reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Dom > Kupno mieszkania cz. 1. Co sprawdzić przez zawarciem umowy?

Kupno mieszkania cz. 1. Co sprawdzić przez zawarciem umowy?

Zakup mieszkania to poważny krok. Co zatem powinniśmy sprawdzić przed zakupem nieruchomości? Jednym z obowiązkowych punktów będzie księga wieczysta nieruchomości.

Kupno nieruchomości to poważny wydatek. Niekiedy, aby sprostać temu wydatkowi zaciągamy kredyt na pół życia. Dlatego też zanim podejmiemy decyzję powinniśmy najpierw dołożyć wszelkich starań, by obyło się bez niespodzianek. W tym celu należy podjąć szereg działań, które pozwolą nam sprawdzić dokładnie stan własnościowy mieszkania, ewentualne obciążenie mieszkania długami.

Co istotne, powinniśmy to zrobić nawet zanim zdecydujemy się podpisać umowę przedwstępną i wpłacimy zaliczkę.

Zobacz: O czym warto wiedzieć przy zawieraniu umowy?

Co do zasady nie powinniśmy kupować nieruchomości bez zaznajomienia się z aktualnym odpisem księgi wieczystej. Z niej dowiemy się, czy metraż mieszkania, od którego przecież uzależniona jest cena, pokrywa się z tym oznaczonym w księdze wieczystej. Co jednak najważniejsze z księgi wieczystej dowiemy się także tego, kto jest właścicielem nieruchomości, a także o prawach osób trzecich względem nieruchomości.

Zgodnie z art. 25 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, księga wieczysta dzieli się na cztery działy:

  1. pierwszy obejmuje oznaczenie nieruchomości oraz wpisy praw związanych z jej własnością,
  2. drugi obejmuje wpisy dotyczące własności i użytkowania wieczystego,
  3. trzeci przeznaczony jest na wpisy dotyczące ograniczonych praw rzeczowych, z wyjątkiem hipotek, na wpisy ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomością lub użytkowaniem wieczystym oraz na wpisy innych praw i roszczeń, z wyjątkiem roszczeń dotyczących hipotek,
  4. czwarty przeznaczony jest na wpisy dotyczące hipotek.

Zobacz serwis: Księga wieczysta

Zaznajomienie się z księgą wieczysta jest niezbędne. Zgodnie z art. 5 ustawy o księgach wieczystych i hipotece nabywca, który w dobrej wierze nabył nieruchomość od osoby ujawnionej w księdze wieczystej jako właściciel korzysta z ochrony prawnej. Mowa tutaj o rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych. Co do zasady nabycie rzeczy od osoby nie będącej właścicielem nie wywołuje skutków rzeczowych. W przypadku nieruchomości nabycie od osoby, która jest w księdze wpisana jako właściciel, ale w rzeczywistości nim nie jest, będzie jednak powodować nabycie własności.

ZOBACZ WZÓR: Umowa sprzedaży nieruchomości

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Majczak-Górecka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama