reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Dom > Jak długo ważny jest odpis księgi wieczystej?

Jak długo ważny jest odpis księgi wieczystej?

Przed kupnem mieszkania powinniśmy uważnie zapoznać się z odpisem księgi wieczystej. Czy wystarczy, jak zapoznamy się z odpisem KW sprzed kilku lat, jaki przedstawia nam właściciel?

Zapoznanie się z odpisem księgi wieczystej powinno być elementarnym krokiem przy kupnie nieruchomości. Z jej treści dowiemy się jaki jest dokładny obszar nieruchomości (np. metraż mieszkania), kto jest właścicielem, czy nieruchomość nie jest przedmiotem współwłasności. Oprócz tego księga wieczysta pozwoli przekonać nam się, czy osoby trzecie nie mają praw do nieruchomości. Z działu III i IV KW dowiemy się tego, czy wobec nieruchomości nie zostało wszczęte postępowanie egzekucyjne, a także czy nie jest ona obciążona hipoteką.

Zobacz: Umowy w nieruchomościach

Zgodnie z art. 36(1) ustawy o księgach wieczystych księgi wieczyste są przechowywane w sądzie. Znajdują się one wydziałach wieczystoksięgowych sądów rejonowych. Księgę wieczystą może przeglądać każdy w obecności pracownika sądu. Akta księgi może przeglądać każda osoba, która ma interes prawny, jak również notariusz.

Odpisy KW wydaje się na żądanie osób zainteresowanych, co wynika z art. 36(2) ustawy o księgach wieczystych i hipotece.

Księga wieczysta ma olbrzymie znaczenie, gdyż daje nam pewność co do stanu faktycznego dotyczącego danej nieruchomości. Zgodnie z art. 3 tejże ustawy domniemywa się, że prawo jawne z księgi wieczystej jest wpisane zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym.

Zgodnie z art. 5 w razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym treść księgi rozstrzyga na korzyść tego, kto przez czynność prawną z osobą uprawnioną według treści księgi nabył własność lub inne prawo rzeczowe.

Zobacz: Co sprawdzić w księdze wieczystej?

Staranność wymaga, by osoby zainteresowane swoją wiedzę na temat nieruchomości czerpały z najbardziej aktualnego wpisu. Przepisy ustawy nie wyznaczają okresu ważności odpisu. Można zatem dysponować odpisem, który ma kilka lat. Jest jednak jedno „ale”. Należy pamiętać, iż odpis KW jest co do zasady ważny tak długo, jak długo wpisy w księdze nie uległy zmianie.

Im starszy odpis księgi wieczystej tym większe prawdopodobieństwo, iż odpis stał się już nieaktualny. Przyjmuje się, iż najlepiej dysponować odpisem nie starszym, niż 3 miesiące.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nie ma ustawowego okresu ważności odpisu KW / Fot. Fotolia
Nie ma ustawowego okresu ważności odpisu KW / Fot. Fotolia

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Inventage

Inventage jest międzynarodową firmą specjalizującą się w optymalizacji kosztów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama