpisy dotyczące własności i użytkowania wieczystego,
  3. trzeci przeznaczony jest na wpisy dotyczące ograniczonych praw rzeczowych, z wyjątkiem hipotek, na wpisy ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomością lub użytkowaniem wieczystym oraz na wpisy innych praw i roszczeń, z wyjątkiem roszczeń dotyczących hipotek,
  4. czwarty przeznaczony jest na wpisy dotyczące hipotek.

Zobacz serwis: Księga wieczysta

Nabywcę chroni rękojmia

Zaznajomienie się z księgą wieczysta jest niezbędne. Zgodnie z art. 5 ustawy o księgach wieczystych i hipotece nabywca, który w dobrej wierze nabył nieruchomość od osoby ujawnionej w księdze wieczystej jako właściciel korzysta z ochrony prawnej. Mowa tutaj o rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych. Co do zasady nabycie rzeczy od osoby nie będącej właścicielem nie wywołuje skutków rzeczowych. W przypadku nieruchomości nabycie od osoby, która jest w księdze wpisana jako właściciel, ale w rzeczywistości nim nie jest, będzie jednak powodować nabycie własności.

ZOBACZ WZÓR: Umowa sprzedaży nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad 760 tys. osób bez pracy. Jak wygląda stopa bezrobocia w Polsce w porównaniu do innych krajów UE?

GUS podał, że w końcu czerwca 2024 r. stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce wyniosła 4,9 proc. Bez pracy pozostawało 762,2 tys. osób.

Apel krwiodawców wysłuchany. Będzie elastyczny przelicznik donacji składników krwi

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o publicznej służbie krwi. Zmiany przewidują przeniesienie przepisów o przeliczaniu oddanych składników krwi do rozporządzenia. W rozporządzeniu będzie określony elastyczny przelicznik donacji składników krwi oddanych podczas zabiegów aferezy, czyli pobrania bądź usunięcia z krwi określonego składnika.

Zasiłek pogrzebowy 2024 i 2025 r.

Resort pracy skierował do konsultacji publicznych projekt dotyczący zwiększenia kwoty zasiłku pogrzebowego z 4 tys. zł do 7 tys. zł. W opinii ministerstwa finansów podwyżka tego zasiłku może w przyszłości rodzić napięcia budżetowe.

Reforma Trybunału Konstytucyjnego - dwie ustawy przyjęte przez Sejm

Reforma Trybunału Konstytucyjnego coraz bliżej - dwie ustawy zostały przyjęte przez Sejm. Teraz trafią do Senatu. Po wprowadzeniu reformy moc utracą trzy ustawy: o statusie sędziów TK, o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK.

REKLAMA

Nowa definicja gwałtu w Kodeksie karnym z dłuższym vacatio legis

Nowa definicja gwałtu w Kodeksie karnym - będzie dłuższe vacatio legis dla zmiany definicji zgwałcenia. Daje się tym samym więcej czasu sędziom, prokuratorom, policjantom i środowisku naukowemu na zapoznanie się z nowymi przepisami.

300 zł dla sołtysa po 7 latach pełnienia funkcji. Wystarczy 3 świadków. Sejm zmienił przepisy

W dniu 24 lipca 2024 r. Sejm uchwalił dwie (rozpatrywane wspólnie) nowelizacje ustaw - senacką i poselską - dotyczące świadczenia dla sołtysów. Zmienione przepisy przewidują m.in., że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.

Kiedy wypłata 300 plus?

Pierwsze wypłaty 300 plus są już na kontach rodziców. Wciąż można składać wnioski o 300 zł. Warto się pospieszyć. Zasada jest prosta. Im szybciej wniosek trafi do ZUS, tym szybciej nastąpi wypłata.

Przedłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności - Sejm uchwalił nowelizację ustawy

Maksymalnie o sześć miesięcy zostanie przedłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r. Tak przewiduje nowelizacja ustawy, którą właśnie uchwalił Sejm. Regulacja trafi teraz do prac w Senacie.

REKLAMA

Rynek książki w agonii. Kryzys uderza szczególnie w małych wydawców

Rynek książki znajduje się w głębokim kryzysie. Sytuacja mniejszych podmiotów na rynku wydawniczym i rynku książki jest dramatyczna. Tak stwierdza prezeska Polskiej Izby Książki Magdalena Hajduk-Dębowska podczas sejmowej podkomisji stałej do spraw czytelnictwa i prawa autorskiego.

Czy organ publiczny może wdrożyć jeden system dla zgłoszeń wewnętrznych i zewnętrznych?

Większości jednostek samorządu terytorialnego będzie jednocześnie podmiotem prawnym zobowiązanym do wdrożenia systemu zgłoszeń wewnętrznych i organem publicznym zobowiązanym do wdrożenia zgłoszeń zewnętrznych.

REKLAMA